Niewielu jednak wie, że to właśnie w Gdyni rodziła się polska kobieca piłka nożna. To tu, w kwietniu 1971 roku powstała pierwsza damska drużyna, która ma w swym dorobku cztery tytuły Mistrza Polski. Mowa oczywiście o Checzy Gdynia, która niedawno święciła swój 40-letni jubileusz. Niestety, lata świetności ma dawno za sobą.

Dziś do tradycji chylońskiego zespołu próbuje nawiązać Sztorm Gdynia, który właśnie zdobył tytuł wicemistrzyń Polski U-16 w piłce nożnej kobiet. To kolejny rok, kiedy nasze dziewczyny walczą o najwyższe laury na arenie ogólnopolskiej – w poprzednim sezonie osiągnęły historyczny sukces zdobywając tytuł mistrzowski.

Zmagania ośmiu finalistek rozpoczęły się od gier w dwóch grupach eliminacyjnych. W grupie A dziewczęta z Konina pokonały zespoły TKKF Stilon Gorzów, CWKS Resovia i UKS Ząbkovia, która dzięki zwycięstwom nad pozostałymi rywalkami wywalczyła prawo gry o brązowy medal.

W bardzo wyrównanej grupie B żadna z drużyn nie zdobyła kompletu punktów, ale dzięki lepszemu bilansowi awans do finału wywalczyły dziewczęta Sztormu Gdynia, które mimo porażki z Bronowianką, pokonały w bezpośrednim pojedynku MUKS Praga Warszawa 2:0.

W meczu finałowym, w którym walka trwała do ostatniej minuty, nasze zawodniczki uległy zespołowi z Konina. Pomimo porażki w meczu o pierwsze miejsce trofeum najlepszej zawodniczki turnieju zdobyła Klaudia Słowińska – zawodniczka Sztormu. Warto zauważyć, że Klaudia była jedną z wyróżniających się zawodniczek w drużynie, która w ubiegłym roku wygrała Wojewódzki Turniej Coca Cola Cup, a w finale Turnieju Krajowego uległa warszawiankom 2:4. Zawodniczka Sztormu była nawet w półfinale autorką hat-tricka.

Obserwując rozwój zawodniczek Sztormu można mieć nadzieję, że już wkrótce kobieca piłka na najwyższym poziomie znów pojawi się w Gdyni.

 

 

—————————————–

źródło i foto: www.gdyniasport.pl

By kkorpas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *