Pierwsze punkty po trzech minutach gry były co prawda dziełem Marii Saviny, ale Basket 90 natychmiast odpowiedział, i to jak? Błyskawicznie za sprawą głównie Kristine Vitoli zaliczył serię 10-0 i objął kontrolę nad grą. Ostatnie dwie minuty pierwszej kwarty to popis Kahleah Copper i trójki Anny Makurat, co wywindowało gdynianki na prowadzenie 30:9. Przez prawie pięć minut Rosjanki ani razu nie trafiły do kosza, podczas gdy gospodynie zdobyły w tym czasie 17 punktów.

W drugiej kwarcie zawodniczki Gundarsa Vetry nie zwalniały tempa. Tym razem w głównej roli wystąpiła Tori Jankoska, która rzuciła w 10 minut 11 oczek. Sekundowały jej koleżanki, a Copper popisała się wykorzystaniem trzech rzutów wolnych za faul przy rzucie z dystansu.

Na przerwę gdynianki zeszły prowadząc 41 punktami i nic nie wskazywało, by Rosjanki mogły podjąć równorzędną walkę. Tymczasem w trzeciej kwarce to przyjezdne rozpoczęły z dużym impetem. Koszykarki z Rosji poderwała do boju Ekaterina Kubynina, dzięki której zaliczyły one serię 11-0 i zbliżyły do Basketu 90 na 32 oczka. Na szczęście krótki kryzys w gdyńskim zespole szybko minął i w końcówce kwarty prawie udało się im odrobić straty. Jednak kwartę jednym punktem wygrały przyjezdne.

W ostatniej części mecz był już praktycznie rozstrzygnięty i trwał tylko wyścig o o, czy gdyniankom uda się rozbić „setkę”. Ambitne Rosjanki nie pozwoliły na to, kwarta zakończyła się remisowo, co oznaczało, że w piątek 29 września, w Nogińsku, Basket 90 będzie bronić 40-punktowej przewagi.

W zespole Basketu wyróżniły się zwłaszcza Tori Jankoska i Kahleah Copper, które łącznie zdobyły 41 punktów. Double double zaliczyła Sofija Aleksandravicius (10 p, 10 zb), a Jelena Skerovic miała 8 asyst. W zespole gości najskuteczniejsza Ekaterina Kubynina ugrała 14 oczek, a Yulia Garkavskaya 10 razy zebrała piłkę z tablic.

Euro Cup Women, faza kwalifikacyjna, 1 mecz:

Basket 90 Gdynia – Spartak M.O. Nogińsk 95:55 (30:9, 27:7, 16:17, 22:22)

 

Basket 90: Jankoska 22, Copper 19, Vitola 14, Aleksandravicius 10, Makurat 9, Skerovic 8, Morawiec 7, Podgórna 3, Rembiszewska 3, Kotnis 0, Jakubiuk 0.

Trener: Gundars Vetra

 

Spartak M.O.: Kubynina 14, Karpunina 10, Krivolapova 10, Garkavskaya 8, Savina 7, Potemina 5, Sumets 1, Gorshechnikova 0, Nazarova 0, Yudina 0.

Trener: Tatiana Larina

 

Sędziowie: O. Yalman (TUR), J. Smiljanic (SRB), I. Macdonald (GBR) 

 

 

Z hali Gdynia Arena: Ziemowit BUJKO,

Foto: Andrzej BASISTA

 

By kkorpas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *