OpenBic

W czwartkowych wyścigach najlepiej radzili sobie reprezentanci MKŻ Arki Gdynia – po pierwszym dniu zawodów prowadził Mateusz Budzisz, który wygrał dwa starty i był drugi. Drugie miejsce zajmował Konrad Jasiewicz, który zanotował jeden triumf i dwa razy uplasował się na drugiej pozycji. Trzecia Natalia Kuczys za każdym razem kończyła wyścigi na trzeciej pozycji.

Zaplanowano w tej klasie 11 wyścigów. Niestety, z powodu silnego wiatru odwołano zawody w piątek (podobnie, jak w klasie Optimist).

– Warunki wietrzne dla tych klas były zdecydowanie za trudne i dlatego podjęliśmy decyzję, że w piątek wyścigi z ich udziałem nie odbędą się. W OpenBic i Optimiście startują bardzo młodzi i niedoświadczeni żeglarze, z których większość dopiero w Gdyni miałaby okazję sprawdzić swoje umiejętności na otwartych wodach. Do tej pory pływali oni głównie na jeziorach, gdzie panują zupełnie inne realia. Dlatego nie chcieliśmy ich wystraszyć warunkami, które tego dnia dominowały na Zatoce Gdańskiej. W piątek na tym akwenie wiał porywisty wiatr o sile dochodzącej do 30 węzłów – wyjaśnił wiceprezes ds. sportowych Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

W sobotnich zmaganiach klasy OpenBic, najlepiej radziła sobie Natalia Kuczys. Zawodniczka MKŻ Arka Gdynia wygrała trzy wyścigi i raz była druga, dzięki czemu awansowała na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Prowadzenie utrzymał o rok starszy jej klubowy kolega Mateusz Budzisz, który wygrał pierwszy sobotni wyścig, a ponadto dwa razy był drugi i raz finiszował na trzecim miejscu. Po siedmiu startach całe podium obsadzone było przez żeglarzy Arki – trzecią lokatę zajmował bowiem Konrad Jasiewicz. 

W niedzielę zakończono zawody w klasie OpenBic . Podium nie uległo już zmianie. Łącznie rozegrano dziewięć wyścigów i we wszystkich najlepsi okazali się reprezentanci Arki. Cztery zwycięstwa zanotował 13-letni Mateusz Budzisz, trzy – o rok młodsza Natalia Kuczys, a dwa – również 13-letni Konrad Jasiewicz. Ten tercet uzyskał zdecydowaną przewagę nad resztą stawki i w takiej też kolejności zameldował się na podium.

 

 

49er 

W klasie 29er rywalizacja rozpoczęła się także już w czwartek, pierwszego dnia regat. Na starcie stanęło 14 duetów, w tym cztery łódki z Rosji. Zaplanowano 15 wyścigów. Po pierwszym dniu na czele byli Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński. Rywalizacja w klasie 29er przebiegała pod dyktando polskich załóg. Prowadząca ekipa YKP Gdynia nie wygrała co prawda żadnego wyścigu, ale żeglowała najrówniej z całej stawki – trzy razy była druga i raz wywalczyła trzecie miejsce. Drugą lokatę zajmowali Jan Marciniak i Łukasz Wilk (AQUA Włocławek), a na trzeciej pozycji zostali sklasyfikowani klubowi koledzy liderów, Michał Sawicki i Mikołaj Jaworski.

W piątek zawodnicy w klasie 29er rozegrali w ramach Pucharu Europy, podobnie jak pierwszego dnia regat, cztery wyścigi. I przyniosły one roszadę na dwóch pierwszych pozycjach. Nowymi liderami zostali Jan Marciniak i Łukasz Wilk , dotychczasowi liderzy spadli natomiast na drugą pozycję. Z piątej lokaty na trzecią awansowały natomiast Aleksandra Melzacka i Maja Nicińska, a czwartą lokatę zajmowali Michał Sawicki i Mikołaj Jaworski.

Po czterech sobotnich wyścigach żeglarze YKP Gdynia Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński wrócili na fotel lidera regat o Puchar Europy. Zawodnicy rywalizujący w ramach Volvo Gdynia Sailing Days 2015 po sobocie mieli za sobą 12 wyścigów. Po czterech sobotnich startach ponownie nastąpiło zmiana na dwóch czołowych miejscach – na drugą pozycję spadli Jan Marciniak i Łukasz Wilk (AQUA Włocławek). Trzecie miejsce utrzymały Aleksandra Melzacka i Maja Nicińska, nie zmieniła się też czwarta lokata – reprezentanci YKP, Michał Sawicki i Mikołaj Jaworski umocnili się na niej. 

W trzech niedzielnych startach pozycję lidera utrzymał duet YKP Gdynia Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński, który finiszował na pierwszym, trzecim i szóstym miejscu. Z każdym dniem coraz lepiej radziły sobie Aleksandra Melzacka i Maja Nicińska, które rozpoczęły zawody od piątej, a zakończyły na drugiej pozycji. Zawodniczki YKP Gdynia zajęły w trzech ostatnich wyścigach dwa razy pierwszą i drugą lokatę, dzięki czemu awansowały na drugie miejsce. Niedziela była pechowa dla liderów po dziewięciu wyścigach – Jana Marciniaka i Łukasza Wilka (AQUA Włocławek), którzy spadli z podium. Wspięli się na nie natomiast, za sprawą czwartej lokaty w ostatnim starcie, kolejni przedstawiciele YKP Michał Sawicki i Mikołaj Jaworski.

 

Optimist – Puchar Trenerów

Rywalizacja w klasie Optimist miała rozpocząć się piątek, ale z uwagi na zbyt silny wiatr zawodnicy nie rozegrali żadnego wyścigu. Na szczęście w sobotę mieli okazję ścigać się w bardzo dobrych warunkach. Najlepiej radził sobie w nich 12-letni Gustaw Miciński z YKP Gdynia, który wygrał w swojej grupie cztery wyścigi, a raz był drugi. Bardzo dobrze wypadli także inni przedstawiciele YKP – Kamil Manowiecki i Pola Dzik, którzy zajmowali odpowiednio trzecią i czwartą lokatę. Koalicję żeglarzy gdyńskiego klubu przedzielał reprezentant AZS AWFiS Gdańsk Dawid Gdaniec. A najwyżej notowaną zawodniczką spoza Trójmiasta była Klara Sobczak z MKS Dwójka Warszawa. 

W tej klasie rywalizowało łącznie 209 młodych żeglarzy do 13 lat. Triumfatorów Pucharu Trenerów wyłonić miały zawody niedzielne. Rozegrano siedem wyścigów – te zmagania również toczyły się pod dyktando przedstawicieli gdyńskich klubów. Pierwszej pozycji po pięciu sobotnich startach nie zdołał jednak obronić Gustaw Miciński z YKP Gdynia, który ostatecznie sklasyfikowany został na trzecim miejscu. Najlepszy okazał się Kacper Worek (YK Stal Gdynia), a druga była Pola Dzik (YKP Gdynia).

 

Młodych żeglarzy, którzy w niedzielę zakończyli swoje zmagania poza przedstawicielami władz miasta i sponsora zawodów, dekorowali: była reprezentantka Polski, najlepsza koszykarka Europy w 2003 roku i mistrzyni Euroligi, Agnieszka Bibrzycka oraz ósmy zawodnik ostatnich mistrzostw świata w klasie Laser Kacper Ziemiński.

 

———————————————–

Źródło i foto: 

By kkorpas

One thought on “Dominacja gdyńskich żeglarzy w pierwszym tygodniu regat VGSD”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *