Porozumienie w sprawie powstania Nowej Mariny Gdynia zostało zawarte. Projekt zakłada realizację przez Polski Związek Żeglarski, przy współudziale gdyńskich klubów żeglarskich oraz Związku Harcerstwa Polskiego, nowoczesnego kompleksu przy nabrzeżu Beniowskiego. Podpisany dokument formalnie pozwala rozpocząć inwestycję, którą poprowadzi spółka Nowa Marina Gdynia.  

Stronami porozumienia są: Polski Związek Żeglarski, Nowa Marina Gdynia Spółka Akcyjna, Nowa Marina Gdynia Spółka Akcyjna Spółka Komandytowa, Yacht Klub Stal Gdynia, Jacht Klub Morski Gryf, Yacht Klub Polski Gdynia, a także Związek Harcerstwa Polskiego.

Podpisanie porozumienia oznacza, że można przygotować biznesplan inwestycji, zadbać o finansowanie, czy uzyskać pozwolenie na budowę. Rada Miasta Gdyni musi jeszcze uchwalić zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca. Realnie oznacza to, że budowa może rozpocząć się najwcześniej w styczniu lub lutym 2016 roku. Na początek konieczne będzie rozebranie dotychczasowych obiektów i przeprowadzka na okres około dwóch lat rezydentów mariny, do tymczasowych siedzib. 

To bardzo ważny moment, który krystalizował się przez wiele lat. Basen żeglarski i budynki do niego przylegające  budzą najpiękniejsze i najważniejsze skojarzenia z naszym miastem, a jednocześnie są jednym z najczęściej prezentowanych fragmentów, ikoną Gdyni. Dlatego modernizacja tej przestrzeni jest dla nas niesłychanie ważna i cenna. Staje się to możliwe, mimo bardzo skomplikowanego stanu prawnego – tłumaczy Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.     

 
W obiekcie znajdą się powierzchnie biurowe dedykowane do obsługi portu jachtowego, sale szkoleniowe, zaplecze sanitarne o wysokim standardzie. Ważnym elementem zespołu jest część hotelowa, w ramach, której do dyspozycji turystów oddanych zostanie około 200 klimatyzowanych pokoi, każdy z widokiem na morze. Na klientów hotelu jak również na żeglarzy czekać będzie profesjonalne centrum fitness z częścią SPA oraz liczne restauracje.

Jedną z inspiracji dla władz PZŻ i dodatkową motywacją do działań w kierunku dążenia do osiągnięcia porozumienia były nieudane starania naszego miasta o prawo organizacji Mistrzostw Świata w żeglarstwie. Lepszą bazę i lepsze zaplecze miało hiszpańskie Santander oraz duńskie Aarhus. Nowoczesna marina pozwoli Gdyni ponownie ubiegać się o najważniejsze imprezy nie tylko krajowe, ale o europejskiej i światowej skali. 
 
Rozmowy nie były łatwe. Do tego klimat dla inwestycji nie wszędzie jest przychylny. Wielu pyta wprost „a dlaczego Gdynia?”. A gdzie mamy to zrobić? – pytam, mówi Wiesław Kaczmarek, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – Droga do porozumienia była trudna, ale dziękuję każdej ze stron za wytrwałość. Przed nami jeszcze długa droga, ale ten najważniejszy krok mamy już za sobą  – wyjaśnia minister Kaczmarek.

W ramach inwestycji zostanie zagospodarowany teren o powierzchni ok. 6200 m kw., w tym 2500 m kw. z przeznaczeniem na miejsca parkingowe i place manewrowe zlokalizowane od strony mariny. Powierzchnia zabudowy wyniesie  9200 m kw., użytkowa zaś 32000 m kw. – ponad 50% do dyspozycji dostaną żeglarze. Obiekt będzie się składał z czterech kondygnacji naziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej – garażowej. W hali znajdzie się 240 miejsc postojowych.

 

 

—————————————–

źródło: www.gdynia.pl

By kkorpas

3 thoughts on “Będzie nowa marina”
  1. Решение купить шнековую соковыжималку изменило моё представление о здоровом питании. Благодарю 'Все соки’ за их чудесную продукцию. Их https://blender-bs5.ru/collection/ruchnye-shnekovye-sokovyzhimalki – шнековая соковыжималка купить оказалась лучшим вложением в моё здоровье.

  2. Приобретал дверь на https://dvershik.ru и остался доволен. Сайт понятный, ассортимент богатый, легко нашел модель по необходимым параметрам. Консультанты были отзывчивы и компетентны, ассистировали в подборе. Дверь привезли и установили точно в срок, качество работы монтажников на высоте. Цены приемлемые, качество самой двери отличное – чувствую себя в безопасности. Рекомендую!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *