Ola z Mają były zdecydowanie najlepsze ze wszystkich załóg. Polki wygrały sześć z dwunastu wyścigów, a w wyścigu medalowym zajęły trzecie miejsce. Drugie i trzecie miejsce wywalczyły reprezentantki Wielkiej Brytanii Anna Prescott z Eve Townsend oraz Mimi El-Khazindar z Emmą Loveridge. Te pierwsze były dopiero osiem punktów za naszymi dziewczynami, a El-Khazindar z Loveridge sześć „oczek” za swoimi rodaczkami. Druga polska załoga dziewczyn Michalina Manikowska i Emilia Zygartowska były piąte.

Wśród chłopców również dobrze spisali się zawodnicy Yacht Klubu Polski Gdynia Mikołaj Staniul z Kajetanem Jabłońskim, którzy wywalczyli brązowe medale. Polacy wygrali nawet jeden wyścig, ale bezkonkurencyjny był duet gospodarzy Gwendal Nael i Pierre Tydgat, który wyprzedził drugich reprezentantów Wielkiej Brytanii Dana Venablesa i Patricka Keecha aż o czternaście punktów. Polacy do Brytyjczyków stracili ich dwadzieścia. Z kolei na szóstym miejscu zakończyli zawody Michał Sawicki i Mikołaj Jaworski (również YKP Gdynia).

Wracamy z medalami! Mistrzostwa Europy Juniorów EUROSAF zakończone. Nasza ekipa zdobyła dwa medale ZŁOTO Ola Melzacka / Maja Micińska oraz BRĄZ Mikołaj Staniul / Kajetan Kuba Jabłoński! Michał Sawicki / Mikołaj Jaworski na bardzo wysokim 6 miejscu, Michalina Manikowska / Emilia Zygarłowska na świetnym 5 miejscu. W czasie regat zawodnicy żeglowali mądrze w niektórych momentach przydawało się szczęście, ale wyścigi były dobre. Przed Medal Race nie widziałem nigdy bardziej zestresowanych ludzi jak nasi zawodnicy, mimo wszystko udało się dożeglować pozycje medalowe. Podsumowując, było dużo stresu i super zabawy – powiedział trener YKP Gdynia Daniel Dołęga.

29er to dwuosobowa łódka, która stanowi klasę przygotowawczą do olimpijskiej klasy 49er. Posiada jeden trapez oraz asymetrycznego spinakera. Jest to typowa łódka ślizgowa. Wprowadza żeglarstwo w nowy wymiar i dzięki swojej niewielkiej wadze i dużej powierzchni żagli osiąga ogromne prędkości do kilkunastu węzłów. Żeglowanie tą łódką wymaga od załogi bardzo wysokich umiejętności technicznych i akrobatycznej sprawności fizycznej. Każda chwila dekoncentracji i nieuwagi powoduje wywrotkę łódki, a to sprawia, że zawody na tych popularnych skiffach są bardzo atrakcyjne i widowiskowe.

 

 

—————————————————

Źródło i foto: www.gdyniasport.pl

 

By kkorpas

3 thoughts on “Złoto i brąz gdyńskich żeglarzy w Breście!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *