Niestety, tym razem się nie udało. Gospodynie okazały się za silne. Basket 90 Gdynia zakończył sezon 2015/2016 srebrnym medalem w Final Four ligi EEWBL. Wynik ten należy przyjąć jako zadowalający patrząc na to, jak zmieniał się skład zespołu od września ubiegłego roku. Dodatkowo w turnieju finałowym nie mogła zagrać Aneta Kotnis.

Finałowe spotkanie rozpoczęły huraganowe ataki gospodyń oraz faworyta do zwycięstwa w pierwszym Final Four ligi EEWBL. Po 80 sekundach szybko grające gospodynie prowadziły 6:2. „Trójka” Tatiany Troiny zastopowała TTT, które swoją szybką grą dobrze w dalszym ciągu konstruowały ataki, lecz zaczęło brakować skuteczności. Dobrze w mecz weszła Paris Jonhson, której 4  „oczka” wyprowadziły Basket 90 na prowadzenie. Wszystko co było przez te chwile dobre w polskim zespole, skończyło się jednak po I kwarcie. Premierową odsłonę wygrały gospodynie (18:16). W 13 minucie po trafieniu Liene Priede było już (28:20) dla TTT.

Gdyniankom brakowało przede wszystkim skuteczności oraz w zbyt prosty sposób traciły piłkę. Celny rzut Ievy Krastiny to już dwucyfrowa różnica punktowa (37:27). Po zmianie stron gra Basketu 90 wyglądała dużo lepiej niż przez pierwsze 20 minut, wróciła skuteczność, poprawiła się znacznie obrona. Lecz mimo to, zespół z Rygi nie pozwalał się zbliżyć drużynie Katarzyny Dydek na więcej niż 5 – 6 „oczek”.

Zmiana nastąpiła w połowie III kwarty, gdzie najpierw zza linii 6,75 trafiła Amalia Rembiszewska, następnie Jelena Škerovič oraz Johnson i Basket 90 wspierany z trybun ponownie przez Ambasador Rzeczypospolitej w Rydze Ewę Dębską objął prowadzenie (53:51). 

Trójka Andy Eibele dała ponowne prowadzenie TTT, lecz gdynianki nie zamierzały odpuszczać i trzymały się blisko rywala. Wynik (56:59) na koniec kwarty dawał dobrą pozycję wyjściową do ostatnich 10 minut. Jednakże… gdy na zegarze pozostawały zaledwie 3 sekundy i piłka była w posiadaniu TTT, na rzut z własnej połowy zdecydowała się Sydney Rene Carter – trafiła i po 30 minutach gry było (62:56).

W ostatniej, decydującej części spotkania lepiej zagrały miejscowe, które nie dały sobie odebrać prowadzenia oraz jeszcze je powiększyły w 36 minucie do 13 „oczek” (77:64). TTT Ryga wyraźnie wygrało również walkę na tablicach 48:29. 

Jak na powrót na europejskie parkiety Basket 90 Gdynia pokazał się z dobrej strony i mimo osłabienia w strefie podkoszowej przed Final Four (kontuzja Kotnis oraz wyjazd Marie Malone). 

Warto zaznaczyć, iż przez cały turniej zespół wspierany był przez Klub Kibica, młody zespół VBW GTK oraz dzieci z polskiej szkoły w Rydze im. Ity Kozakiewicz.

 

Wypowiedzi pomeczowe: 

Jelena Skerovic: – Myślę, że zagrałyśmy dobrze, trochę brakowało skuteczności. Dałyśmy z siebie wszystko na boisku. Chciałyśmy wejść do Final Four a potem zobaczyć co będzie dalej. Wszystkie mecze w tym turnieju grałyśmy na 100% i zakończyłyśmy sezon ze srebrnym medalem. 

Anna Jakubiuk: Jestem bardzo szczęśliwa, że w moje urodziny udało nam się zdobyć srebrny medal. Cieszy ten fakt tym bardziej, iż pierwszy raz mam przyjemność brania udziału w takim turnieju. Mecz przegrany ale myślę, że zostawiłyśmy dobre wrażenie.  Ciężko powiedzieć czego zabrakło, może trochę siły.

 

All – Star Final Four:

Kibirkštis Vilnius/Shenita Landry

Astana Tigers/Olga Dubrovina

Basket Gdynia/Jelena Škerovič

Tsmoki Minsk/Giedre Paugaite

TTT Ryga/Ieva Krastiņa

MVP turnieju: TTT Ryga/Kristen Cherie Mann

 

FINAŁ EEWBL:

Basket 90 Gdynia – TTT Ryga 67:81 (16:18, 17:24, 23:20, 11:19)

 

Basket 90 Gdynia: Johnson 20, Shields 18, Troina 11, Škerovič 10 (8 as), Rembiszewska 3, Suknarowska 3, Podgórna 2, Bibrzycka 0, Jakubiuk 0.

 

TTT Ryga: Carter 16, Krastina 13, Cherie Mann 13, Melnika 12 (14 zb), Eibele 8, Egite 7, Kulite 6, Priede 6, Veidere 0, Aizsila 0.

By kkorpas

One thought on “Basket 90 Gdynia wicemistrzem EEWBL!!!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *