Najlepszymi sportowcami Gdyni w 2017 roku uznani zostali gimnastyczka artystyczna Natalia Kozioł oraz piłkarz Rafał Siemaszko. Drużyną roku wybrano piłkarzy Arki Gdynia, a najlepszą imprezą zostały Mistrzostwa Europy UEFA EURO U21 Polska 2017. W debiutującej kategorii „Sportowa Inicjatywa Roku” uhonorowany został gdyński parkrun. Tytułem „Trenera roku” nagrodzono Annę Mrozińską ze Stowarzyszenia Gimnastyki Artystycznej Gdynia. Statuetki, których w sumie wręczono 24, powędrowały również do ośmiu nadziei gdyńskiego sportu oraz liderów sportu szkolnego. Gala Gdyńskiego Sportu 2017 odbyła się w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej.

Galę tradycyjnie od kilku lat prowadzą Anna Urbankowska i Aleksy Perski, aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni. Nie inaczej było i tego poniedziałkowego wieczoru. Jak zwykle też po wstępnym występie artystów jako pierwsi statuetki otrzymali młodzi, dobrze zapowiadający się sportowcy. Statuetki w kategorii „Nadzieja Gdyńskiego Sportu” otrzymali: Adrianna Budnik (gimnastyka artystyczna, UKS Jantar Gdynia), Liwia Jarocka (szachy, KSZ Hetman Katowice), Marcel Kamrowski (tenis ziemny, WKS Flota Gdynia), Igor Kuczys (żeglarstwo, MKŻ Arka Gdynia), Szymon Leszega (pływanie, KS Delfin Gdynia), Anna Makurat (koszykówka, Basket 90 Gdynia), Szymon Nowicki (piłka nożna, Chrobry Głogów), Karolina Wejman (skok o tyczce, Klub Lekkoatletyczny Gdynia).

Talenty wykuwają się przede wszystkim w szkołach, zatem następną kategorią, w której wręczono wyróżnienia była kategoria „Lider Sportu Szkolnego”. Tu nagradzane są najlepsze szkoły we współzawodnictwie sportowym. Za 2017 rok na wyróżnienia zasłużyły: SP nr 6, SP nr 28, SP nr 48 wśród szkół podstawowych, gimnazja numer: 11, 17, 20 oraz 24, a także I Akademickie Liceum Ogólnokształcące, III LO i VI LO.

W roku 2017 Gdynia była gospodarzem i organizatorem wielu sportowych przedsięwzięć o zasięgu nie tylko krajowym. Wszystkie przyćmiły Mistrzostwa Europy w piłce nożnej UEFA EURO U21 Polska 2017. Gdynia była jednym z miast gospodarzy tych zawodów w czerwcu ub.r. Na Stadionie Miejskim rywalizowały zespoły grupy B. Piłkarze z Hiszpanii, Portugalii oraz Macedonii zaprezentowali futbol na bardzo wysokim poziomie. W Gdyni strzelono łącznie 15 bramek, najwięcej ze wszystkich stadionów, co z trybun podziwiało 30 tysięcy kibiców. Tytuł Imprezy Roku trafił więc pod jak najbardziej właściwy adres. Nagrodę odebrał były reprezentacyjny piłkarz, obecnie prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej Radosław Michalski.

Nowością podczas Gali Gdyńskiego Sportu 2017 było nagrodzenie „Sportowej Inicjatywy Roku”. – W tej kategorii chcemy wyróżniać oddolne przedsięwzięcia, dzięki którym sportowa Gdynia jest jeszcze bardziej aktywna i rozruszana – wyjaśnia Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Ta nagroda trafiła do organizatorów parkrun Gdynia. To cotygodniowe wydarzenie tworzone przez biegaczy dla biegaczy. Od 2011 roku, w każdy sobotni poranek, na Bulwarze Nadmorskim gromadzą się dziesiątki miłośników aktywności fizycznej. Podobnie dzieje się w ponad tysiącu miast na pięciu kontynentach. Biegnie się na pięć kilometrów z pomiarem czasu, a udział jest bezpłatny. Gdynia, jako krajowy debiutant, zaczynała od pięciu uczestników – obecnie kilkaset osób na starcie nikogo nie dziwi. 

Emocje rosły i po kolejnym występie artystów objawiono, że Trenerem 2017 roku została Anna Mrozińska, szkoleniowiec SGA Gdynia, kreatorka sukcesów gdyńskich gimnastyczek, m.in. Natalii Kozioł. Z gimnastyką najpierw związana była jako zawodniczka córka trenerki. Mrozińska reprezentowała Polskę podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Za dwa lata może pojechać na igrzyska w roli trenerki. 

Historyczne sukcesy podopiecznych trenera Leszka Ojrzyńskiego sprawiły, że wybór gdyńskiej drużyny roku nie należał do najtrudniejszych. Piłkarze żółto-niebieskich zostali wyróżnieni po raz drugi z rzędu. Poprzednio doceniono awans do ekstraklasy oraz dotarcie do półfinału Pucharu Polski. Rok później gdynianie po zdobyciu Pucharu Polski, dołożyli do klubowej gabloty Superpuchar Polski, godnie zaprezentowali się w europejskich rozgrywkach pucharowych, gdzie awans do kolejnej rundy stracili w ostatnich sekundach doliczonego czasu gry, a na koniec roku znowu są w najlepszej czwórce krajowego pucharu, świetnie radzą sobie w lidze i od kilku miesięcy mogą chwalić się mianem najbardziej utytułowanego klubu piłkarskiego na Pomorzu.

To powoli staje się tradycją gdyńskiej gali, że w najważniejszej kategorii nagradzana jest para: zawodniczka i zawodnik. Dwa lata temu z tytułu „Sportowca Roku” cieszyli się Monika Kobylińska i Dawid Banaszek, przed rokiem Hanna Dzik oraz Mateusz Arndt, tym razem Natalia Kozioł i Rafał Siemaszko.

17-letnia gimnastyczka poszła w ślady Anny Czarnieckiej, która najlepszym sportowcem Gdyni została w 2014 roku. Zawodniczka SGA Gdynia oraz uczennica gdyńskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w minionym roku wzbogaciła kolekcję o 21 medali złotych i dwa srebrne. Na mistrzostwach Polski sięgnęła po pięć „krążków” z najcenniejszego kruszcu. Zwyciężyła również w punktacji generalnej Pucharu Polski.

Siemaszko to najskuteczniejszy zawodnik Arki Gdynia. Bez jego goli żółto-niebiescy nie sięgnęliby po Puchar Polski oraz Superpuchar. Na co go stać, popularny „Siema” udowodnił też w meczach ekstraklasy i wspomnianych eliminacjach do Ligi Europy. Cieniem na jego osiągnięciach sportowych położyła się bramka zdobyta ręką w meczu z Ruchem Chorzów, ale Kapituła uznała, że ten incydent nie powinien mieć wpływu na końcowy werdykt.

Galę zakończyło, również tradycyjnie, jak co roku, podziękowanie złożone sponsorom i partnerom gdyńskiego sportu, bez których wsparcia sukcesy nie byłyby możliwe.

By kkorpas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *