Mecz rozpoczął się od dwóch nieudanych ataków gdynianek. Najpierw piłka trafiła w słupek, a kilka chwil później Monika Ciesiółka obroniła rzut karny wykonywany przez Monikę Kobylińską. Ruch skwapliwie skorzystał z niemocy rywala i prowadził już 4:1.  Opiekun przyjezdnych, Paweł Tetelewski, widząc nieporadność swoich zawodniczek, poprosił o czas. Poskutkowało, bo choć Ruch ciągle był na prowadzeniu, to coraz częściej dawał zmuszać się do prostych błędów. Trwała walka cios za cios i chorzowianki z trudem, ale nie dawały odebrać sobie prowadzenia. W 24 minucie było już tylko 10:9, ale przed przerwą Niebieskie zdołały utrzymać przewagę i powiększyć ją o jedno trafienie (13:11).

O ile mecz rozpoczął się pod dyktando gospodyń, które długo prowadziły grę i były w stanie narzucić swoje warunki, tak po zmianie stron to Vistal dyktował tempo. W 34 minucie jego próby przyniosły kontaktową bramkę, a wymiana ciosów trwała jeszcze do 39 minuty. Wtedy do remisu doprowadziła Patrycja Kulwińska (17:17). Od tej chwili przyjezdne całkowicie przejęły inicjatywę. Apogeum kłopotów Ruchu nastąpiło w 46 minucie – niebieskie musiały sobie przez kilkadziesiąt sekund radzić w podwójnym osłabieniu i przegrywały już 18:23. Dość powiedzieć, że przez sześć kolejnych minut trafiły jedynie raz, natomiast gdynianki aż siedmiokrotnie.

W 53 minucie parkiet przedwcześnie musiała opuścić, w wyniku bezpośredniej czerwonej kartki, Joanna Rodak. Niebieskie znów musiały grać w podwójnym osłabieniu. I choć ambitnie walczyły, próbując, momentami rozpaczliwie, odrobić straty,  to  pewnie miały świadomość, że nieuchronnie zbliżają się do końca ćwierćfinałowej rywalizacji. Ostatecznie uległy 23:30, ale to nie koniec sezonu! Niebieskie czeka teraz walka o lokaty 5-8.

Po zwycięstwie nad Ruchem Vistal awansował do półfinału, gdzie już czeka Start Elbląg, który w dwumeczu okazał się lepszy od typowanej przed sezonem do podium Energi AZS Politechniki Koszalin.

Ruch Chorzów – Vistal Gdynia 23:30 (13:11)

Ruch: Ciesiółka, Montowska – Pieniowska 1, Jasinowska 2, Piotrkowska 5, Ciesiółka, Krzymińska, Masłowska 1, Doktorczyk, Rodak 4, Płomińska, Belmas 5, Ważna 5.

Trener: Marcin Księżyk
Kary: 12 minut
Karne: 3/5

Vistal: Gapska, Kordowiecka – Janiszewska 5, Łabuda, Niedźwiedź 8, Galińska, Dorsz, Kobylińska 4, Kłusewicz, Pawłowska, Zych 3, Kozłowska 4, Gutkowska 1, Zrnec 1, Kulwińska 4, Andrzejewska.

Trener: Paweł Tetelewski
Kary: 8 minut