Środowy pojedynek miał być szansą powrotu na ścieżkę zwycięstw. Gdynianki nie mogły pozwolić sobie na stratę punktów, chcąc zachować fotel lidera i przewagę nad depczącymi im po piętach lubliniankami i lubiniankami. Gospodynie były jednak równie mocno zmotywowane, gdyż starcie z Vistalem miało i im przynieść przełamanie. Trzy poprzednie mecze zakończyły bowiem stratą sześciu punktów i spadkiem na czwarte miejsce PGNiG Superligi. Elblążanki, by nawiązać jeszcze walkę o medal, koniecznie musiały się przełamać i wygrać. To wszystko zapowiadało duże emocje.
Od pierwszych minut na parkiecie trwała zacięta walka. Szybciej pierwszą bramkę rzuciły elblążanki, a to za sprawą ładnej, zespołowej akcji, którą wykończyła Aleksandra Stokłosa. Gospodynie zaraz miały okazję na drugie trafienie, jednak zgubiły piłkę, a kontrę wykończyła Magdalena Stanulewicz. Bombę do siatki posłała Sylwia Lisewska i Start prowadził 2:1. Ta sama zawodniczka przerwała także pięciominutową niemoc miejscowej ekipy i dała remis po 3. Dość spore problemy przysparzała drużynie gospodarzy Joanna Szarawaga, która dała gdyniankom prowadzenie. Przyjezdne świetnie wykorzystywały najdrobniejsze błędy elblążanek, nie do zatrzymania w kontratakach była Katarzyna Janiszewska, która tylko w pierwszej połowie rzuciła pięć bramek. W 13. minucie meczu tablica wyników wskazywała 6:6. Autorkami kolejnych bramek były kołowe Stokłosa i Patrycja Kulwińska. Swoje sugestie postanowił swoim piłkarkom przekazać Andrzej Niewrzawa. Skutek tego był jednak odwrotny, gdyż to vistalki wyszły na dwubramkowe prowadzenie. Zaraz jednak akcję Startu zdołała wykończyć Magda Balsam. Chwilę później skrzydłowa gospodyń przejęła piłkę i po golu Ewy Andrzejewskiej, mieliśmy ósmy już w dzisiejszym spotkaniu remis (10:10). Ostatnie minuty pierwszej odsłony zawodów lepiej zagrały miejscowe piłkarki. Interwencje Sołomiji Szywerskiej, świetne ustawienie w obronie, kontratak i skuteczne rzuty Andrzejewskiej dały im prowadzenie 15:12 po 30 minutach gry.
Na początku drugiej odsłony zawodów rękę gospodyniom podała Aleksandra Zych, popełniając dwa błędy. W odpowiedzi do siatki trafiły Balsam oraz Lisewska. Kolejne minuty to naprzemienna wymiana ciosów do stanu 20:17. Nieco podwyższona obrona gdynianek nie sprawiała elbląskim piłkarkom problemów i regularnie trafiały one do siatki. Gospodynie zamknęły drogę do bramki kołowej Vistalu i w drugiej połowie nie padła z tej pozycji żadna bramka. W 45. minucie, po golu Moniki Kobylińskiej, przyjezdne zbliżyły się do EKS na dwa trafienia i o przerwę poprosił trener gospodyń. Po wznowieniu nie byliśmy świadkami wielu bramek, bo oba zespoły popełniały błędy w ataku. Skuteczniej grały jednak elblążanki, a po interwencji Szywerskiej i podaniu przez całe boisko do Balsam, Start prowadził 23:20. W kolejnej akcji piłkę zebrała Joanna Waga po czym dała swojej drużynie czterobramkowe prowadzenie. Piłkarki EKS kontrolowały przebieg meczu, a na sam koniec rzut karny obroniła Klaudia Powaga. Elblążanki wygrały 26:21 i wywalczyły bardzo cenne dwa punkty. Vistal nadal jest liderem, ale został już dogoniony przez Metraco Zagłębie Lubin. Punkt przewagi gdynianki mają jeszcze nad Selgrosem Lublin i cztery nad swoimi dzisiejszymi pogromczyniami. Chcąc poważnie myśleć o złocie, a nawet w ogóle o medalu, zawodniczki Pawła Tetelewskiego MUSZĄ pokonać 6 maja w Koszalinie AZS Energę.

Kram Start Elbląg – Vistal Gdynia 26:21 (15:12)

Start: Szywerska, Powaga – Balsam 6, Lisewska 6, Andrzejewska 4, Waga 4, Stokłosa 3, Jędrzejczyk 1, Kwiecińska 1, Świerżewska 1, Muchocka.