Mecz żużlowy o mistrzostwo Nice 1 Ligi żużlowej (finał, pierwsze spotkanie): Zdunek Wybrzeże Gdańsk – Grupa Azoty Unia Tarnów

Dzięki zwycięstwu Zdunek Wybrzeża Gdańsk, awansowaliśmy do finału Nice 1.LŻ. Przeanalizowaliśmy co działo się w gdańskim żużlu, gdy w ciągu ostatnich 20 lat zajmowaliśmy miejsce w pierwszej dwójce bezpośredniego zaplecza Ekstraligi.

Gdański sport żużlowy czeka na duży sukces już niespełna 20 lat. Ostatni medal Drużynowych Mistrzostw Polski żużlowcy Wybrzeża zdobyli w 1999 roku. Co ciekawe sezon wcześniej drużyna startowała w II Lidze (wówczas liga była podzielona na dwie klasy rozgrywkowe) i zajmując 2. miejsce, awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej. Liderami byli Marek Dera Sam Ermolenko. 

Nasza przygoda w najlepszej lidze świata nie trwała długo. W kolejnych dwóch sezonach, w których jeździliśmy w 1. lidze, wygrywaliśmy tę klasę rozgrywkową. Działo się to tak w 2001 i 2004 roku. Szczególne emocje przeżyliśmy na początku XXI wieku. Gdy mierzyliśmy się z rybniczanami, o awansie zadecydował jeden punkt w decydującym spotkaniu! Trzy lata później, drugi zespół ligi pokonaliśmy aż o pięć oczek. 

Po raz kolejny w pierwszej dwójcie pierwszej ligi znajdowaliśmy się w latach 2008, 2010 oraz 2011. Za każdym razem nasza drużyna zajmowała drugie miejsce w tabeli. Jedyny raz, gdy nie dało to awansu miał miejsce w 2010 roku, kiedy przegraliśmy baraże z Włókniarzem. W 2008 roku awans przyniosły wygrane baraże z rzeszowianami, a po 2011 roku zdecydowano się powiększyć ligę, czego byliśmy beneficjentem. 

Po raz ostatni w czołówce 1. ligi byliśmy w 2013 roku i po rundzie finałowej pokonaliśmy drugi GKM Grudziądz, awansując do Ekstraligi. Po zwycięstwie z Lokomotivem, czeka nas starcie z Grupą Azoty Unią Tarnów. W przeciwieństwie do poprzednich sezonów, tym razem o ewentualnym awansie zdecyduje dwumecz, a nie faza finałowa z uwzględnieniem wyników z rundy zasadniczej. Miejmy nadzieję, że mimo tej modyfikacji jeszcze bardziej poprawimy rezultat z ostatnich 20 lat, który daje klubowi sześć awansów na siedem przypadków zajęcia miejsca w czołowej dwójce pierwszej ligi. 

Wyniki Wybrzeża w przypadku miejsca w pierwszej dwójce 1. ligi w ciągu ostatnich 20 lat:

1998 – 2. miejsce (awans)
2001 – 1. miejsce (awans)

2004 – 1. miejsce (awans)
2008 – 2. miejsce (awans)
2010 – 2. miejsce (brak awansu)
2011 – 2. miejsce (awans)
2013 – 1. miejsce (awans)

 

Bilety

Zapraszamy!!!

By kkorpas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *