Polkowiczanki, które tradycyjnie przed sezonem uważane są za jednego z faworytów do medali, ostatni raz wygrały w lidze przed ponad miesiącem. Gdynianki zaliczyły dopiero dwa zwycięstwa po sześciu początkowych porażkach. Oba zespoły miały zatem wystarczającą motywację by wygrać. Od pierwszych minut ruszyły do szturmu miejscowe, ale zawodniczki Marka Lebiedzińskiego od samego początku postawiły gospodyniom twarde warunki. Prowadzenie często przechodziło z rąk do rąk i nie przekraczało trzech punktów, a aż dziewięciokrotnie na tablicy figuruje remis. W ostatniej chwili „rzutem na taśmę” po trafieniu Raisy Musiny kwartę 20:18 wygrywają gospodynie.

Pierwsze 5 minut drugiej kwarty to dalszy ciąg wyrównanej walki kosz za kosz. W połowie kwarty gdynianki notują serię 8:0 i odjeżdżają na 6 oczek. Swój „koncert” rozpoczyna Montgomery, która zalicza w tej kwarcie 4 trójki, a łączny jej dorobek w pierwszej połowie to 18 punktów. W ostatniej minucie polkowiczanki zmniejszają dystans o sześć oczek, głównie w wyniku celnie wykonywanych wolnych. O powodzeniu przyjezdnych w w pierwszych 20 minutach decydowały przede wszystkim rzuty trzypunktowe. Drużyna z Gdyni zza linii 6,75 m trafiła łącznie siedem razy z 11 prób.

Głównym zadanie dla gospodyń na kolejne 20 minut stało się zatrzymanie amerykańskiej rozgrywającej Basketu 90, ale w trzeciej kwarcie to się nie udawało. Montgomery bez problemów dochodziła do pozycji rzutowych. Trafiła pięciokrotnie za trzy, dwa wolne i raz za dwa punkty. Łącznie powiększyła swój dorobek o 19 oczek (!) . Swoje punkty dorzuciły też jej koleżanki i rozstrzygające 10 minut Basket 90 rozpoczynał z czternastopunktową przewagą.

Najlepszą obrona jest atak, z takiego założenia wyszły podopieczne trenera Lebiedzińskiego i od początku czwartej kwarty zaatakowały. Po niespełna dwóch minutach Jelena Skerovic trójką zamknęła serię 7:0 i mecz był praktycznie rozstrzygnięty. Krótki zryw CCC 9:0 na niespełna cztery minuty przed końcową syreną niewiele już zmienił. Basket 90 kontrolował mecz. Na trójkę Marty Urbaniak w podobny sposób odpowiedziała Monika Grigalauskyte, a ostatnie punkty w tym spotkaniu zdobyła Amalia Rembiszewska i ostatecznie Polkowice przegrały z gdyniankami 76:93.

Basket 90 wygrał trzecie starcie z rzędu. To zasługa nie tylko Montgomery (z którą w składzie gdynianki jeszcze nie przegrały). Dobrze zagrał cały zespół. Skerovic zanotowała double double (14 p, 11 as). 16 punktów uzbierała Grigalauskyte (100 proc. skuteczności za trzy 3/3). Dobrze to rokuje przed drugim turniejem w ramach EEWBL, który w najbliższy weekend zostanie rozegrany w Gdyńskim Centrum Sportu.

Wypowiedzi pomeczowe:

Marek Lebiedziński (trener Basket 90 Gdynia): – Zagraliśmy bardzo dobrze w ofensywie,. Renee była fantastyczna, cały zespół spisał się świetnie w ataku. Mamy wielki potencjał. W defensywie też zagraliśmy dobry mecz. Jestem bardzo zadowolony z wyniku. Ta wygrana da nam pozytywną energię na dalsze mecze.

Renee Montgomery (Basket 90 Gdynia): – Dziękuję za gratulacje. Zagrałam dobry mecz, ale najważniejsze, że jesteśmy zespołem. Świetnie się rozumiemy, wspieramy, cały czas jesteśmy ze sobą. To przekłada się na naszą grę. Jestem dobrej myśli na przyszłość. Ta wygrana na pewno doda nam wiary i pomoże w kolejnych meczach.

Stefan Svitek (trener CCC Polkowice): – Gratulacje dla Gdyni, dla Reneee Montgomery. Zagrała kapitalne zawody. Mój zespół popełnił za dużo błędów. Zagraliśmy bardzo źle w defensywie. Przy takiej grze trudno myśleć o wygrywaniu z zespołami, które spisują tak dobrze jak Gdynia dziś. Musimy wyciągnąć wnioski z tej porażki, bo w ten sposób nie można grać w koszykówkę.

Ewelina Gala (CCC Polkowice): – Gratulacje dla zespołu z Gdyni. Zagrał świetnie. O naszej grze mogę powiedzieć tyle, że nie możemy tak grać. Do przerwy jeszcze walczyłyśmy, ale potem odpadłyśmy, nie było nas w tym meczu. Czeka nas teraz analiza wszystkich błędów i ciężka praca, która musimy wykonać, by zacząć grać lepiej.