Po raz szesnasty z inicjatywy Stowarzyszenia Inicjatywa ARKA odbył się na początku nowego roku, w dniach 3-4 stycznia br., tradycyjny halowy turniej piłki nożnej dla młodych piłkarzy „Arka Gdynia Cup”. W zawodach wzięło udział 16 drużyn z Białorusi, Łotwy, Niemiec, Szwecji i z Polski. Gospodarzy reprezentowały dwa zespoły: Arka’2002 i Arka’2003.

Drużyny podzielono na cztery grupy. W sobotę odbyły się mecze grupowe. Od początku rywalizacja była bardzo zacięta, a losy awansu ważyły się często do ostatniego gwizdka.

W grupie A krocząca od zwycięstwa, do zwycięstwa gdańska Lechia potknęła się w ostatnim spotkaniu na poznańskiej Warcie, a Stomil Olsztyn po dwóch druzgocących porażkach (0:6 z Lechią i 1:5 z Wartą) w ostatnim grupowym meczu pokonał 3:1 FC Jurmałę, zamykając młodym Łotyszom drogę do awansu. Tym samym w kolejnej rundzie znaleźli się poznaniacy, a także gdańszczanie.

Grupa B, to dominacja młodych Niemców z Leverkusen. O awansie z drugiego miejsca zadecydowała większa ilość strzelonych bramek, gdyż przy remisie 0:0 między Stadionem Chorzów, a Talentem Białystok okazało się, że obie drużyny mają taką samą różnicę. Białostocczanie byli jednak o jedną strzeloną bramkę lepsi i to oni uzyskali promocję.

W grupie C najlepsi okazali się piłkarze Arki’2002. Wygrali dwa mecze, jeden zremisowali. Drugie miejsce przypadło młodym Białorusinom z FC Mińsk, których awans ważył się dosłownie do ostatniej chwili. W decydującym spotkaniu pokonali świdnickiego Gryfa 4:3 i przy porażce Znicza Pruszków (będącego do tego meczu w podobnej sytuacji) wywalczyli awans z grupy.

W grupie D wystąpiła druga drużyna gospodarzy. W pierwszym meczu Arka’2003 ulegli skierniewickiemu Widokowi 0:3, drugie spotkanie z KMTV Kiel rozstrzygnęli na swoją korzyść 4:2. Aby awansować trzeba było jednak pokonać w ostatniej kolejce Zagłębie Lubin.

Niestety, młodzi gdynianie przegrali 0:2 i drugą awansującą z tej grupy drużyną został Widok, który pokonał kilończyków 7:2.

W niedzielę rozegrano rundę finałową. Drużyny, które odpadły w rywalizacji grupowej również rozstrzygały między sobą kolejność w turnieju i trzeba powiedzieć, że mecze o miejsca końcowe były nie mniej zacięte i emocjonujące niż te o czołowe lokaty. Dość powiedzieć, że zarówno o miejscu przedostatnim, jak i trzynastym decydowały dogrywki i rzuty karne. Ostatecznie lepsi w karnych okazali się Łotysze z Jurmały i to oni zajęli 15 lokatę, wyprzedzając swoich rywali z Kilonii. Wcześniej los nie był dla nich łaskawy i w walc o 13-14 miejsca ulegli w karnych młodym Szwedom. Zespół z Karlskrony najczęściej, bo aż trzykrotnie był w tym turnieju poddawany próbie nerwów w rzutach karnych. Za pierwszym razem uległ Arce’2003, ale kolejne dwie rozgrywki wygrał i ostatecznie uplasował się na 13 lokacie.

Drużyny, które awansowały po meczach grupowych podzielono ponownie na dwie grupy, gdzie rywalizowały każdy z każdym. W grupie E, gdzie znalazła się ekipa Arki’202 zadziwiającą „huśtawkę formy” wykazał Widok Skierniewice. Najpierw uległ 0:3 Warcie Poznań, następnie rozgromił arkowców 6:1, by w ostatniej kolejce przegrać 0:4 z białostockim Talentem, który nieoczekiwanie wygrał te grupę i awansował do finału. O tym, kto zajmie drugie miejsce i zagra o brązowy medal decydowała „mała tabelka”. Nie uwzględniała ona wyników meczów trzech zainteresowanych zespołów z Talentem i tu o awansie skierniewiczan przesądził wynik meczu z Arką’2002.

W grupie F zawód sprawili młodzi piłkarze z Lubina. Najpierw ulegli 0:1 Lechii Gdańsk, a następnie przegrali 1:2 z Białorusinami. W tej sytuacji zwycięstwo w ostatniej kolejce nad Leverkusen miało już tylko prestiżowe znaczenie. Drugie miejsce nieoczekiwanie zajęli piłkarze FC Mińsk, którzy dość szybko podnieśli się po porażce z Niemcami 1:5, pokonując „miedziowych”, a w ostatniej kolejce nie dali szans Lechii rozbijając ją 3:0.

Mecze finałowe rozgrywano „od końca”. Najpierw w spotkaniu o 7 miejsce piłkarze Arki’2002 ulegli 0:1 Zagłębiu, następnie 5 lokatę wywalczyli w spotkaniu drużyn, które zajęły w swoich grupach miejsca trzecie zawodnicy Warty Poznań, którzy w rzutach karnych ograli chyba jeszcze wciąż zaszokowaną, nieoczekiwaną porażką z Białorusinami, Lechię.

W meczu o trzecie miejsce reprezentanci naszego wschodniego sąsiada udowodnili jednak, że zasłużyli na awans i pokonali Widok Skierniewice 2:0.

W wielkim finale spotkały się drużyny, które grały już ze sobą w meczu grupowym. Obie bowiem w pierwszej rundzie spotkały się ze sobą w grupie B. Wówczas wygrali „aptekarze” 2:0. W meczu finałowym padł identyczny wynik i ze zwycięstwa w XVI Arka Gdynia Cup cieszyli się młodzi Niemcy.

Najlepszym zawodnikiem turnieju uznano reprezentanta zwycięskiego teamu Turkmena Cema,  najlepszym strzelcem został Grzegorz Glapka (Stadion Śląski Chorzów), a najlepszym bramkarzem – Karim Adamczik (FC Mińsk). Laureatami nagrody Janusza Kupcewicza dla zespołu grającego najbardziej fair zostali młodzi skierniewiczanie.

 

Więcej o turnieju przeczytać można TUTAJ, a szczegółowe wyniki spotkań: TUTAJ

 

 

Ziemowit BUJKO

Foto: S. Wrzosek, www.arka.gdynia.pl 

 

By kkorpas

4 thoughts on “Bayer 04 Leverkusen zwycięzcą XVI Arka Gdynia Cup”
  1. Быстромонтируемые здания – это прогрессивные системы, которые различаются великолепной скоростью возведения и гибкостью. Они представляют собой сооружения, заключающиеся из эскизно выделанных составляющих или блоков, которые могут быть быстрыми темпами установлены на пункте стройки.
    Стоимость быстровозводимых зданий из сэндвич панелей обладают податливостью и адаптируемостью, что дает возможность легко менять а также адаптировать их в соответствии с потребностями покупателя. Это экономически выгодное и экологически долговечное решение, которое в последние годы получило широкое распространение.

  2. … [Trackback]

    […] Here you will find 77110 additional Information to that Topic: sportowagdynia.eu/index.php/2015/01/05/bayer-04-leverkusen-zwyciezca-xvi-arka-gdynia-cup/ […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *