Turniej nosi imię wielkiego orędownika sportowego wychowania dzieci i młodzieży, piłkarza, trenera i prezesa Arki Gdynia, Jacka Dziubińskiego.  W tym roku do rywalizacji przystąpiło 20 drużyn, które w sumie rozegrają 70 meczów. Finał zaplanowano na sobotnie popołudnie. Pierwsze mecze turniejowe rozgrywano już od godzin rannych, ale oficjalne otwarcie zawodów połączono z podpisaniem aneksu do umowy trójstronnej pomiędzy miastem Gdynia, klubem Arka Gdynia SSA i Stowarzyszeniem Inicjatywa Arka . 

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, prezes Arki Gdynia SSA Wojciech Pertkiewicz oraz prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Arka Gdynia Krzysztof Rybicki wzięli udział w konferencji, podczas której podpisany został aneks do umowy partnerskiej pomiędzy Arką SSA a SI Arka. Porozumienie reguluje wzajemne relacje w zakresie szkolenia, wychowania i prowadzenia grup młodzieżowych oraz zapewnienia dalszego rozwoju młodych piłkarzy w pierwszej drużynie Arki.

Prezydent Gdyni nie kryje radości z podpisania umowy. – Współpraca poza boiskiem jest równie ważna jak na nim, dlatego dzisiejsze wydarzenie to milowy krok w rozwoju piłki nożnej w naszym mieście – stwierdza Wojciech Szczurek. I dodaje: – Gdynianom leży na sercu dobro Arki. Dziś łączymy siły i podkręcamy obroty, aby wkrótce cieszyć się z jeszcze większych sukcesów. Miasto sukcesywnie inwestuje w infrastrukturę sportową oraz szkolenie dzieci i młodzieży. Jednym z priorytetów, jeśli chodzi o sport, jest budowanie profesjonalnych struktur w gdyńskich klubach. Żółto-niebieska piramida szkoleniowa funkcjonuje dobrze, co nie znaczy, że nie może być jeszcze lepiej. Silna Arka to nasz wspólny cel, do którego dziś znacznie się zbliżamy.

W ramach nowego porozumienia wsparcie finansowe przekazywane z Arki SSA do SI Arka zwiększy się trzykrotnie, a współpraca zostanie rozszerzona.
– Dzięki temu jeszcze wyżej podniesiemy jakość szkolenia. Możliwe będzie zatrudnienie po dwóch trenerów do rocznika, zakupienie nowoczesnego sprzętu czy profesjonalnej odzieży piłkarskiej – wylicza Krzysztof Rybicki, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Arka Gdynia. – Otwierają się przed nami drzwi do częstszych konfrontacji szkoleniowych z klubami z Polski i zagranicy. A lista obustronnych korzyści z pewnością będzie jeszcze dłuższa.

W efekcie do pierwszej drużyny Arki mają trafiać profesjonalnie wyszkoleni zawodnicy, którzy będą stanowić realne wzmocnienie zespołu.
– Ostatnie półtora roku to powrót Arki na ekstraklasowe wody, okraszony zdobyciem Pucharu i Superpucharu Polski. Już za czasów pierwszej ligi w naszej kadrze znajdowali się wychowankowie, z których wielu zaczynało kariery w SI Arka – zauważa Wojciech Pertkiewicz, prezes Arki Gdynia SSA. – Stowarzyszenie wciąż się rozwija. Drużyna 15-latków awansowała do Centralnej Ligi Juniorów, wystartował projekt szkółek w Wielkiej Brytanii. Wszystko to wymaga dodatkowych inwestycji, dzięki którym zapewnimy bezpieczne i sprawne funkcjonowanie żółto-niebieskich projektów.

Obecnie w pierwszym zespole Arki regularnie występuje trzech zawodników pamiętających grę w drużynach juniorskich: Michał Nalepa, Mateusz Szwoch i Michał Marcjanik, który wspinaczkę po szczeblach piłkarskiej kariery rozpoczął w SI Arka.

Według schematu szkolenia Arki, najzdolniejsi zawodnicy ze stowarzyszenia trafiają do zespołów juniorskich, gdzie zagwarantowana im jest kompleksowa opieka, również pozasportowa. Klub gwarantuje juniorom edukację w Gdyńskim Liceum Autorskim oraz całoroczne zakwaterowanie z wyżywieniem w internacie.
Równolegle SI Arka od kilku miesięcy przygotowuje otwarcie klasy sportowej na poziomie IV w Szkole Podstawowej nr 35, nieopodal boisk treningowych. Celem przedsięwzięcia jest skupienie w klubie najzdolniejszych piłkarzy z Gdyni i regionu już jako 10-latków.

– Arka Gdynia to nie tylko sport. To wielki projekt społeczny, który skupia setki tysięcy osób: kibiców, zawodników, trenerów, sponsorów, a także młodych adeptów piłki nożnej oraz ich rodziny. Każda z tych grup spełnia ważną rolę. Jedną z nich stanowi Stowarzyszenie Inicjatywa Arka – mówi Wojciech Pertkiewicz. I dodaje: – Dziękuję panu prezydentowi Wojciechowi Szczurkowi za serce oraz wsparcie dla tak wielowymiarowego przedsięwzięcia, jak Arka. Wierzę, że za każdą zainwestowaną złotówkę odwdzięczymy się szeregiem młodych zawodników, którzy do swojej kariery i sukcesów startować będą właśnie z Gdyni.

 

——————————————–

Z hali Gdynia Arena: Ziemowit BUJKO

By kkorpas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *