Na plakatach na mecz zapraszała Aleksandra Zych, której jednak nie zobaczyliśmy jeszcze na parkiecie. Z trybun spotkanie oglądały też m.in. Aneta Łabuda i Kinga Gutkowska, a Patrycja Kulwińska przebywa wciąż na urlopie macierzyńskim. Osłabienia były też w gdańskiej drużynie. Niedawno karierę zakończyła Monika Stachowska, a cały mecz z ławki rezerwowych obserwowała Karolina Kalska. 

Gdańszczanki rozpoczęły mecz słabo i bojaźliwie, co wykorzystały gospodynie i w krótkim czasie zbudowały ogromną przewagę. Vistalki grały uważnie w obronie, fantastycznie w bramce grała Małgorzata Gapska, a jej koleżanki z ataku przeprowadzały błyskawiczne i skuteczne akcje. Kiedy w 15 minucie swoją trzecia bramkę zdobyła Joanna Szarawaga na tablicy pokazał się wynik 11:2. I nagle… wszystko się zatrzymało. Nie tylko jednak Vistal nie mógł zdobyć kolejnych bramek, ale rywalki również. Ten obustronny bezwład trwał około siedmiu minut, a przerwała go Paulina Uścinowicz. Odblokowały się jednak również przyjezdne, które nieco poprawiły swój dorobek, tak, że po wykorzystanym rzucie karnym, już trzecim, Moniki Kobylińskiej Vistal prowadził 14:6. Pierwsza połowa kończyła się rzutem wolnym dla Łączpolu w doliczonym czasie gry. Sytuacja analogiczna do meczu ze Startem Elbląg, tym razem jednak piłka nie znalazła drogi do gdyńskiej bramki. 

W przerwie meczu odbyła się miła uroczystość. Zawodniczki i sztab szkoleniowy Vistalu Gdynia odebrali z rąk przewodniczącej Rady Miasta Joanny Zielińskiej listy gratulacyjne oraz Nagrodę Prezydenta w wysokości 4000 zł. za zdobycie brązowego medalu mistrzostw Polski U19. Podczas odbywającego się w dniach 24 – 25 lutego br w Kwidzynie finału Mistrzostw Polski Juniorek podopieczne Agnieszki Truszyńskiej zdobyły brązowy medal. Najlepszym zespołem do lat 19 w kraju został Ruch Chorzów, któremu gdynianki uległy w półfinale 24:28 (11:15). Odbudowały się jednak i w meczu o 3. miejsce pokonały drużynę Varsovii Warszawa 25:22 (14:14). Tym samym młode zawodniczki Vistalu drugi rok z rzędu zostały trzecią drużyną w Polsce.
Indywidualne wyróżnienia zostały zdominowane przez zawodniczki Ruchu, ale w siódemce „All Stars” znalazła się lewoskrzydłowa Vistalu Jagoda Błaszkowska. Trzy spośród medalistek wchodzą już w skład pierwszego zespołu Vistalu, a dwie wystąpiły w derbowym meczu przeciwko Łączpolowi. 

Zawodniczki Vistalu Gdynia, które wywalczyły brązowy medal MP U19: 

1. Oliwia Kamińska
2. Marta Chodakowska
3. Patrycja Bieńkowska
4. Jagoda Błaszkowska
5. Wiktoria Gajtkowska
6. Małgorzata Granicka
7. Magdalena Chrapusta
8. Natalia Kowalczyk
9. Iga Maciejska
10. Aleksandra Malankowska
11. Kornelia Małecka
12. Natalia Murawiecka
13. Paulina Murawiecka
14. Marta Śliwińska
15. Paulina Uścinowicz
16. Julia Wtulich
Agnieszka Truszyńska – trener.

 

Po wznowieniu gry gdynianki znów szturmem zaatakowały. Pierwsze 9 minut to była z ich strony istna kanonada. Po trafieniu Martyny Borysławskiej prowadziły już 21:9! I nagle – stop. Jakby z zawodniczek Vistalu zeszło powietrze. Szczypiornistki AZS wykorzystały ten moment słabości rywalek i w pięć minut sześciokrotnie trafiły do siatki. Czyżby deja vu z meczu z Elblągiem? Do końca pozostawał jeszcze kwadrans, a przewaga miejscowych stopniała do sześciu oczek (21:15). Na szczęście Aleksandra Dorsz i Kinga Lalewicz przerwały passę akademiczek. Ostatnie 10 minut to walka obu zespołów z czasem. Łączpol uparcie dążył do wyrównania. Zanotował dwie serie po 3 bramki. Zawodniczkom Edyty Majdzińskiej zabrakło jednak skuteczności by doprowadzić do remisu. Walczyły ambitnie, ale przewaga uzyskana wcześniej przez Vistal okazała się na szczęście dla podopiecznych Pawła Tetelewskiego wystarczająca. Ostatecznie derby zakończyły się zwycięstwem faworytek, ale tylko 28:25, które, patrząc na wynik pierwszej połowy jest więcej, niż skromne.

 

Vistal Gdynia – AZS Łączpol AWFiS Gdańsk 28:25 (14:6)

 

Vistal: Gapska, Kordowiecka, Kamińska – Kobylińska 5, Urbaniak 4, Matieli 4, Borysławska 4, Stanulewicz 3, Szarawaga 3, Kozłowska 2, Dorsz 1, Lalewicz 1, Uścinowicz 1.

Karne: 4/4

Kary: 10 min.

Trener: Paweł Tetelewski

 

AZS Łączpol AWFiS: Kayumova, Chojnacka 1 – Masna 6, Hartman 5, Mazurek 4, Cirjan 3, Górna 2, Ciura 2, Skonieczna 1, Świerczek 1, Karwecka, Tomczyk, Żukowska, Jurczyk.

Karne: 1/0

Kary: 12 min.

Trener: Edyta Majdzińska

 

Sędziowie: D. Godzina (Tczew), Ł. Kamrowski (Cedry Wielkie)

 

Widzów: 600

 

 

 

Z hali Gdynia Arena: Ziemowit BUJKO,

Foto autor,

{gallery}articles/2017/0304V{/gallery}

By kkorpas

7 thoughts on “Derby dla Vistalu, ale…”
  1. Well-crafted article! I appreciate the depth of the information provided. Adding more images to your future pieces could make them even more enjoyable for readers.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *