Kenijczyk Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo powtórzył ubiegłoroczny sukces i zwyciężył w ONICO Gdynia Półmaratonie z czasem 1:02:55.

Tuż po starcie wraz z Mengistu Zelalem Gezahegne (ETH) narzucili mocne tempo. Razem z nimi, w jednej grupie biegli jeszcze Bernard Muinde Matheka (KEN) oraz młody reprezentant Polski, Tomasz Grycko, zwycięzca ubiegłorocznego gdyńskiego biegowego szlema i tegorocznego Biegu Urodzinowego. Taki układ sił utrzymał się jednak tylko do 3 km i już na punkcie pomiaru czasu na 5 km, Polak tracił do prowadzącej grupy 8 sekund.

W połowie dystansu na prowadzeniu zostali już tylko Maiyo Kimaiyo i Gezahegne, którzy zbudowali około 10-sekundową przewagę nad Matheką. Grycko tracił do lidera 40 sekund. 

Decydujący atak nastąpił po 14 km, gdy Maiyo Kimaiyo oderwał się od towarzyszącego mu Etiopczyka. Na 16 km miał już nad nim 9 sekund przewagi, którą powiększał aż do samej mety. Nie był jednak w stanie poprawić swojego wyniku sprzed roku, w czym z pewnością przeszkodził mocno dokuczający zawodnikom wiatr na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Do wyrównania wyniku z ubiegłego roku zabrakło mu 14 sekund. Ostatecznie Kenijczyk zwyciężył z czasem 1:02:55, wyprzedzając drugiego na mecie Gezahegne o blisko pół minuty (1:03:21). Trzeci dobiegł Bernard Muinde Matheka (1:04:23), a tuż za podium uplasował się dzielnie biegnący za plecami zawodników z Afryki, Tomasz Grycko. Polak pobił swój rekord życiowy, uzyskując na mecie czas 1:05:20.

– Czuję lekką złość, ponieważ od 3 km biegłem sam, co na pewno nie pomogło uzyskać lepszego rezultatu. Mocno dokuczał też wiatr. Chciałem biec swoim tempem, nie trzymałem się na siłę zawodników z Kenii i Etiopii, którzy bardzo mocno pobiegli pierwsze 10 km. Jest jednak nowy rekord życiowy i trzeba się z tego cieszyć – powiedział na mecie najszybszy Polak ONICO Gdynia Półmaratonu 2017. 

W rywalizacji kobiet walka od samego początku toczyła się pod dyktando dwóch zawodniczek – Fatihy Benchatki (MAR) i Christine Moraa Oigo (KEN). Obie wypracowały ponad minutę przewagi nad rywalkami na pierwszych 10 km trasy i przez większość dystansu biegły razem, utrzymując tempo na czas w okolicach 1 godziny i 12 minut. Na ostatnich kilometrach znacznie więcej sił zachowała jednak Marokanka, która samotnie wbiegła na metę w czasie 1:12:23, co jest nowym rekordem trasy gdyńskiego półmaratonu w kategorii kobiet. Christine Moraa Oigo straciła do niej 26 sekund, a na trzeciej pozycji finiszowała reprezentantka Norwegii, Runa Skrove Falch. 

Na szóstym miejscu uplasowała się najszybsza Polka, Dominika Nowakowska:

Chciałam pobić 1 godzinę i 16 minut. Zabrakło dosłownie sekundy, ale i tak uważam swój występ za udany. Wiatr dał się nam dzisiaj mocno we znaki i trudno było przyśpieszyć. Dla mnie ten start to sprawdzian przed wiosennym maratonem. Planuję go pobiec w Łodzi lub Warszawie – powiedziała po biegu.

 

Na trasę ONICO Gdynia Półmaratonu 2017 wyruszyło 6005 zawodników. Rozegrane dzień wcześniej (sobota, 18 marca) biegi dla dzieci i młodzieży zgromadziły na starcie 400 młodych sportowców.

 

Więcej informacji na www.gdyniapolmaraton.pl.

 

 

Z mety ONICO Gdynia Półmaratonu: Ziemowit BUJKO

Foto: autor

{gallery}articles/2017/0319B{/gallery}

By kkorpas

One thought on “Kenijczyk i Marokanka zwycięzcami II ONICO Gdynia Półmaratonu.”
  1. Быстромонтируемые здания – это новейшие здания, которые отличаются высокой быстротой строительства и мобильностью. Они представляют собой сооруженные объекты, состоящие из заранее произведенных элементов или компонентов, которые имеют возможность быть быстро установлены на месте строительства.
    Металлические здания быстровозводимые отличаются гибкостью и адаптируемостью, что позволяет легко изменять а также модифицировать их в соответствии с нуждами клиента. Это экономически успешное и экологически устойчивое решение, которое в крайние лета приняло маштабное распространение.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *