Pomysł na lodowisko w Gdyni zrodził się podczas pierwszej edycji budżetu obywatelskiego. – W kilkunastu dzielnicach miasta złożony został wniosek o budowę takiego obiektu. Projekt nie wygrał, ale liczba głosów była tak spektakularna, że nie można było jej ignorować, tym bardziej, że dotychczasowa ślizgawka przy ul. Bema nie przystaje do potrzeb takiego miasta jak Gdynia – tłumaczy wiceprezydent Gdyni Michał Guć.

Decyzja o lokalizacji właśnie w tym miejscu zapadła po wszechstronnej analizie ponad 20 różnych punktów, w różnych dzielnicach Gdyni. Grunt pod tę inwestycję musiał spełniać kilka warunków: być odpowiednio duży, min. 4.000 m.kw., bardzo dobrze skomunikowany z resztą miasta, stanowić naturalne zaplecze dla szkoły, a najlepiej – jak to się udało w tym przypadku – dla zespołu szkół. Ważne było również, by teren był bezsporną własnością miasta. Proces trwał kilka miesięcy.

Okazało się, że tak dużych działek w Gdyni nie ma zbyt wiele. Ale ostatecznie się udało znaleźć moim zdaniem najfajniejsze miejsce do tego typu działalności – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. W ten sposób Grabówek zyska nowoczesny obiekt sportowy, z którego skorzystają zarówno mieszkańcy samej dzielnicy, jak i całego miasta. Warto zaznaczyć, że bezpośrednio przy działce, na której zostanie zbudowane lodowisko, są przystanki komunikacji miejskiej oraz przystanek SKM Gdynia Stocznia.

Lodowisko nie będzie tylko zadaszoną taflą. Powstaną tu także szatnie, wypożyczalnia łyżew, parking i małe zaplecze gastronomiczne. Pobliskie szkoły będą mogły prowadzić tam również zajęcia łyżwiarskie w ramach lekcji szkolnych, co pozwoli na najbardziej optymalne wykorzystywanie obiektu. Obecnie skupiamy się na samej budowie, a sprawy organizacyjne zostawiamy na kolejny etap, ale chcemy żeby lodowisko było otwarte przez możliwie największą liczbę godzin w ciągu dnia. Zależy nam na tym, aby projekt był oczywiście funkcjonalny, ale także i reprezentacyjny – podkreśla wiceprezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz.

Przybliżony harmonogram prac:

jesień 2015 – konkurs na koncepcję architektoniczną obiektu
zima 2015 – przetarg na projekt
lata 2016 i 2017 – budowa
sezon 2017/2018 – otwarcie

Szacuje się, że koszt budowy lodowiska wyniesie 10 mln złotych.

 

 

—————————————————

Źródło: www.eratuszgdynia.pl

Tekst: Sebastian Drausal,

Fot. freeimages.com

 

By kkorpas

9 thoughts on “Tu na razie jest ściernisko, ale będzie… lodowisko!!!”
  1. … [Trackback]

    […] Here you can find 4803 additional Information on that Topic: sportowagdynia.eu/index.php/2015/08/08/tu-na-razie-jest-sciernisko-ale-bedzie-lodowisko/ […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *