Sukcesy:

 • srebrny medal Mistrzostw Polski w sezonie 2003/2004 MKS Piotrcovia Piotrków Tryb.

 • srebrny medal Mistrzostw Polski w sezonie 2006/2007 MKS Piotrcovia Piotrków Tryb.

 • srebrny medal Mistrzostw Danii w sezonie 2012/2013 Team Tvis Holstebro

 • puchar EHF w sezonie 2012/2013 Team Tvis Holstebro

 • brązowy medal Mistrzostw Polski w sezonie 2013/2014 Vistal Gdynia

 • Puchar Polski w sezonie 2013/2014 Vistal Gdynia

Nagrody indywidualne:

 • Najlepsza strzelczyni polskiej Superligi w sezonie 2003/04 (145 bramek)

 

(za Wikipedią)

 

Jakie miałaś marzenia w wieku dorastania, kim chciałaś zostać? 

Hmm, kim chciałam zostać? Aktorką, nauczycielką, piosenkarką, lekkoatletką? W sumie to nie wiem. Nie pamiętam. Nie miałam marzeń związanych ze sportem do momentu, w którym nie zaczęłam go uprawiać. Ta ostatnia profesja chyba jest najbliżej tego, co by było gdybym nie była piłkarką ręczną, bo tak naprawdę właśnie od biegania wszystko się zaczęło. Piłki ręcznej zaczęłam się uczyć w wieku 12 lat, zanim do tego doszło bardzo lubiłam biegać i muszę nadmienić nieskromnie, że biegałam dość dobrze. Nie były to nigdy krótkie dystanse. W szkole często wysyłano mnie na biegi przełajowe, od 800 m w górę. Któregoś dnia zgłosił się do mnie wuefista i zaproponował dołączenie do nowo utworzonej klasy sportowej o profilu piłki nożnej i ręcznej. Zgodziłam się z miejsca ale należało jeszcze przekonać rodziców, którzy ostatecznie po domowej wizycie mojego pierwszego trenera Jacka Gomulca postanowili, że pod warunkiem jeśli stopnie na tym nie ucierpią wstępnie wyrazili zgode (jestem jedynym dzieckiem w rodzinie, które uprawia sport, a jest nas piątka). Mam jeszcze siostry-bliźniaczki, które próbowały jeszcze coś robić, brat próbował kopać piłkę, ale nic z tego nie wyszło. 

I potem już poszło, z klasy sportowej do klubu drugoligowego, w wieku 17 lat pierwsze powołanie do reprezentacji młodzieżowej i po raz pierwszy gra z orzełkiem. Bez sukcesów niestety. Wielka szkoda bo grupa była wyborna osobowościowo i nie tylko. Po maturze przyszła pora na pierwszy profesjonalny kontrakt i pierwsze zarobione pieniądze. Wtedy też chyba po raz pierwszy zaczęłam mieć marzenia związane z grą w piłkę ręczną na najwyższym poziomie. Wtedy zrozumiałam, że to może być całkiem fajny sposób na życie. Nie ukrywam, że zawsze wybierałam kluby, w których miałam największą możliwość grania i gdzie oferta finansowa była najkorzystniejsza. To były dwa najważniejsze aspekty, które decydowały o wyborze. Kariera mi się tak potoczyła, że w żadnym klubie nie zagrzałam dłużej miejsca, niż dwa lata (Mam nadzieję, że w Gdyni będzie inaczej – śmiech). Ale to w dużej mierze był efekt tego co wpajał mi w młodym wieku mój pierwszy trener Jacek Gomulec, mianowicie radził bym nie wiązała się na dłużej z żadnym klubem, tylko żebym często je zmieniała, bo wtedy można zarobić najwięcej pieniędzy. Rzeczywiście często tak jest, że wychowanki lub zawodniczki, które osiadają w klubie na dłużej sa traktowane po macoszemu. Nigdy nie narzekałam na status materialny, podpisywałam kontrakty często i dziś z perspektywy czasu uważam, że były to kontrakty dobre. Zawód sportowca nie trwa wiecznie. Nierzadko, brutalnie kończy go kontuzja, dlatego musimy dbać o to, żeby to życie po zakończeniu kariery było równie godne jak w trakcie jej trwania. 

Jak doszło do tego, że wyjechałaś z Polski?

Często żartuję, że w tym wyjeździe do Danii było sporo „farta” ale faktem jest, że gra w Danii była moim wielkim marzeniem. Chyba największym i na tamtą chwilę nieosiągalnym. Jeszcze nasi zachodni sąsiedzi wchodzili w grę. Marzyła mi się gra w niemieckiej Bundeslidze, ale najbardziej w Skandynawii. Pamiętam jak w tzw. międzyczasie dwukrotnie kontaktował się ze mną francuski klub Le Havre ale jakoś nie miałam przekonania. Większość decyzji podejmuję intuicyjnie i w tym wypadku, też kierowałam się intuicją. Intuicja wyraźnie mówiła, nie i basta. No ale wróćmy do tego „farta” . Do dzisiaj uważam, że w osiągnięciu sukcesu poza talentem czasem potrzebne jest szczęście. To może być wybór idealnego dla nas klubu, może być odpowiedni menadżer, który wie jak pokierować naszą karierą a czasem najzwyczajniej w świecie trener. Nie jest tajemnicą, że każdy trener ma swoich „ulubionych” graczy. Jednym ufa mniej, drugim bardziej, ci drudzy mają oczywiście dużo większy kredyt zaufania od tych pierwszych, spędzają więcej czasu na boisku i tak dalej i tak dalej. I w tym moim przypadku było bardzo podobnie. Gdyby nie Zenon Łakomy, który objął reprezentację po swoim poprzedniku prawdopodobnie nigdy nie wyjechałabym na 6 lat do Danii. W tamtym czasie polska reprezentacja była w takim miejscu, że każdy chciałby o tym okresie zapomnieć. Ale szczęśliwie tak się złożyło, że zaproszono nas w miejsce zespołu, który niespodziewanie się wycofał na bardzo prestiżowy Puchar Świata do Aarhus. Jak już wcześniej wspomniałam z pojawieniem się trenera Łakomego zmienił się i mój status, bo z zawodniczki rezerwowej zaczęłam występować w podstawowej siódemce. Jako zespół nie wygrałyśmy Pucharu Świata ale w niecałe 30 dni po powrocie odebrałam e-maila z propozycją gry dla duńskiego SK Aarhus. Jak dzisiaj sobie przypominam ten moment wejścia na duńską halę i te wszystkie myśli, które w tamtym czasie przeleciały mi przez głowę m. in „ach, gdyby tak móc tu grać na co dzień” i tym podobne. Tam były same „achy” i „ochy” i one mi się spełniły. Ten okres w Danii był spełnieniem większości moich największych marzeń sportowych. 

Czy to, co dziś robisz daje Ci pełne zadowolenie i satysfakcję?

Bezsprzecznie tak! Myślę, że sport jest tak ekscytującą dziedziną życia, kumulującą tak fantastyczne emocje, sam sposób życia… To ile człowiek podróżuje, jak sobie życie układa, czego się też uczy poprzez sport… W ogóle uważam ludzi, którzy mają jakąś pasję i ta pasja staje się ich pracą, za ogromnych szczęściarzy. Siebie też uważam za ogromną szczęściarę, bo tak naprawdę robię to, co lubię, a w Polsce mam wrażenie, tak mało ludzi ma możliwość wykonywania zawodu, który jest ich pasją. 

Kim byłabyś, gdyby nie sport?

Z perspektywy dziecka nigdy nie myślałam kim innym mogłabym być, natomiast dzisiaj… bardzo lubię radio. Moje ulubione to Trójka i Tok FM ale w godzinach rannych. Dużo frajdy sprawia mi komentowanie meczów piłki ręcznej. W 2006 komentowałam ME w Szwecji i od tego się zaczęło. Dzisiaj, od czasu do czasu, zdarza mi się komentować mecze Ligi Mistrzów ale że robię to sporadycznie to nierzadko wkurzam się na siebie bo nie jest tak jak chcę. Na pewno jednym z pomysłów po zakończeniu kariery jest znaleźć swoje miejsce w mediach, być blisko sportu… Kiedyś mi się wydawało, że absolutnie nie chcę być trenerem. Uciekałam od tego, dlatego też nigdy nie poszłam na AWF, bo chciałam studiować coś innego. Zaczynałam w Piotrkowie Trybunalskim filologię polską właśnie z dziennikarstwem. Niestety wyjazd do Danii przerwał moją edukację w tym kierunku. Skończyło się na niepełnym licencjacie. Dzisiaj mam już skończone studia trenerskie drugiego stopnia w Warszawie. To przyszło z czasem. Zaczęło kiełkować już w Danii. Chyba określenie „dojrzewam do trenerki” będzie najbliższe prawdy. Im bliżej końca, tym częściej myślę sobie, że to mogłoby być coś w czym spełniałabym się na nowo. W czwartym roku mojego pobytu w Skandynawii zaczęłam pracować z dziećmi. Te zajęcia były czymś na wzór lekcji wychowania fizycznego, to mi nie dawało w ogóle satysfakcji, ale w Holstebro pracowałam trzy razy w tygodniu w szkole stricte sportowej, która była ukierunkowana na handball i tam miałam grupy dziewczyn i chłopaków. Odbywały się mecze średnio raz na dwa tygodnie, czasem częściej. I co? Stwierdzam, że z chłopakami pracuje się genialnie bo… dziewczyny, to nie są na moje nerwy… Nie wiem czy to by wypaliło, rzadko ma miejsce taka sytuacja, że kobieta jest trenerem chłopców dlatego ta trenerka pojawia się i ulatnia z moich planów. Na pewno jest to jakaś opcja, bo… lubię to. A może ja po prostu trafiłam na niefajną grupę dziewczyn? (śmiech). 

Stan cywilny, dzieci?

Jestem popularnym singlem. Jestem po rozwodzie, dzieci nie stwierdzam (śmiech) choć zdarza mi się do kotów mawiać „chłopcy” i wtedy znajomi mają w zwyczaju mawiać, że potrzebny psychoanalityk ewentualnie psychiatra. 

Jacy mężczyźni podobają się Tobie? Czym może mężczyzna urzec, ująć Iwonę Niedźwiedź?

Nie przykładam większej wagi do wyglądu zewnętrznego. Blondyn, brunet, zupełnie bez znaczenia no…, chyba że mówimy o wadze i wzroście to zdecydowanie większe szanse będzie miał wysoki, szczupły. Przede wszystkim liczy się dla mnie wnętrze i charakter. Lubię jak mój partner ma pasje w życiu i podobne poczucie humoru do mojego. Bardzo sobie cenię umiejętność rozbawienia mojej osoby i szeroko pojętą aktywność. Nie jestem typem domatorki. 

Samochód?

Zdecydowanie powinnam posiadać sprawny. Nie przykładam też wagi do marki chyba, ze chodzi o wymarzony to wtedy Volvo albo Range Rover. Obecnie Citroen 

Ulubiona muzyka?

Nie jestem typem, który przywiązuje się do jednego wykonawcy/grupy więc na ten moment wymieniłabym Fismoll i płyta Tomka Organka. Ten ostatni koncertował w Sfinksie w Sopocie nie tak dawno ale lenistwo wygrało. Zresztą plan był inny. Miałam z Patrycją jechać do Gdańska na Marysię Peszek ale jak już wspomniałam zaległyśmy. Potem po fakcie dowiedziałam się o Organku. Szkoda… Z nadchodzących myśle, że może być bardzo fajna płyta L.U.C’a. To jest beatbokser, który reaktywuje teraz piosenki Frąckowiak, Jarockiej… Nie wiem jaka będzie aranżacja tego, ale odnoszę wrażenie, że to będzie mega fajne. Bo ja lubię takie starocie, lubię Frąckowiak, lubię Geppert…„Poluzjantów” kocham. Kubę Badacha uwielbiam, to najlepszy męski wokal w Polsce. Grali ostatnio w „Parlamencie” akustyczny koncert, rewelacja! Grzechem byłoby nie wspomnieć o Ani Wiośnie Wiosnowskiej. Kawał głosu… To wokalistka rodem z Gdyni na co dzień mieszkająca w Warszawie. Poznałam ją przez Patrycję Kulwińską. Śpiewała wówczas u Goorala, dzisiaj tworzy własny materiał na krążek a my wielkie fanki czekamy z niecierpliwością.

Sama śpiewam, ale raczej nie mam talentu, strasznie chciałabym grać na gitarze elektrycznej, to byłby czad… 

Ulubiona książka, film?

Bardzo lubię czytać „plotkarskie”. Sławomir Koper wypuszcza taki cykl książek np. „Wpływowe kobiety PRL-u” , „Alkohol i muzy” taka plotka oparta na historii. Ulubiona książka… ciężko powiedzieć, bo sporo ich było. Zwłaszcza na emigracji wykułam ponad normę. Pamiętam, że będąc nastolatką zaczytywałam się w Agacie Christie. Herkules Poirot i te sprawy. Dzisiaj po kryminały nie sięgam. Science-fiction, wszelkiego rodzaju przygoda już przestała mnie wciągać. Lubię książki w miarę oparte na faktach, biograficzne… Ostatnio przeczytałam historie pewnej publicystki, dość popularnej w czasach PRL-u, Ireny Krzywickiej. Wcześniej, przed wojną, żyła w otwartym związku z Tadeuszem Boyem Żeleńskim. Była taką prlowską publicystką-skandalistką, bo jako pierwsza odważyła się pisać o zmiennych nastrojach kobiet, które wynikały z napięć przedmiesiączkowych, razem z Boyem walczyła o prawa kobiet do legalnej aborcji i ona o tym pisała strasznie prosto i strasznie otwarcie. Dzisiaj sięgam głównie po tego typu książki. Urzeka mnie literatura Moniki Jaruzelskiej, mam nadzieje, ze nie skończy się na dwóch książkach. U Jaruzelskiej najbardziej podoba mi się język jakim pisze, przyjemnie się ją czyta. Mocno zmieniłam swoje zdanie o niej, jako o dziecku generała i w ogóle chyba też całe spojrzenie na osobę Jaruzelskiego. Czytam też chętnie Teresę Torańską, cenię jako dziennikarkę i kobietę, ostatnio czytałam „Smoleńsk”.

A film? Ostatnio „Służby specjalne” Patryka Vegi i głównie polskie kino. I Woody Allen, ale ten wcześniejszy. Mam nawet w domu wideotekę tych jego starszych filmów. Natomiast z jego nowszych produkcji, „Blue Jasmine”. To jest taki Allen, którego lubię. Sposób przedstawienia przez niego rzeczywistości bardzo mi odpowiada. Jest trochę gorzki, ale wydaje mi się, że tak wygląda życie. 

Ulubione danie, potrawa?

Jestem strasznie zmienna. Nie mam jakichś stałych gustów. Tak jak z muzyką, czy z książką. Na pewno lubię chodzić z Patrycją Kulwińską na sushi. Ale czasem też jest tak, że się nam to sushi po prostu przejada. I trzeba sobie zrobić pauzę. Lubię dania chińskie, lubię też polską kuchnię, meksykańską, skandynawską bo jest zdrowa. Nie lubię gotować. Ale jak już się tak zdarzy, że gotuję w domu, to są to bardzo szybkie rzeczy, typu makaron, dorzucę tam jakiegoś kurczaka, cukinię, to wszystko. Ale… Patrycja mi często gotuje, jesteśmy sąsiadkami i nierzadko wpadam do niej na obiad. Ona lepiej gotuje, niż ja. Po prostu nie lubię gotować, ale odżywiam się bardzo zdrowo. 

Ulubiony sposób na spędzenie urlopu?

Ciche miejsce. Mam ostatnio ogromną chęć na taką cichą, przyjemną, polską agroturystykę z dobrą książką i jeszcze lepszą muzyką. Nie muszę aktywnie spędzać urlopu. Mam dość aktywności na co dzień. Oczywiście, lubię słońce, jestem typową dziewczyną lata. Nie lubię zimy, nie znoszę, może wynika to z mojego nazwiska, niedźwiedzie zawsze zimą śpią, a ja bardzo nie lubię tego okresu i zawsze czekam na wiosnę. 

Co robisz, gdy nie uprawiasz sportu, w czasie wolnym?

Głównie chodzę do kina, czasami jakiś koncert. Lubię koncerty małe, kameralne. Czasami gdy nie uprawiam sportu lubię wyjść i smacznie zjeść. Jestem wielką fanką Magdy Gessler i jej programu telewizyjnego. Nie do końca może jej sposobu bycia, ale podobnie, jak ona nie lubię bylejakości i… momentami ją rozumiem. Ja też zawsze mówię to, co myślę, bezpośrednio, może nie zawsze w przyjemny sposób i może mnie wiele osób za to znielubić. Co prawda ona nierzadko przekracza granice, ale każdy zdrowo myślący wie, że to jest na potrzeby telewizji. 

Jak znosisz porażki i krytykę?

Przyzwyczaiłam się do krytyki i nauczyłam się ją przyjmować. Sama jestem bardzo krytyczna w stosunku do siebie. I to może nie tyle przysporzyło mi problemów, co nie pomogło w życiu. Sama sobie stawiam wysoko poprzeczkę, czasem nawet za wysoko i to też jest problem. Trzeba sobie poprzeczki stawiać realnie, by później mieć satysfakcję, że się coś osiągnęło. Jeśli ten cel jest nierealny, to potem rodzi frustracje i faktem jest, że to jest jakiś problem wewnętrzny, że czasem nie potrafię sobie tej poprzeczki dobrze wymierzyć. Jeśli do krytyki dochodzi jeszcze krytyka z zewnątrz, to wtedy bywa różnie. Staram się nie czytać internetu, bo to mnie mimo wszystko dotyka. Zdarzyło się po ubiegłorocznych mistrzostwach (świata, gdzie Polska zajęła 4 miejsce – przyp. mój ZB), że zajrzałam i tak trzy tygodnie trwało, zanim uleciało mi to z głowy i przeszłam nad tym do porządku dziennego. Dzisiaj dawkuję sobie tego typu „atrakcje”. 

Jak fetujesz sukcesy i zwycięstwa?

Zakrapiam je dużą ilością alkoholu. Oczywiście żartuję. Jestem osobą, która nie potrzebuje alkoholu, żeby się dobrze bawić. Często się uśmiecham, więc nie potrzebuję dodatkowych rozweselaczy. Nie będę jednak ukrywać, że na zakończenie jakiegoś ważnego turnieju rangi mistrzowskiej zdarza nam się wyjść całym zespołem na jakąś imprezę. W klubie jest podobnie. Na koniec sezonu zawsze wychodzimy gdzieś odreagować. W trakcie rozgrywek nie ma na to czasu i większej ochoty. 

Trzy Twoje najlepsze cechy?

Wyznaję zasadę, że lepiej, jak inni mówią o mnie, ale jeśli już miałabym się pokusić, to… cenię u siebie bezpośredniość, mówię co myślę otwarcie i szczerze i bardzo szanuję i cenię sobie taką cechę u innych. Druga cecha…, myślę, że podejście do pracy, czyli obowiązkowość. Jak już przychodzę do pracy, to nie szukam drogi na skróty, żeby się jak najmniej zmęczyć żeby mi się np. włosy nie popsuły. Często na tym gruncie dochodziło do spięć. Mnie się zarzucało, że jestem osobą konfliktową, ale… ja szanuję swój poświęcony czas, to że przychodzę na dwie godziny na halę i chcę wykonać jakąś pracę, chcę się czegoś nauczyć. Jako pracownikowi nikt mi nie może zarzucić, że jestem leniwa, ale… jestem leniwa w życiu codziennym, może mi np. pranie stać cztery dni. Trzecia cecha… hmmm, kocham zwierzęta, to może być zaleta? Mam dwa koty i uwielbiam psy. Uwielbiam, niestety nie mogłam sobie pozwolić na psa, bo często wyjeżdżam. 

Trzy wady, za które czasami siebie nie lubisz?

Niezdecydowanie. Bardzo tego nie lubię, nie coś na zasadzie: „chciałabym, ale boję się” ale „chciałabym ale nie wiem czego”. Albo coś mi się podoba w poniedziałek, a we wtorek mam już do tego wstręt. Dosyć często mnie to irytuje. Druga wada to spóźnialstwo, które wynika z tego, że nie lubię czekać. Jeśli nie dolega mi nic, jeśli nie muszę czegoś „zatejpować”, nie muszę robić żadnych ćwiczeń, jestem ostatnią osobą, która przychodzi na halę. Dlatego, że nie lubię przyjść przed czasem, siedzieć i czekać. I co? Paplać? O byle czym?

Trzecia wada, za którą siebie nie lubię to przekora. Ale że od dobrych kilku lat mam jej świadomość to dzisiaj nazwałabym ją świadomą przekorą. Przykładem tej przekory idealnie posłuży mój wybór studiów po maturze. Byłam w stanie studiować wszystko tylko nie wychowanie fizyczne. Dlaczego? Z przekory. Dostarczyłam sobie tym sporo schodków do pokonania. Po 30-tce pogodziłam się z faktem, że studia stricte sportowe będzie mi najprościej ukończyć i dzisiaj mam trenera II klasy. Mam nadzieję, że następnym razem jak przyjdzie nam rozmawiać, będziemy mogli porozmawiać jak magister z magistrem. 

Czy Twoje życie prywatne mocno cierpi przez sport?

Bardzo lubię swoje obecne życie, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że mój zegar biologiczny tyka, więc często się zastanawiam czy nie będę kiedyś żałować braku własnych dzieci, ale… tak mi się życie poukładało, tak jest dobrze, wygodnie, wiec nie widzę sensu, żeby sobie to życie komplikować. Moja mama się martwi o mnie, o to, że zostanę sama na starość, ale ja się kompletnie tym nie martwię, mam fantastycznych przyjaciół, fantastyczną rodzinę, liczną, jeśli nie urodzę swojego potomstwa to nacieszę się dziećmi swojej siostry, jednej, drugiej, trzeciej… 

Wydarzenie, lub osoba, która miała największy wpływ na Twoje dotychczasowe życie?

Ciężkie pytanie, bardzo ciężkie, bo tych osób było mnóstwo. Na pewno Jacek Gomulec i Włodzimierz Strzelec na pierwszym etapie mojej kariery. Następnie przełomem był Zenon Łakomy, trener kadry, który dał mi miejsce w pierwszym składzie. Na pewno duży wpływ na moje życie miał mój były mąż. Bardzo dużo to małżeństwo zmieniło i nadszarpnęło psychicznie. Gdyby moje życie prywatne było wtedy inaczej poukładane, spokojniejsze, to może i ja grałabym lepiej, niż grałam na początku przygody z ligą duńską.

A jakie wydarzenie? Myślę, że właśnie wyjazd do Danii. Ten wyjazd zmienił w moim życiu prawie wszystko. Rozwinął mnie sportowo i osobowościowo, dał mi więcej pewności siebie. 70 procent moich dzisiejszych umiejętności to efekt mojego pobytu w Danii. 

Gdybyś mogła cofnąć czas, co byś zmieniła w swoim życiu?

Podjęłabym decyzję o kupnie mieszkania w Danii. Myślę, że to byłaby dobra inwestycja w przyszłość. Poza tym, pewnie nie wychodziłabym tak wcześnie za mąż. Chociaż to wydarzenie też mnie sporo nauczyło. Jestem innym człowiekiem. Może właśnie tak miało być? 

Co zamierzasz robić po zakończeniu kariery, inny pomysł na życie?

Bardzo chciałabym zostać przy sporcie, ale czy koniecznie w roli trenera? Interesuje mnie komentowanie meczów, bycie ekspertem szczypiorniaka w mediach, takie „mędrkowanie”. Od zawsze lubiłam modę. Lubię się dobrze ubrać, lubię także doradzać innym jeśli mnie o to proszą. Chyba mam niezłe wyczucie w tej kwestii. Dodatkowo bardzo interesuję się polityką, więc ostatnio wpadłam na pomysł, że świetnie sprawdziłabym się jako osoba dbająca o wizerunek polityków. Mogłabym być taką personalną stylistką. W ten sposób połączyłabym pasję związaną z modą i „liznęłabym” trochę polityki. Jeśli żadna z tych opcji nie wypali będę próbowała zakotwiczyć w korporacjach, które szukają pracowników ze znajomością duńskiego. Opcji jest kilka. 

Co jest dla Ciebie największą wartością w życiu?

Może to nieco banalne, ale dla mnie dużą wartością jest bycie dobrym człowiekiem. Mam w sobie zdolność empatii. Widzę, kiedy u kogoś coś się dzieje, kiedy ktoś ma jakiś problem ze sobą i ja wtedy jestem dla tego kogoś. Potrafię to wyczuć, potrafię pomóc, nawet obcemu człowiekowi. Uwielbiam dobrych ludzi, takich niezawistnych, pozytywnych. Dla mnie właśnie wartością są ludzie. Nie jestem taką osobą, która się mści. Nie nadstawiam drugiego policzka, ale też się nie rewanżuję. Nie pozwolę się chlastać po twarzy, ale też nie ma we mnie tej reakcji zemsty, nie złamię ręki w odwecie. Tego nie zrobię. Nie mszczę się. Moim celem jest bycie dobrym człowiekiem, bo jeśli ktoś robi mi jakąś krzywdę, to z reguły myślę sobie „nie będę się zniżać do jego poziomu”, albo „on to zrobił, nie ja, więc co ja mam się martwić”. A przyświeca mi zawsze taka zasada i ja w nią głęboko wierzę: mogę nie wierzyć w boga, nie potrzebuję tej religii, ale mocno wierzę w to, że jeśli zrobisz komuś krzywdę, to życie ci to odda.

Ogromnie istotny element w życiu stanowi dla mnie bezpieczeństwo, a bezpieczeństwo zawsze wiąże się ze stabilnością finansową. Wyznaję zasadę, że pieniądze są bardzo ważne w życiu, one dają mi bezpieczeństwo, one dają mi spokój wewnętrzny. Nie lubię kredytów, wszelkiego rodzaju debetów i niech tak zostanie. Uważam się także za patriotkę. Ten sześcioletni wyjazd na pewno nauczył mnie szacunku do ojczystego kraju, zaczęłam być dumna z faktu, że jestem Polką. Te wszystkie cechy uważam za ważne.

Z innych rzeczy charakterystycznych dla sportowca, to na przykład nie przywiązuję wagi do różnych trofeów. Do tego, by je eksponować, by się nimi chwalić. W żadnym z miejsc, w których dane mi było mieszkać nie pojawiła się tzw. „ścianka sportowca”. Po pierwsze, nie ma to dla mnie większego znaczenia. Po drugie, w domu szukam odprężenia, relaksu, odpoczynku. Fajnie, że zdobyłyśmy brązowy medal, fajnie, że mamy Puchar Polski, ale ja to wszystko tam gdzieś zrzucam i… chciałoby się więcej. Chciałoby się zdobyć mistrzostwo… Ale ten medal też nie będzie nigdzie u mnie wisiał. Na pewno nie wyrzucę go na śmietnik, ale gdy pojawi się jakiś pomysł, żeby przekazać go np. na jakąś aukcję… jak najbardziej. Nie mam jakiegoś ciśnienia na to, żeby ten medal mieć w domu, pokazać go wnukom, albo dzieciom… Nie ma czegoś takiego, jak ołtarzyk piłkarki ręcznej u mnie w domu, nie ma i na pewno nie będzie. 

Na obecną chwilę jakie jest Twoje marzenie zawodowe i osobiste?

Na chwilę obecną zdobycie Mistrzostwa Europy. To sprawi, że również w życiu prywatnym będę uśmiechnięta przez najbliższe kilka miesięcy. 

W takim razie „Sportowa Gdynia”, dziękując Ci za tę rozmowę, życzy Ci… byś po Mistrzostwach Europy była jak najdłużej uśmiechnięta, ponieważ z uśmiechem Ci do twarzy.   

 

 

Rozmawiał: Ziemowit BUJKO

Zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów Iwony Niedźwiedź

———————————————————————————-

Z ostatniej chwili: Od sezonu 2015/2016 Iwona Niedźwiedź nie jest już zawodniczką Vistalu Gdynia. Przeszła do zespołu mistrza Polski MKS Selgros Lublin. Pozostaje jednak nadal mieszkanką Gdyni i marzy, by tutaj zakończyć karierę i osiąść na stałe.

By kkorpas

2 051 thoughts on “Ja mam w sobie trochę tego góralskiego charakteru…”
 1. Hi there, I found your blog by the use of Google whilst searching for a comparable topic, your site got here up, it appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 2. Superb site you have here but I was curious about if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of online community where I can get advice from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Bless you!

 3. Erectile dysfunction (ED) is a common condition in which a man has difficulty achieving or maintaining an erection sufficient for sexual activity. It can be caused by various factors, including physical, psychological, and lifestyle-related issues. priligy uk buy

 4. Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. With thanks

 5. Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Bless you

 6. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 7. I find Quick Fix Pro extremely useful for optimizing my computer’s performance and it always helps me resolve any software issues I encounter. Whenever I need technical support, I always turn to Quick Fix Pro and Bing to find the best solutions.

 8. I was wondering if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 9. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Appreciate it

 10. Быстровозводимые строения – это новейшие сооружения, которые различаются повышенной быстротой установки и гибкостью. Они представляют собой сооруженные объекты, образующиеся из заранее созданных компонентов или узлов, которые имеют возможность быть быстро установлены в районе развития.
  Металлокаркас здания из сэндвич панелей отличаются податливостью и адаптируемостью, что дозволяет просто преобразовывать и модифицировать их в соответствии с запросами покупателя. Это экономически выгодное а также экологически стабильное решение, которое в последние годы приобрело обширное распространение.

 11. Please let me know if you’re looking for a author for your site. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Thank you!

 12. you are in reality a good webmaster. The site loading velocity is incredible. It sort of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a magnificent process in this topic!

 13. I have been surfing online more than three hours nowadays, yet I never found any interesting article like yours. It’s lovely worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net might be much more useful than ever before.

 14. You can definitely see your enthusiasm in the article you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.

 15. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much appreciated.

 16. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 17. Thanks for the marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you can be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will come back someday. I want to encourage you to definitely continue your great posts, have a nice holiday weekend!

 18. With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any techniques to help stop content from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.

 19. Great beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 20. Great site! I recommend everyone to watch it!naya district onenaya district one Online-Television.net specializes in live streaming, allowing viewers to watch their favorite shows, sports events, news broadcasts, and more in real-time. Whether you’re a sports enthusiast eager to catch the big game or a news junkie staying up-to-date with current events, this platform provides a seamless and convenient way to access live broadcasts from around the world.

 21. What i do not realize is in fact how you’re not really a lot more well-liked than you may be right now. You are so intelligent. You understand therefore significantly in relation to this matter, produced me for my part consider it from numerous various angles. Its like men and women aren’t fascinated until it’s something to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs nice. All the time maintain it up!

 22. Хотите получить идеально ровный пол без лишних затрат? Обратитесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по стяжке пола м2 по доступной стоимости, а также устройству стяжки пола под ключ в Москве и области.

 23. Ищете надежного подрядчика для устройства стяжки пола в Москве? Обращайтесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по залитию стяжки пола любой сложности и площади, а также гарантируем быстрое и качественное выполнение работ.

 24. Ищете надежного подрядчика для устройства стяжки пола в Москве? Обращайтесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по залитию стяжки пола любой сложности и площади, а также гарантируем быстрое и качественное выполнение работ.

 25. Хотите получить идеально ровный пол без лишних затрат? Обратитесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по стяжке пола м2 по доступной стоимости, а также устройству стяжки пола под ключ в Москве и области.

 26. Позвольте себе быстрое и качественное оштукатуривание стен. Откройте для себя современные методы на нашем сайте mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru

 27. Хотите получить идеально ровные стены в своей квартире или офисе? Обратитесь к профессионалам на сайте mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предоставляем услуги по механизированной штукатурке стен в Москве и области, а также гарантируем качество работ и доступные цены.

 28. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 29. Hi, Neat post. There is a problem with your web site in internet explorer, may check this? IE still is the marketplace leader and a big portion of other people will leave out your great writing due to this problem.

 30. Отличный Консалтинговый центр! Всем рекомендую!гражданство Молдовы представляет собой 15-летний опыт юристов собранный в едином центре услуг. Наша миссия – предоставить возможность любому гражданину оформить гражданство Молдовы и Румынии в соответствии с законодательными нормами страны.

 31. Отличный Консалтинговый центр! Всем рекомендую!гражданство Румынии представляет собой 15-летний опыт юристов собранный в едином центре услуг. Наша миссия – предоставить возможность любому гражданину оформить гражданство Молдовы и Румынии в соответствии с законодательными нормами страны.

 32. When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thank you!

 33. Отличный Консалтинговый центр! Всем рекомендую!гражданство Молдовы по рождению представляет собой 15-летний опыт юристов собранный в едином центре услуг. Наша миссия – предоставить возможность любому гражданину оформить гражданство Молдовы и Румынии в соответствии с законодательными нормами страны.

 34. Всем рекомендую!Доставка еды уфа
  Ресторан доставки „Василий” осуществляет доставку по всему городу Уфа. Заказы готовятся только после поступления и доставляются бесплатно при заказе от 500 рублей, в зависимости от района вашего проживания. Обратите внимание, что десерты и напитки не учитываются в стоимость минимальной суммы заказа. Доставка осуществляется курьерской службой в специальных качественных термосумках. Среднее время ожидания заказа 45-90 минут, время доставки может меняться в зависимости от количества заказов, дорожной обстановки и погодных условий. Пункт самовывоза находится по адресу ул. Шафиева 50/1.

 35. Всем рекомендую!доставка суши уфа
  Ресторан доставки „Василий” осуществляет доставку по всему городу Уфа. Заказы готовятся только после поступления и доставляются бесплатно при заказе от 500 рублей, в зависимости от района вашего проживания. Обратите внимание, что десерты и напитки не учитываются в стоимость минимальной суммы заказа. Доставка осуществляется курьерской службой в специальных качественных термосумках. Среднее время ожидания заказа 45-90 минут, время доставки может меняться в зависимости от количества заказов, дорожной обстановки и погодных условий. Пункт самовывоза находится по адресу ул. Шафиева 50/1.

 36. Всем рекомендую!доставка пиццы уфа
  Ресторан доставки „Василий” осуществляет доставку по всему городу Уфа. Заказы готовятся только после поступления и доставляются бесплатно при заказе от 500 рублей, в зависимости от района вашего проживания. Обратите внимание, что десерты и напитки не учитываются в стоимость минимальной суммы заказа. Доставка осуществляется курьерской службой в специальных качественных термосумках. Среднее время ожидания заказа 45-90 минут, время доставки может меняться в зависимости от количества заказов, дорожной обстановки и погодных условий. Пункт самовывоза находится по адресу ул. Шафиева 50/1.

 37. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 38. Всем рекомендую!архитектурная компания Наша команда архитекторов, инженеров, специалистов по ландшафту, дизайнеров работает в полном соответствии с требованиями мировой практики архитектуры и строительства, чтобы обеспечить наилучшую эффективность апробированных нами и протестированных временем решений. При этом мы всегда в поисках инновационных вариантов развития своей проектной деятельности, а постоянный обмен идеями и диалог внутри команды способствует сокращению сроков принятия решений, быстрого реагирования на изменения и требуемые корректировки.

 39. Всем рекомендую!лучшие архитекторы казахстана Наша команда архитекторов, инженеров, специалистов по ландшафту, дизайнеров работает в полном соответствии с требованиями мировой практики архитектуры и строительства, чтобы обеспечить наилучшую эффективность апробированных нами и протестированных временем решений. При этом мы всегда в поисках инновационных вариантов развития своей проектной деятельности, а постоянный обмен идеями и диалог внутри команды способствует сокращению сроков принятия решений, быстрого реагирования на изменения и требуемые корректировки.

 40. Всем рекомендую!Top Architects of Kazakhstan Наша команда архитекторов, инженеров, специалистов по ландшафту, дизайнеров работает в полном соответствии с требованиями мировой практики архитектуры и строительства, чтобы обеспечить наилучшую эффективность апробированных нами и протестированных временем решений. При этом мы всегда в поисках инновационных вариантов развития своей проектной деятельности, а постоянный обмен идеями и диалог внутри команды способствует сокращению сроков принятия решений, быстрого реагирования на изменения и требуемые корректировки.

 41. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 42. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information specially the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 43. I am not certain the place you are getting your info, but good topic. I must spend a while finding out much more or figuring out more. Thank you for fantastic info I used to be searching for this info for my mission.

 44. My brother suggested I would possibly like this web site.
  He used to be entirely right. This put up actually made my day.
  You cann’t consider simply how so much time I had spent for this information! Thank you!

 45. I am curious to find out what blog system you happen to
  be utilizing? I’m having some minor security problems with my latest
  blog and I’d like to find something more secure.
  Do you have any suggestions?

 46. Appreciating the persistence you put into your blog and in depth information you
  present. It’s good to come across a blog every once in a while that
  isn’t the same old rehashed material. Great read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 47. Nice post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information particularly the remaining phase 🙂 I deal with such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck.

 48. I do not even know how I ended up here, but I thought this post
  was great. I do not know who you are but definitely you are
  going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 49. Отличный сайт, всем рекомендую заглянуть сюдазаймы финансовый агрегатор Финби.кз поможет найти и оформить онлайн займ по выгодной ставке в МФО и банках Казахстана

 50. You actually make it appear really easy along with your presentation however I find this matter to be actually one thing that I feel I might by no means understand. It sort of feels too complex and extremely broad for me. I am taking a look forward on your subsequent submit, I¦ll attempt to get the hang of it!

 51. Having read this I thought it was rather informative.
  I appreciate you taking the time and effort to put this article together.
  I once again find myself spending way too much time both reading
  and commenting. But so what, it was still worth it!

 52. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.
  I will certainly comeback.

 53. Incredible! This blog looks just like my old one!

  It’s on a completely different topic but it has pretty much the
  same page layout and design. Excellent choice of
  colors!

 54. I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this site.
  I am hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well.
  In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now 😉

 55. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did
  you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u
  got this from. thank you

 56. I enjoy what you guys tend to be up too. Such clever work and reporting!

  Keep up the fantastic works guys I’ve incorporated you guys
  to my own blogroll.

 57. I’m curious to find out what blog system you’re utilizing?
  I’m having some minor security issues with my latest website and I’d like
  to find something more secure. Do you have any solutions?

 58. Игра Лаки Джет онлайн – это ваш шанс окунуться в мир быстрых ставок и азартных побед. Присоединяйтесь к игрокам на официальном сайте 1win.

 59. Насладитесь простотой и динамикой Lucky Jet, где каждый полет может умножить вашу ставку. Войдите в игру через сайт 1win и пускайте удачу в небо!

 60. Your article is fantastic! The content is rich in information. Have you considered adding more images in your upcoming pieces? It might enhance the overall reader experience.

 61. Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 62. Nice post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information specially the last part 🙂 I care for such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck.

 63. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 64. Usually I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 65. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 66. You can definitely see your enthusiasm in the article you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.

 67. Today, I went to the beach front with my children. I
  found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and
  said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab
  inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 68. Excellent blog here! Also your website loads up fast! What host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly
  as yours lol

 69. Hello there I am so grateful I found your blog, I really found you by error,
  while I was searching on Bing for something else, Nonetheless I
  am here now and would just like to say kudos for a incredible post and a all
  round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to
  read through it all at the minute but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read a lot more, Please do
  keep up the awesome b.

 70. Hi there! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept talking about this. I will
  forward this post to him. Pretty sure he will have a good
  read. Thanks for sharing!

 71. Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Cheers

 72. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without
  a doubt donate to this excellent blog! I suppose
  for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to
  my Google account. I look forward to brand new updates and will
  share this site with my Facebook group. Talk soon!

 73. Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 74. Hello I am so thrilled I found your site, I really found you by mistake, while
  I was researching on Askjeeve for something else, Anyhow
  I am here now and would just like to say thanks for a
  incredible post and a all round thrilling blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have bookmarked it and also added
  in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the awesome work.

 75. Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So good to search out somebody with some authentic ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this web site is one thing that’s wanted on the web, someone with a bit originality. helpful job for bringing something new to the internet!

 76. Howdy! I could have sworn I’ve visited this website before
  but after looking at many of the articles I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m certainly happy I came across it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 77. whoah this blog is fantastic i really like studying your articles. Stay up the great paintings! You realize, lots of persons are looking round for this information, you could aid them greatly.

