W sobotnie popołudnie 27 czerwca na ringu ustawionym przed Akwarium, przy Alei Jana Pawła II odbył się IV Turniej o Puchar Bombardierów z Wybrzeża. Organizatorem zawodów był gdyński klub bokserski, nomen omen „Bombardier”, a spiritus movens całego przedsięwzięcia – niestrudzony propagator tej dyscypliny sportu, Jarosław Rydzewski. Patronat nad turniejem objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, a patronem medialnym turnieju była m.in. nasza redakcja oraz „Głos Gdyni”.

W ramach turnieju odbyło się jedenaście walk. Wcześniej swoje umiejętności w licznych niepunktowanych walkach o charakterze pokazowym zademonstrowały młode pięściarki i pięściarze, którzy przyjechali do Gdyni z 10 klubów północnej Polski.

Niektóre walki były bardzo zacięte i sędziowie mieli bardzo trudne zadanie z wytypowaniem zwycięzcy. Dość powiedzieć, że wynik 2:1 orzeczono aż w 5 przypadkach. Jedna walka zakończyła się przed czasem, co było zaskoczeniem nie tylko dla przegrywającego, ale także dla zwycięzcy.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Dawid Michelus (Kontra Elbląg), który na punkty 3:0 pokonał warszawianina Jakuba Dobrzyńskiego. Zwycięzca ma 22 lata, ponad 160 stoczonych walk, z czego wygrał 150, jest brązowym medalistą młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich i brązowym medalistą Mistrzostw Świata. Jest także 11-krotnym mistrzem Polski, w tym czterokrotnie w kategorii seniorów. W czasie walki sekundowała mu jego narzeczona Karolina Miętka, aktualna wicemistrzyni Polski seniorek w kategorii do 51 kg. Nagrodą za zwycięstwo w gdyńskich zawodach jest dwuosobowa wycieczka promem do Szwecji ufundowana przez głównego sponsora turnieju firmę Stena Line.

Wyniki:

waga 57 kg kadet: Daniel Śliwka (Wisła Tczew) – Dawid Jaczkowski (Nowi Polnica) 2:1

waga 63 kg: Nikodem Chilewski (Beniaminek Starogard Gd.) – Hubert Adrych (Korona Wałcz) 3:0

waga 68 kg młodzik: Marcin Gajewski (Bombardier Gdynia) – Damian Zawieruszyński (Astoria Bydgoszcz) t.k.o. I r.

waga 57 kg kadet: Kewin Kokoszka (Korona Wałcz) – Kamil Myszka (Beniminek Starogard Gd.) 3:0

waga junior 75 kg: Paweł Mazurowski (Kontra Elbląg) – Jan Niedźwiecki (Sako Gdańsk) 2:1

waga 75 kg kadet: Jakub Kotlewski (Beniaminek Starogard Gd.) – Janusz Walczak (Wisła Tczew) 2:1

waga senior 75 kg: Konrad Olszewski (Bombardier Gdynia) – Maciej Korol (Sako Gdańsk) 3:0

waga senior 81 kg: Rafał Staszewski (Kontra Elbląg) – Adam Wojak (Beniaminek Starogard Gd.) 3:0

waga senior 81 kg: Tomasz Domalewski (Wisła Tczew) – Damian Smagieł (Bombardier Gdynia) 2:1

waga 69 kg senior: Łukasz Zyguła (Sako Gdańsk) – Adrian Stepnowski (Bombardier Gdynia) 2:1

waga senior 64 kg: Dawid Michelus (Kontra Elbląg) – Jakub Dobrzyński (Fenix Warszawa) 3:0

Puchar dla najmłodszego uczestnika turnieju otrzymał Marcin Gajewski, nieoczekiwany pogromca swojego przeciwnika przed czasem, a najlepszym gdynianinem uznano Konrada Olszewskiego.

Po ostatniej walce turniejowej i rozdaniu nagród odbyły się jeszcze dwie walki pokazowe. W ostatniej z nich wystąpiła młoda zawodniczka Bombardiera Paulina Kowalewska, dla której nie było przeciwniczki, wobec czego w ringu pojawił się… jej kolega z zespołu, Hubert Sitek. Walka była wyrównana, ale jako, że pokazowa, nie oceniana przez sędziów.

Wszystkie walki cieszyły się zainteresowaniem publiczności, która często pojawiła się w tym miejscu przypadkowo, ale chętnie się zatrzymywała i podziwiała wysiłki młodych ludzi.

Wśród publiczności można było wypatrzeć m.in. byłego podopiecznego Zygmunta Chychły, co dokumentował na stosownej koszulce, Jana Chudego, zawodnika MZKS Gdynia w latach 1967-71.

 

Ziemowit BUJKO

Foto: autor

{gallery}articles/20150627B{/gallery}

 

 {module IV Turniej Bombardierów}

By kkorpas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.