Magdalena Dias. Liczymy, że z niezłym skutkiem, bo właśnie podczas 87 Mistrzostw Polski Seniorów oraz mistrzostw Polski juniorów i juniorów młodszych w biegach przełajowych wywalczyła srebrny medal w biegu na dystansie 4 km w kategorii juniorów. Zawody odbyły się w Iławie i stanowiły najważniejszą próbę przed czempionatem globu.

Zawsze marzyłam o medalu przełajowych Mistrzostw Polski, bo rok i 2 lata temu zajmowałam miejsce tuż za pudłem (…). Dzisiejszy start był dla mnie ważny także dlatego, że stanowił „przetarcie” przed przełajowymi Mistrzostwami Świata które będą miały miejsce za tydzień. Trasa była naprawdę super, powiedziałabym nawet że była to wzorowa trasa przełajowa, nie za górzyście i nie za płasko. Pogoda też dopisała, pomimo zapowiadanych huraganów. Ogólnie kapitalna organizacja, hotele itp, będę bardzo dobrze wspominać te zawody – powiedziała po ich zakończeniu Magdalena.

Oby równie zadowolona wróciła z Chin, czego jej serdecznie życzymy.

Z ostatniej chwili:

Niestety biegaczka nie wróci z Chin zadowolona. Mistrzostwa świata zdominowali przedstawiciele Afryki. W biegu juniorek, w którym brała udział Magdalena Dias trasa liczyła ok. 6 km, a położona była na wysokości ok. 1200 m npm. Zawodniczka Floty dzielnie walczyła z morderca trasą i fatalnym warunkami atmosferycznymi. Zajęła odległe 87 miejsce z czasem 24:15. Sekundę przed nią finiszowała pierwsza z Polek – Weronika Pyzik, która zajęła 85 miejsce. Polki rozdzieliła reprezentantka Jordanii Sujout Al Khatbah.

Potrójne zwycięstwo w tym biegu odniosły Etiopki. Zwyciężyła 17-letnia Letesenbet Gidey z rezultatem 19:48. Tylko o sekundę gorsza była jej rodaczka Dera Dida. Na najniższym stopniu podium stanęła kolejna Etiopka Etagegne Woldu (19:53). W klasyfikacji drużynowej zdecydowane zwycięstwo Etiopek przed Kenijkami i Bahrajnkami. Sklasyfikowano 97 zawodniczek.

Kolejna edycja światowego czempionatu w crossie odbędzie się w marcu 2017 roku w stolicy Ugandy – Kampali.