Niestety, tym razem się nie udało. Gospodynie okazały się za silne. Basket 90 Gdynia zakończył sezon 2015/2016 srebrnym medalem w Final Four ligi EEWBL. Wynik ten należy przyjąć jako zadowalający patrząc na to, jak zmieniał się skład zespołu od września ubiegłego roku. Dodatkowo w turnieju finałowym nie mogła zagrać Aneta Kotnis.

Finałowe spotkanie rozpoczęły huraganowe ataki gospodyń oraz faworyta do zwycięstwa w pierwszym Final Four ligi EEWBL. Po 80 sekundach szybko grające gospodynie prowadziły 6:2. „Trójka” Tatiany Troiny zastopowała TTT, które swoją szybką grą dobrze w dalszym ciągu konstruowały ataki, lecz zaczęło brakować skuteczności. Dobrze w mecz weszła Paris Jonhson, której 4  „oczka” wyprowadziły Basket 90 na prowadzenie. Wszystko co było przez te chwile dobre w polskim zespole, skończyło się jednak po I kwarcie. Premierową odsłonę wygrały gospodynie (18:16). W 13 minucie po trafieniu Liene Priede było już (28:20) dla TTT.

Gdyniankom brakowało przede wszystkim skuteczności oraz w zbyt prosty sposób traciły piłkę. Celny rzut Ievy Krastiny to już dwucyfrowa różnica punktowa (37:27). Po zmianie stron gra Basketu 90 wyglądała dużo lepiej niż przez pierwsze 20 minut, wróciła skuteczność, poprawiła się znacznie obrona. Lecz mimo to, zespół z Rygi nie pozwalał się zbliżyć drużynie Katarzyny Dydek na więcej niż 5 – 6 „oczek”.

Zmiana nastąpiła w połowie III kwarty, gdzie najpierw zza linii 6,75 trafiła Amalia Rembiszewska, następnie Jelena Škerovič oraz Johnson i Basket 90 wspierany z trybun ponownie przez Ambasador Rzeczypospolitej w Rydze Ewę Dębską objął prowadzenie (53:51). 

Trójka Andy Eibele dała ponowne prowadzenie TTT, lecz gdynianki nie zamierzały odpuszczać i trzymały się blisko rywala. Wynik (56:59) na koniec kwarty dawał dobrą pozycję wyjściową do ostatnich 10 minut. Jednakże… gdy na zegarze pozostawały zaledwie 3 sekundy i piłka była w posiadaniu TTT, na rzut z własnej połowy zdecydowała się Sydney Rene Carter – trafiła i po 30 minutach gry było (62:56).

W ostatniej, decydującej części spotkania lepiej zagrały miejscowe, które nie dały sobie odebrać prowadzenia oraz jeszcze je powiększyły w 36 minucie do 13 „oczek” (77:64). TTT Ryga wyraźnie wygrało również walkę na tablicach 48:29. 

Jak na powrót na europejskie parkiety Basket 90 Gdynia pokazał się z dobrej strony i mimo osłabienia w strefie podkoszowej przed Final Four (kontuzja Kotnis oraz wyjazd Marie Malone). 

Warto zaznaczyć, iż przez cały turniej zespół wspierany był przez Klub Kibica, młody zespół VBW GTK oraz dzieci z polskiej szkoły w Rydze im. Ity Kozakiewicz.

 

Wypowiedzi pomeczowe: 

Jelena Skerovic: – Myślę, że zagrałyśmy dobrze, trochę brakowało skuteczności. Dałyśmy z siebie wszystko na boisku. Chciałyśmy wejść do Final Four a potem zobaczyć co będzie dalej. Wszystkie mecze w tym turnieju grałyśmy na 100% i zakończyłyśmy sezon ze srebrnym medalem. 

Anna Jakubiuk: Jestem bardzo szczęśliwa, że w moje urodziny udało nam się zdobyć srebrny medal. Cieszy ten fakt tym bardziej, iż pierwszy raz mam przyjemność brania udziału w takim turnieju. Mecz przegrany ale myślę, że zostawiłyśmy dobre wrażenie.  Ciężko powiedzieć czego zabrakło, może trochę siły.

 

All – Star Final Four:

Kibirkštis Vilnius/Shenita Landry

Astana Tigers/Olga Dubrovina

Basket Gdynia/Jelena Škerovič

Tsmoki Minsk/Giedre Paugaite

TTT Ryga/Ieva Krastiņa

MVP turnieju: TTT Ryga/Kristen Cherie Mann

 

FINAŁ EEWBL:

Basket 90 Gdynia – TTT Ryga 67:81 (16:18, 17:24, 23:20, 11:19)

 

Basket 90 Gdynia: Johnson 20, Shields 18, Troina 11, Škerovič 10 (8 as), Rembiszewska 3, Suknarowska 3, Podgórna 2, Bibrzycka 0, Jakubiuk 0.

 

TTT Ryga: Carter 16, Krastina 13, Cherie Mann 13, Melnika 12 (14 zb), Eibele 8, Egite 7, Kulite 6, Priede 6, Veidere 0, Aizsila 0.

By kkorpas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *