W programie są regaty o randze mistrzostw Europy oraz mistrzostw Polski. Łącznie zaprezentowanych zostanie 13 klas. 

Gdynia Sailing Days to pierwsze, cykliczne regaty w Polsce o zasięgu międzynarodowym. Początkowo odbywały się w formule jednych zawodów dla różnych klas, które zaliczane były do punktacji Pucharu Świata. To wspólne przedsięwzięcie miasta Gdyni oraz Polskiego Związku Żeglarskiego. Od 2010 roku imprezie nadano wymiar festiwalu żeglarskiego, na który składa się cykl regat różnej rangi, w różnych klasach i kategoriach wiekowych. 

Od piątku do niedzieli żeglarze rywalizować będą w mistrzostwach Polski w klasie 420. W tej specjalności zaprezentują się Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska. Załoga YKP Gdynia w lipcu, w portugalskiej miejscowości Tavira zdobyła brązowe medale w młodzieżowych Mistrzostw Świata ISAF.

Potem z każdym dniem będzie coraz więcej startujących. Zaprezentujemy szeroką gamę żeglarstwa od najmłodszych adeptów w tej dyscyplinie, w klasie Optimist poczynając po doświadczonych zawodników, którzy walczyć będą o medale w mistrzostwach Polski w klasach nieolimpijskich. Nie zabraknie również regat o randze mistrzostw Europy dla juniorów, a także rywalizacji w match racingu czy katamaranów – wylicza Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

 

Wspomniane Romaniuk i Goralska będą najbardziej zapracowane, jeśli chodzi o część sportową. 

Zaczniemy zmagania pierwszego dnia Volvo Gdynia Sailing Days, a zejdziemy przedostatniego, gdyż startować będzie w trzech regatach z rzędu. Ja osobiście bardzo lubię tę imprezę, gdyż w niej odniosłam duży sukces, wygrywając klasę Optimist – przypomina Ewa. 

Liczymy, że wytrzymamy te obciążenia. Do sezonu przygotowywałyśmy się nie tylko na wodzie, a wynik z Portugalii utwierdził nas w przekonaniu, że jesteśmy w formie – dodaje Kasia. 

Dziewczęta po mistrzostwach Polski wystartują w mistrzostwach Europy juniorek, a następnie wejdą w skład reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy Eurosaf, które poza 420 przeznaczone są również dla klas: RS:X, Laser Radial i 29-er.

 

Zapraszamy na żeglarskie święto do żeglarskiej stolicy Polski, jaką jest Gdynia. W tym roku atrakcji będzie jeszcze więcej, gdyż od 15 do 18 sierpnia gościć będziemy również Operację Żagiel. Natomiast poza emocjami sportowymi przygotowaliśmy codziennie podczas trwania imprezy program animacyjny na plaży – informuje Marek Łucyk, dyrektor GOSiR Gdynia. 

Od 2012 roku sponsorem tytularnym żeglarskich dni Gdyni jest Volvo, czyli marka obecna również przy największych przedsięwzięciach żeglarskich na świecie. 

Jesteśmy sponsorem m.in. Volvo Ocean Race, którego kolejna edycja w październiku wystartuje z Alicante. Z Gdynią podpisaliśmy trzyletnią umowę. W ubiegłym roku byliśmy bardzo zadowoleni ze współpracy. Liczymy, że sukces przyniesie również ta edycja – podkreśla Krzysztof Drywa, autoryzowany dealer Volvo.

 

Poza załogą Romaniuk/Goralska ze świeżutkimi tytułami z mistrzostw świata przyjadą do Gdyni Jonasz Stelmaszczyk i Marcin Rudawski. Odpowiednio złoty i srebrny medalista championatu globu w Gdyni walczyć będą o tytuł mistrza Polski. 

Łącznie w Volvo Gdynia Sailing Days awizowany jest start ponad 1400 żeglarzy z około 20 państw. Już od poniedziałku w mistrzostwach Europy klasy 420 i 470 spodziewanych jest blisko 200 załóg i to nie tylko z naszego kontynentu. Regaty mają charakter otwarty, a zatem na liście startowej widnieją także zgłoszenia choćby z Hongkongu i USA. 

 

REGATY W RAMACH VOLVO GDYNIA SAILING DAYS:

 

Mistrzostwa Polski w klasie 420: 8 – 10 sierpnia

Mistrzostwa Europy Juniorów w klasie 420 i 470: 11 – 18 sierpnia

Mistrzostwa Polski klas przygotowawczych: 14 – 17 sierpnia (klasy: Europa, Laser Radial M, OK’ Dinghy, Delpia-24, Skippi 650, 29er, FD, PSRKL, Laser 4.7 K

Puchar Trenerów 2014: 15 – 17 sierpnia

Mistrzostwa Europy Juniorów: 19 – 23 sierpnia (klasy: Laser Radial K i M, 420 K i M, RS:X K i M, 29er

Gdynia Match Cup: 22 – 24 sierpnia

Puchar A-Class i Hobie: 16 – 24 sierpnia

 

 

Foto:

Ziemowit BUJKO

 

 

 

 

By kkorpas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *