W związku z tym prowadzący po dwóch dniach regat Artiom Basalkin i Ilya Haneu zostali oficjalnymi zwycięzcami szóstej edycji 49er Grand Prix Gdynia. Na drugiej pozycji uplasowali się zwycięzcy wyścigu nocnego – Przemysław Filipowicz i Grzegorz Goździk. Trzecie miejsce dla załogi POL 52 Jacek Nowak i Tymoteusz Bendyk.
W szóstej edycji regat na wodach Zatoki Gdańskiej wystartowało 9 załóg. Gdynia zafundowała wszystkim zawodnikom niezłą huśtawkę pogodową. W piątek warunki wiatrowe były dobre, lecz zabrakło słońca, w sobotę wiatr był już mniejszy, jednak udało się rozegrać wszystkie z zaplanowanych wyścigów, a w niedzielę powietrze praktycznie stało.

Po pierwszym dniu klasyfikacja była bardzo wyrównana. Trzy załogi, Tymoteusz Bendyk i Jacek Nowak, Przemek Filipowicz i Konrad Lipski oraz Artiom Basalkin i Ilya Haneu, uzyskały taką samą liczbę punktów. Rywalizacja była bardzo zacięta. Jednak liderem tego dnia została załoga POL 52 Tymoteusz Bendyk i Jacek Nowak, ponieważ o zwycięstwie zdecydowała wygrana ostatniego wyścigu. Ta trójka w zasadzie z wyścigu na wyścig tylko zamieniała się miejscami na podium.

Drugiego dnia, w sobotę, wiatr był już słabszy. Zawodnicy musieli koncentrować się na perfekcyjnym prowadzeniu łódki, taktyce i przewidywaniu zmian wiatru. Tego dnia od samego początku najlepiej prezentowała się rosyjska załoga – Artem Basalkin i Ilya Haneu. Doszło jednak do przetasowania. Słabszą formę zaprezentowali Jacek Nowak i Tymoteusz Bendyk, tylko jeden z biegów ukończyli w czołówce i ostatecznie uplasował się na trzecim stopniu podium. Z kolei załoga Przemka Filipowicza, w której Konrada Lipskiego zastąpił Grzegorz Goździk, nie zawiodła, dwukrotnie przecięła linię mety jako pierwsza. Tuż za nimi, na czwartym miejscu zameldował się Piotr Szlachcic i Łukasz Włoch.

W niedzielę zarówno zawodnicy 49er jak i Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej przez cały dzień byli w pełnej dyspozycji i czekali na wiatr. Z powodu niewystarczających warunków pogodowych niestety nie udało się przeprowadzić wyścigów, dlatego też za ostateczne uznano wyniki z dnia poprzedniego.

Jest to bardzo widowiskowa impreza, ponieważ 49er’y to łódki bardzo szybkie i wymagają sporych umiejętności od zawodników. Poza tym Gdynia jest o tyle atrakcyjna, że wyścigi można z bulwaru oraz plaży, a w sezonie letnim jest to dodatkowa atrakcja zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Takie imprezy naprawdę warto wspierać – podkreśla Paweł Brutel, radny miasta Gdyni.

 

Dekoracja zwycięzców odbyła się na Placu Grunwaldzkim w muszli koncertowej, a nagrody wręczała przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska i… ubiegłoroczny triumfator imprezy Łukasz Przybytek oraz przedstawiciele sponsorów. 

Podsumowania dokonała dyrektor regat Magdalena Czajkowska, która podziękowała zawodnikom, kibicom i organizatorom, szczególnie w osobach Rafała Sawickiego, Klaudii Krause oraz Pawła Górskiego za włożoną pracę, a miastu Gdyni za życzliwość i pomoc. Zamykając tegoroczną edycję regat zaprosiła jednocześnie wszystkich za rok.

 

Wyniki 49er Grand Prix 2016 / klasyfikacja generalna:

1. RUS 178, Artiom Basalkin / Ilya Haneu (49er Lotto) – 15 pkt
2. POL 107, Przemysław Filipowicz / Grzegorz Goździk (49er C.H. Klif) – 16 pkt
3. POL 52, Tymoteusz Bendyk / Jacek Nowak – 27 pkt
4. POL 196, Piotr Szlachcic / Łukasz Włoch (49er Gdynia) – 31 pkt
5. POL 5, Jan Marciniak / Kamil Kozioł – 40 pkt
6. POL 258, Madeleine Zielińska, Nadia Zielińska – 54 pkt
7. POL 2, Wojciech Stolarczyk / Damian Knorps – 60 pkt
8. POL 165, Sebastian Zarzeczański / Krystian Moszczyński – 84 pkt
9. POL 7, Maciej Górecki / Łukasz Nurkowski – 86 pkt

 

Wyniki III rundy Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej:

1. AZS PG 15 pkt
2. YC REWA 16 pkt
3. MOS 18 pkt
4. GKŻ 18 pkt
5. SZTORM 21 pkt
6. JKKP 22 pkt
7. JKW 22 pkt
8. AWF K. 23 pkt
9. JKM GRYF 24 pkt
10. PMT TŻR 24 pkt
11. YCS 25 pkt
12. MBSW 26 pkt
13. DŻYGIT 31 pkt

 

 

—————————————

Źródło: ww.49ergrandprix.com

Foto: Ziemowit BUJKO

By kkorpas

3 thoughts on “Rosyjska załoga wygrywa 49er Grand Prix Gdynia 2016!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *