24 i 25 czerwca ze Skweru Kościuszki wystartują takie gwiazdy peletonu jak mistrz świata z 2014 roku Michał Kwiatkowski, zwycięzca Tour de Pologne oraz brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro Rafał Majka czy Katarzyna Niewiadoma, aktualna wicemistrzyni Europy.

Do Trójmiasta przyjadą największe biało-czerwone gwiazdy światowego peletonu. Podczas Mistrzostw Polski stoczą oni bratobójczą walkę o medale. Najbardziej prestiżowa rywalizacja będzie miała miejsce podczas wyścigu ze startu wspólnego na dystansach 125 km (Panie) i 260 km (Panowie).

Trasa obu wyścigów elity rozpocznie się w Gdyni. Później zawodniczki i zawodnicy ruszą w stronę Kartuz. Runda będzie miała początek w Koleczkowie, a po drodze kolarki i kolarze przejadą przez: Kielno, Czeczewo, Kłosowo, Hopy, Pomieczyńską Hutę, Sianowo, Staniszewo, Mirachowo, Nową Hutę, Miłoszewo, Strzepcz, Pobłocie, Smażyno, Częstkowo, Przetoczyno, Sopieszyno i Bieszkowice, aby na najważniejsze rozstrzygnięcia znów wrócić na gdyński Skwer Kościuszki.
Start wyścigów jazdy indywidualnej na czas zaplanowany jest w Krokowej. Kolarze pojadą przez Jeldzino, Glinki, Sobieńczyce i Kartoszyno nad brzegiem Jeziora Żarnowieckiego.

– Mistrzostwa Polski to jedno z najważniejszych wydarzeń w kolarskim kalendarzu. Cieszę się, że w tym roku ich gospodarzem będzie Gdynia. Jesteśmy gotowi, by sprostać kolejnemu wyzwaniu i wykorzystać doświadczenie zdobyte przy organizacji dużych imprez sportowych. Dla kibiców i fanów kolarstwa zawody będą też okazją, by zobaczyć najlepszych polskich zawodników, prezentujących światowy poziom – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Do obrony tytułów w najważniejszych wyścigach elity szykują się Rafał Majka (wyścig ze startu wspólnego) i Maciej Bodnar (jazda indywidualna na czas). Wśród kobiet absolutnym hegemonem w 2015 roku była Katarzyna Niewiadoma, która zdobyła mistrzostwa w obu rywalizacjach.

– O triumfie w Mistrzostwach Polski myśli każdy kolarz stający na starcie. Zwycięstwo i możliwość noszenia biało-czerwonej koszulki to ogromne wyróżnienie i powód do dumy. Jestem przekonany, że tegoroczne mistrzostwa będą wyjątkowe, zarówno pod względem organizacyjnym jak i sportowym. Zapoznałem się z trasą i bardzo mi się podoba. Premiuje zawodników wszechstronnych. Szanse mają dobrze radzący sobie na podjazdach sprinterzy, jak i zawodnicy specjalizujący się w cięższym terenie, jeśli tylko tempo wyścigu będzie odpowiednie – cieszy się na nadchodzącą rywalizację Dariusz Banaszek, prezes Polskiego Związku Kolarskiego.

Mistrzostwa Polski, które jeszcze do niedawna były przez kolarzy traktowane po macoszemu, odzyskują dawny blask. To zasługa decyzji Międzynarodowej Unii Kolarskiej, która wyznaczyła ściganie o krajowy prymat we wszystkich państwach świata tego samego dnia. Wyścig ma rangę UCI World Tour, a zwycięzca dostaje 100 punktów do klasyfikacji generalnej cyklu. Taka rywalizacja musi mieć odpowiednią otoczkę, o co zadba Czesław Lang i jego Lang Team.

– Nie znam zawodowego kolarza, który nie chciałby mieć na swoim koncie mistrzostwa Polski, dlatego jestem przekonany o tym, że jeśli tylko nie zdarzy się nic nieprzewidzianego, wszystkie nasze gwiazdy przyjadą na Pomorze. Chcemy aby ten wyścig pokazany był tak samo jak Tour de Pologne, czy inne wyścigi World Touru. Kibice obejrzą dwie godziny transmisji telewizyjnej na żywo. W tym roku zajrzymy nie tylko do środka peletonu dzięki kamerom bezprzewodowym na motocyklach ale także pokażemy walkę na trasie z góry, z helikopterów. Wszystko to ma spowodować, że to będzie wyjątkowa rywalizacja i pokazanie siły kolarstwa w naszym kraju. Chcemy z roku na rok wzmacniać rangę tych zawodów, bo w przyszłości marzy nam się organizacja mistrzostw Europy i świata – podkreśla Dyrektor Generalny Lang Team Czesław Lang.

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym rozgrywane są od 1919 roku. Pierwszym zwycięzcą wyścigu ze startu wspólnego został Franciszek Zawadzki. Po nim na najwyższym stopniu podium stawały takie sławy kolarstwa jak: Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda czy Lech Piasecki. W tym roku kolarze powalczą o 94. tytuł w historii. Od 1957 roku rywalizują panie, a rekordzistką jest Bogumiła Matusiak, która zdobywała tytuł aż 11 razy.

 

 

Foto: Ziemowit BUJKO

{gallery}articles/2017/0529{/gallery}

 

By kkorpas

2 thoughts on “Już trwa odliczanie do Mistrzostw Polski w kolarstwie!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *