Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek powołał Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. organizacji Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy U-21 w Piłce Nożnej UEFA 2017. Funkcję pełnić będzie radny miasta Gdyni, Paweł Brutel. 30 grudnia 2015 roku UEFA oficjalnie przyznała prawo organizacji turnieju miastom-gospodarzom. Mecze Młodzieżowych Mistrzostw Europy będą rozgrywane w Gdyni na Stadionie Miejskim. Powołanie przez Prezydenta Gdyni Pełnomocnika do Spraw Projektu inauguruje początek przygotowań do turnieju. Rozgrywki odbędą się w dniach 16-30 czerwca 2017 roku. 3 lutego w sali konferencyjnej na Stadionie Miejskim w Gdyni odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Paweł Brutel (Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. organizacji Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy U-21 w Piłce Nożnej UEFA 2017), Michał Langer (Polski Związek Piłki Nożnej) i Marek Łucyk (dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu).

Młode piłkarskie talenty w 2017 roku gościć będą oprócz Gdyni także: Bydgoszcz, Kielce, Kraków, Lublin oraz Tychy. Informację o przyznaniu praw do organizacji meczów Młodzieżowych Mistrzostw Europy Gdynia otrzymała już w listopadzie. 30 grudnia 2015 roku wcześniejsze stanowisko Polskiego Związku Piłki Nożnej zatwierdziła UEFA. Jest to wstępna decyzja Komisji Rozgrywek Drużyn Narodowych UEFA, która w niedalekiej przyszłości zostanie oficjalnie potwierdzona przez Komitet Wykonawczy. Logo miasta-gospodarza

Wybór Gdyni na miasto-gospodarza nie jest przypadkiem. Miasto od lat angażuje się we współpracę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, czego przykładem jest liczne wsparcie dla młodzieżowych reprezentacji Polski. Na Stadionie Miejskim grały kadry do lat 18, 19 i 21.
W 2012 roku Gdynia była również partnerem podczas Euro 2012, a miastu zaufała reprezentacja Irlandii, która trenowała na stadionie przy ulicy Olimpijskiej. Na obiekcie przed meczem towarzyskim z Polską, trening przeprowadziła również reprezentacja Urugwaju ze swoimi największymi gwiazdami: Luisem Suarezem i Edinsonem Cavanim.

Drużyny do lat 21 stanowią bezpośrednie zaplecze pierwszych reprezentacji, stąd na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy zawsze można zobaczyć aktualne i przyszłe gwiazdy światowego futbolu. Według opinii ekspertów, turnieje U-21 można określić mianem okna wystawowego dla najbardziej utalentowanych zawodników. Na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy swoje gwiazdy rozświetlili między innymi Cristiano Ronaldo, Manuel Neuer czy Wayne Rooney.

Zgodnie z zaleceniami UEFA turniej powinien zostać rozegrany w sześciu miastach Polski, ze względu na logistykę i aspekty finansowe. UEFA EURO U-21 2017 Polska odbędzie się w miejscach, które dotychczas nie dostały wielu szans na organizację oficjalnych imprez piłkarskich. Według UEFA turniej być skierowany do mniejszych ośrodków, celem popularyzowania piłki nożnej.

 

 

————————————

Źródło i foto: www.gdyniasport.pl

 

 

By kkorpas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *