że mogą one walczyć z Mistrzem Polski przez 40 minut jak równy z równym. Tymczasem niewiele zabrakło nawet do tego, by schodziły z parkietu zwycięskie. Zadecydowały dosłownie niuanse i… Jantel Lavender.

Gdynianki rozpoczęły od akcji za 3 punkty, już w pierwszej minucie gry faulowana przy skutecznej akcji była Tiffany Brown, która trafiła również z przyznanego dodatkowo wolnego. Chwilę później tym samym odpowiedziała jednak Agnieszka Skobel, jedyna zawodniczka, która ani na chwilę nie opuściła parkietu i mecz zaczynał się jakby od początku.

Zawodniczki Basketu wydawały się lekko zdeprymowane, pudłowały, traciły piłkę, a wiślaczki metodycznie zaliczały punkt po punkcie (3:10). Wreszcie Angelika Stankiewicz (na zdjęciu obok) zdecydowała się na rzut z dystansu, co poderwało jej koleżanki do lepszej gry. Od tej chwili gospodynie zaczęły grać śmielej i nie odpuszczały przyjezdnym żadnej akcji. Krakowianki próbowały odskoczyć na kilka punktów, ale ich rywalki nie zamierzały na to pozwolić.

W drugiej kwarcie gdyńskie koszykarki nieustannie goniły wynik, aż po czterech minutach udało im się zbliżyć na 3 oczka (29:32). Szczególne aktywne były w tym okresie Ewelina Gala i wspomniana Stankiewicz, która zaliczyła kolejną trójkę i lay-upa z faulem. Skutecznie też egzekwowała rzuty wolne.

Ambitna postawa koszykarek trenera Czeczuro sprawiła, że w połowie 19 minuty gry na tablicy znów pojawił się remis (37:37). Gdynianki w tym momencie miały dokładnie tyle samo punktów ile w całym meczu w Krakowie, na rozpoczęcie rozgrywek. Po dwóch wolnych Stankiewicz Basket objął, po raz drugi w tym spotkaniu, prowadzenie. Ostatecznie kwarta zakończyła się dziewięciopunktowym zwycięstwem miejscowych, co pozwoliło nie tylko odrobić straty, ale i wygrać pierwszą połowę 43:41.

Po zmianie stron wynik cały czas oscylował wokół remisu. Żadna ze stron nie była w stanie uzyskać większej przewagi. Zaczęła się jednak uwydatniać lekka przewaga przyjezdnych na desce, głównie za sprawą niesamowitej Lavender, która w 4 minucie tej części meczu dziesiąta zbiórką (przy 14 punktach) domknęła double-double. Amerykanka bezsprzecznie królowała pod jednym i pod drugim koszem, przy czym zbiórki w obronie często zamieniała na punkty, albo była faulowana, co na jedno wychodziło (aż 9 z 25 punktów zdobyła z rzutów wolnych).

Czwarta odsłona tego pasjonującego spotkania to ciągła pogoń gdynianek za wynikiem. Aż czterokrotnie zbliżały się na jedno oczko, ale przyjezdne, to doświadczone zawodniczki i nie dały wydrzeć sobie zwycięstwa. Sama Lavender rzuca w tej części meczu 8 punktów, czym pieczętuje 12. wygraną zespołu „białej gwiazdy”.

82 punkty, które zawodniczki Basketu rzuciły w tym meczu mistrzyniom Polski, jak zauważył po meczu trener Wisły Can-Pack Stefan Svitek, często wystarczą by wygrać (i to wysoko) mecz. Niestety, do sensacji nie doszło. Czego zabrakło? Na pewno doświadczenia i… zwykłego boiskowego „cwaniactwa”. Lavender po trzech kwartach miała 4 faule, wystarczyło ją umiejętnie sprowokować i wymusić piąte przewinienie. Gdyby grała Kelsey Simon, która jest podobnej postury, może by się to udało. Tymczasem to Dominika Miłoszewska musiała przedwcześnie zejść z parkietu. Zabrakło także, przynajmniej w połowie tak skutecznej, jak w meczu z Widzewem Moniki Naczk, która na 4 próby rzutowe nie trafiła żadnej. Mniejszą niż zazwyczaj skuteczność wykazała też Kateryna Dorogobuzova (chociaż tylko jeden punkt brakował jej do double-double).

Oczywiście Wisła nie zagrała najlepszego meczu, nie czarujmy się. Zapewne krakowskie zawodniczki odczuwały jeszcze zmęczenie po czwartkowym starciu w Eurolidze przeciwko Galatasaray Stambuł. 82 stracone punkty i 18 strat nie przystoi mistrzyniom Polski. Dlatego trochę szkoda, że Basket nie wykorzystał szansy i nie sprawił sensacji.

Dziewczyny jednak zostawiły na parkiecie serce i za to, mimo porażki zostały nagrodzone przez publiczność. Miejmy nadzieję, że ten mecz pozwoli im uwierzyć we własne możliwości i doświadczenie w nim zdobyte zaprocentuje w następnych spotkaniach.

Basket Gdynia – Wisła Can-Pack Kraków 82:90 (20:27, 23:14, 19:24, 20:25)

Basket: Stankiewicz 23, Brown 19 (4 zb., 6 as.), Gala 17 (6 zb.), Dorogobuzova 9 (10 zb.), Miłoszewska 8 (6 zb.), Jakubiuk 2, Koperwas 2, Adamowicz 2, Naczk 0, Różyńska 0.

Wisła Can-Pack: Lavender 25 (15 zb.), Quigley 21 (5 zb., 4 as.), Żurowska-Cegielska 15 (8 zb.), Skobel 11, Vandersloot 8 (4 as.), Petronyte 8 (5 zb.), Kaczmarczyk 2, Abdi 0 (4 zb.).

Sędziowie: D. Ottenburger, K. Tuński, B. Puzoń

Ziemowit BUJKO

51 thoughts on “Serca na parkiecie”
  1. LeanBiome is designed to support healthy weight loss. Formulated through the latest Ivy League research and backed by real-world results, it’s your partner on the path to a healthier you.

2. BioFit is an all-natural supplement that is known to enhance and balance good bacteria in the gut area. To lose weight, you need to have a balanced hormones and body processes. Many times, people struggle with weight loss because their gut health has issues. https://biofitbuynow.us/

3. The most talked about weight loss product is finally here! FitSpresso is a powerful supplement that supports healthy weight loss the natural way. Clinically studied ingredients work synergistically to support healthy fat burning, increase metabolism and maintain long lasting weight loss. https://fitspressobuynow.us/

4. EndoPump is a dietary supplement for men’s health. This supplement is said to improve the strength and stamina required by your body to perform various physical tasks. Because the supplement addresses issues associated with aging, it also provides support for a variety of other age-related issues that may affect the body. https://endopumpbuynow.us/

5. Cortexi is a completely natural product that promotes healthy hearing, improves memory, and sharpens mental clarity. Cortexi hearing support formula is a combination of high-quality natural components that work together to offer you with a variety of health advantages, particularly for persons in their middle and late years. https://cortexibuynow.us/

6. BioVanish a weight management solution that’s transforming the approach to healthy living. In a world where weight loss often feels like an uphill battle, BioVanish offers a refreshing and effective alternative. This innovative supplement harnesses the power of natural ingredients to support optimal weight management. https://biovanishbuynow.us/

7. Ahrefs Group Buy is a game changer in my SEO game!
    The low cost of accessing premium tools have boosted my strategies.