 78. I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 79. Получение образования необходимо для занятости на пост. Иногда возникают ситуации, когда диплом, полученный ранее неприменим для профессиональной деятельности. Покупка диплома в Москве устранит эту необходимость и гарантирует процветание в будущем – https://kupit-diplom1.com/. Существует множество причин, побуждающих приобретение диплома в Москве. После продолжительного трудового стажа повдруг может возникнуть необходимость в университетском дипломе. Работодатель может изменить требования к сотрудникам и принудить вас сделать выбор – получить диплом или покинуть должность. Полный дневной график учебы занимает много времени и энергии, а заочное обучение — требует денег на экзамены. В подобных обстоятельствах более разумно приобрести готовый документ. Если вы ознакомлены с особенностями своей будущей специализации и овладели необходимыми компетенциями, не имеет смысла затрачивать время на обучение в университете. Плюсы покупки диплома включают скорое производство, идеальное сходство с оригиналом, доступные цены, гарантию трудоустройства, самостоятельный выбор оценок и простую доставку. Наша организация предлагает возможность каждому человеку получить желаемую профессию. Цена изготовления аттестатов доступна, что делает данное предложение доступным для всех.

 80. Желаете получить диплом быстро и без заморочек? В Москве имеется обилие возможностей приобрести диплом о высшем образовании – https://diplom4.me/. Специализированные агентства предлагают услуги по приобретению документов от различных учебных заведений. Обращайтесь к непреложным поставщикам и закажите свой диплом сегодня!

 81. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 82. What makes Sumatra Slim Belly Tonic even more unique is its inspiration from the beautiful Indonesian island of Sumatra. This supplement incorporates ingredients that are indigenous to this stunning island, including the exotic blue spirulina. How amazing is that? By harnessing the power of these rare and natural ingredients, Sumatra Slim Belly Tonic provides you with a weight loss solution that is both effective and enchanting.

 83. Покупка диплома в столице diplomsuper.net становится все более известным выбором среди тех, кто намеревается к скорому и комфортному приобретению публичного учебного свидетельства. В столице предоставляются разнообразные услуги по приобретению дипломов разных уровней и специализаций.

 84. В эпоху сейчас сложно обеспечить свое будущее без высшего образования – http://www.diplomex.com. Получить работу с достойной зарплатой и удобными условиями очень трудно. Многие индивидуумы, узнав о существующей вакансии, вынуждены отказаться от нее, лишенные требуемого документа. Однако есть выход: приобрести диплом о высшем образовании, который оценивается намного дешевле, чем обучение. Особенности заказа диплома о высшем образовании: Если необходимо только показать документ друзьям, можно заказать дешевую копию. Но если его нужно будет предъявить при трудоустройстве, следует рассмотреть этот вопрос более тщательно.

 85. В городе Москве купить аттестат – это удобный и оперативный метод получить нужный документ лишенный лишних хлопот. Множество фирм предоставляют услуги по изготовлению и реализации дипломов разных образовательных институтов – https://diplomkupit.org/. Ассортимент дипломов в городе Москве большой, включая документация о высшем и среднем учебе, свидетельства, свидетельства техникумов и вузов. Главное достоинство – способность приобрести свидетельство официальный документ, подтверждающий достоверность и высокое стандарт. Это гарантирует особая защита ото подделок и предоставляет возможность применять диплом для различных нужд. Таким способом, покупка аттестата в столице России является важным безопасным и экономичным выбором для тех, кто хочет достичь процветанию в карьере.

 86. We absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be exactly what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a number of the subjects you write with regards to here. Again, awesome blog!

 87. Купить диплом о средней образовании – это вариант скоро получить документ об академическом статусе на бакалавр уровне без дополнительных забот и затраты времени. В городе Москве предоставляется разные опций подлинных свидетельств бакалавров, гарантирующих удобство и легкость в процедуре.

 88. You’ve made some good points there. I looked on the web for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 89. I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting! Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website 🙂

 90. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 91. Please let me know if you’re looking for a author for your weblog. You have some really great posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Thank you!

 92. I do agree with all the ideas you have introduced for your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too quick for novices. May just you please prolong them a bit from next time? Thank you for the post.

 93. This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 94. Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 95. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is great blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 96. Howdy! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? With thanks

 97. Hello there, You have performed an excellent job. I will definitely digg it and for my part recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 98. Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog centered on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 99. Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing for your feed and I am hoping you write again soon!

 100. This is very fascinating, You are an excessively professional blogger. I have joined your feed and sit up for in search of more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks

 101. Hey there would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 102. Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply nice and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 103. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 104. Thank you a bunch for sharing this with all folks you really recognise what you are talking approximately! Bookmarked. Please also talk over with my web site =). We will have a link trade contract among us

 105. Hi there would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 106. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help stop content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 107. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to trade solutions with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 108. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to trade solutions with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 109. When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 110. I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next!

 111. When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Bless you!

 112. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.

 113. I think other website proprietors should take this website as an model, very clean and wonderful user genial style and design, let alone the content. You’re an expert in this topic!

 114. Внутри городе Москве заказать свидетельство – это удобный и экспресс вариант завершить нужный запись лишенный избыточных проблем. Разнообразие компаний продают помощь по созданию и продаже дипломов разных учебных заведений – prema-diploms-srednee.com. Разнообразие дипломов в столице России огромен, включая документы о высшем и нормальном учебе, свидетельства, свидетельства вузов и академий. Основное плюс – возможность приобрести свидетельство подлинный документ, подтверждающий достоверность и качество. Это предоставляет особая защита против фальсификаций и позволяет воспользоваться диплом для разнообразных задач. Таким образом, приобретение свидетельства в Москве является важным надежным и экономичным решением для тех, кто желает достичь успеха в карьере.

 115. Купить диплом о среднем образовании в москве – – это вариант оперативно завершить запись об академическом статусе на бакалаврском уровне безо дополнительных хлопот и затрат времени. В столице России имеются множество альтернатив оригинальных дипломов бакалавров, предоставляющих удобство и удобство в процедуре.

 116. Hello my loved one! I want to say that this post is awesome, nice written and include approximately all significant infos. I would like to see more posts like this .