Swoje pomysły, przemyślenia i sugestie można przesyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres www.plywalniaolimpijska@gdyniasport.pl . Konsultacje społeczne potrwają do 10 kwietnia.

Pierwsza pływalnia olimpijska na Pomorzu ma spełniać oczekiwania mieszkańców regionu, dlatego ich głos będzie miał decydujący wpływ na projekt obiektu i jego funkcjonalność. Każdy może przesłać swoją opinię i pomóc w zaprojektowaniu innowacyjnej pływalni otwartej na wszystkich pasjonatów aktywności fizycznej. Budowa tego obiektu będzie strategiczną inwestycją dla pomorskiego sportu, dlatego liczymy na szeroki odzew wszystkich zainteresowanych. – Chcemy wysłuchać opinii zarówno klubów sportowych, szkółek pływackich, jak i użytkowników indywidualnych, którzy podpowiedzą jak wspólnie wypracować optymalne rozwiązania – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. – Przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na dokumentację projektową i jest to idealny moment na pozyskanie opinii i pomysłów przyszłych użytkowników.

Sercem pływalni ma być 50 metrowa niecka, którą w miarę potrzeb będzie można podzielić na dwie 25 metrowe części. Zostanie ona wyposażona w ruchome dno i pomost, które pozwolą na dowolną konfigurację basenu w zależności od prowadzonych w danym momencie zajęć. Dzięki specjalnej konstrukcji w ciągu 15 minut można zmienić głębokość niecki z 2,5m do 60 cm i realizować zajęcia dla niemowlaków, aqua aerobic dla seniorów czy też aqua spinning. Na obiekcie znajdzie się również miejsce na 25 metrowy basen rozgrzewkowy oraz strefę rekreacji dla najmłodszych, zawierającą zjeżdżalnie, sztuczną rzekę, masaże, bicze wodne oraz brodziki. Dodatkowo w planach jest również budowa strefy odnowy biologicznej z zespołem saun i gabinetami masaży oraz rehabilitacji. – Chcemy, aby kompleks był atrakcją dla każdego – bez względu na wiek czy umiejętności. Będzie można tutaj oddać się sportowej rywalizacji, zadbać o zdrowie i odpocząć – mówi dyrektor Łucyk. – W kompleksie znajdzie się również punkt gastronomiczny z widokiem na basen oraz sklep sportowy. Pozostała część budynku zostanie przeznaczona na zaplecze administracyjne, magazynowe oraz szatniowe. Gdyńskie Centrum Sportu planuje również utworzenie tutaj Punktu Informacji, w którym każdy będzie mógł uzyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące oferty sportowej Gdyni.

Miasto o planach budowy pływalni olimpijskiej poinformowało w grudniu na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Od tego czasu trwają intensywne prace mające na celu pozyskanie funduszy na realizację inwestycji. – W ubiegłym tygodniu, złożyliśmy do  Ministerstwa Sportu i Turystyki wniosek w sprawie wpisania obiektu na listę do programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Jeśli Ministerstwo rozpatrzy wniosek pozytywnie, kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy o dofinansowanie, co mam nadzieję, nastąpi na początku przyszłego roku – mówi Marek Łucyk.

Celem programu MSiT jest rozwój bazy obiektów służących potrzebom  sportu. Inwestycję wspiera Polski Związek Pływacki, który widzi ogromną szansę na powstanie profesjonalnego obiektu szkoleniowego. – Kiedy dowiedziałem się, że miasto Gdynia podjęło inicjatywę budowy obiektu, natychmiast nawiązaliśmy współpracę z Ministerstwem Sportu i Turystki. W województwie pomorskim brakuje obiektu tego typu. – mówił podczas grudniowej konferencji prasowej Andrzej Kowalski, prezes Polskiego Związku Pływackiego. – Pomorze i Podlasie to jedyne województwa nieposiadające pełnowymiarowych pływalni olimpijskich, dlatego budowa obiektów w tych regionach jest konieczna – zapewnia.

Inwestycja w Gdyni rozwiąże problem całego regionu, w którym brakowało pływalni o wymiarach olimpijskich – najbliżej zlokalizowane obiekty 50 metrowe znajdują się dopiero w Olsztynie i Poznaniu. Mała ilość takich pływalni negatywnie wpływa na osiągane przez zawodników wyniki. – To dla nas ogromna szansa. Dzięki pływalni będziemy mogli codziennie trenować na obiekcie olimpijskim. Jestem pewien, że inwestycja korzystnie wpłynie na popularyzację tego sportu w naszym mieście – mówi Mateusz Arndt, zawodnik KS Delfin Gdynia – olimpijska nadzieja gdyńskiego pływania.

Prace nad dokumentacją projektową rozpoczną się po zakończeniu konsultacji społecznych. Według wstępnych szacunków całkowity koszt budowy to 70 milionów złotych. Budowa rozpocznie się wraz z otrzymaniem dofinansowania i trwać będzie 3 lata.

 

 

————————————–

Źródło i foto: www.gdyniasport.pl

 

By kkorpas

132 thoughts on “Pomóż zaprojektować gdyńską pływalnię olimpijską!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *