Piotr Graban to 32-letni gdańszczanin, który od razu po ukończeniu Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu rozpoczął karierę trenerską. Na swoim koncie ma wiele sukcesów z drużynami młodzieżowymi, a także jako drugi szkoleniowiec poprowadził seniorski Atom Trefl Sopot do m.in. mistrzostwa Polski. Z IBB Polonią Londyn sięgnął natomiast po mistrzostwo i wicemistrzostwo kraju oraz Puchar Anglii.

Piotr Graban trenerską drogę rozpoczął w grudniu 2009 roku, pracując z grupami młodzieżowymi Gedanii Gdańsk. Sięgnął z nimi m.in. dwukrotnie po mistrzostwo Polski juniorek (2011/2012 oraz 2012/2013), a także złoty medal w kategorii kadetek (2012/2013). W grudniu 2012 roku rozpoczął pracę jako drugi szkoleniowiec w żeńskim Atomie Treflu Sopot. Już w pierwszym sezonie – jako asystent trenera Adama Grabowskiego – zdobył z zespołem złoty medal mistrzostw Polski. W kolejnych rozgrywkach pracował w Sopocie jako jeden z dwóch asystentów trenera Teuna Buijsa, z którym poprowadził Atom Trefl do brązowego medalu, a następnie przez dwa lata był – razem z Vasją Samec-Lipicerem – asystentem włoskiego trenera Lorenzo Micelliego. W tym czasie sopocki zespół sięgnął po swe największe sukcesy – dwukrotne wicemistrzostwo kraju (2014/2015 i 2015/2016), a także Puchar Polski (2015) oraz drugie miejsce w Pucharze CEV (2015). Od sezonu 2016/2017 Graban jako pierwszy szkoleniowiec prowadził drużynę IBB Polonia Londyn. Z zespołem, którego barwy w sezonie 2016/2017 reprezentował Krzysztof Ignaczak, gdańszczanin wywalczył mistrzostwo i wicemistrzostwo kraju oraz Puchar Anglii, a także dotarł do 1/8 Pucharu Challenge.

– Znam Piotra jeszcze sprzed kilku lat, często rozmawialiśmy o siatkówce, filozofii pracy, metodach szkoleniowych. Obserwowałem jego karierę – te dwa sezony w Londynie, kiedy zadebiutował w seniorskim zespole jako pierwszy trener, na pewno pozwoliły mu się rozwinąć i podnieść umiejętności. Pamiętajmy też, że Piotr jest z Gdańska, świetnie zna tutejsze warunki pracy, halę, wielu trenerów w strukturach klubu, a to jest bardzo ważne w kontekście tego najbliższego okresu przygotowawczego, kiedy ja będę równocześnie prowadzić kadrę Belgii – mówi trener Andrea Anastasi. – Jesteśmy w stałym kontakcie, by dobrze zaplanować i zorganizować te miesiące pracy, kiedy ja będę z kadrą Belgii. Jestem spokojny, Piotr też przyleci do mnie, by podzielić się swoimi pomysłami, by razem ułożyć system pracy i dobrze przygotować drużynę do sezonu 2018/2019. 

Graban po dwóch sezonach w Anglii cieszy się z powrotu do Polski, a także nie ukrywa zadowolenia z współpracy z trenerem Andreą Anastasim.

 Jest to idealna opcja, której nie mógłbym odrzucić – będę w swoim rodzinnym mieście, znam wszystkich dookoła, wracam do ERGO ARENY, gdzie trenowałem z zespołami przez blisko cztery lata i czuję się tu jak w domu, co też jest na pewno dużym ułatwieniem. Pod wodzą Andrei Anastasiego będę mógł sprawdzić swoje metody szkoleniowe, czy też nauczyć się nowych rzeczy, bo jak wszyscy wiemy jest to trener z najwyższej ligi, jeden z najlepszych na świecie – mówi Piotr Graban. – Ostatnie dwa sezony w Londynie dały mi dużo doświadczenia w samodzielnej pracy trenerskiej. Świetnie też wspominam czasy współpracy z trenerem Micellim, kiedy mogłem dobrze poznać włoski styl pracy. Jestem gotowy na nowe wyzwania i czekam na początek przygotowań do kolejnego sezonu.

Były trener IBB Polonii Londyn na stanowisku zastąpi Bogdana Kotnika, który był asystentem Andrei Anastasiego w minionym sezonie. Kontrakt ze Słoweńcem obowiązywał rok i nie został przedłużony. – Bardzo dziękujemy Bogdanowi za jego zaangażowanie, pracę, jaką włożył w prowadzenie drużyny razem z trenerem Anastasim. Życzymy mu powodzenia w nowych wyzwaniach i mamy nadzieję spotkać się na siatkarskich parkietach – mówi prezes klubu Dariusz Gadomski.  

 

 

——————————————–

Źródło i foto: materiał prasowy Trefl Gdańsk

 

By kkorpas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *