była osiemnastoletnia Węgierka Anna Olasz . Wśród panów jako pierwszy na metę dotarł Polak Krzysztof Pielowski, który miał czas o trzy minuty i 40 sekund gorszy od zwyciężczyni.

Przebieg oraz finisz zawodów kibice obserwowali z Miasteczka Maratonowego, w którym prowadzona była transmisja zawodów, z pirsu oraz nabrzeża. Miasteczko Maratonowe oraz meta zawodów usytuowane są przy Bulwarze Nadmorskim w Gdyni na wysokości Hotelu Nadmorskiego.

1 sierpnia, ok. godziny 09.50 z Helu wystartowało 12 zawodników z siedmiu państw. Faworytów wyścigu upatrywano przede wszystkim w niepokonanej dotychczas w BCT Gdynia Marathon Amerykance Christine Jennings oraz w 18-letniej Węgierce Annie Olasz, drugiej w marcowym maratonie w Meksyku.

W gronie panów do wygrania imprezy typowani byli przede wszystkim Niemiec Benjamin Konschak, weteran helsko-gdyńskiej trasy, Portugalczyk Hugo Alberto Ribeiro oraz Michael Sheil z Australii. Nieśmiało mówiło się także Krzysztofie Pielowskim.

Początkowo grupa płynęła razem, ale od mniej więcej połowy dystansu zarysowywała się lekka przewaga Amerykanki i Węgierki, które zmieniały się na prowadzeniu. Około 16 km na prowadzenie wyszedł Pielowski, którego jednak panie dogoniły i zdołały ponownie wyprzedzić. Powoli przewagę zaczynała osiągać Olasz, a Jennings z każdym kilometrem słabła i traciła dystans. Ostatecznie metę na bulwarze w Gdyni jako pierwsza osiągnęła młoda Węgierka, a za nią, jako pierwszy z panów finiszował Polak Pielowski. Ubiegłoroczna triumfatorka została jeszcze wyprzedzona reprezentanta Portugalii. Jako trzeci z panów do mety dopłynął Arkadiusz Osses, tak więc na męskim podium zameldowało się dwóch reprezentantów Polski. Wśród pań trzecie miejsce wywalczyła Niemka Ines Hahn.

W trakcie wyścigu z wody wyszli, nie kończąc go Marianna i Pedro Mello z Brazylii oraz Grzegorz Radomski z Polski. Zmęczenie i wychłodzenie okazały się tym razem silniejsze

Ponad dwudziestokilometrowy dystans był najdłuższym jaki w swojej dotychczasowej karierze pokonała 18-letnia triumfatorka z Wegier, mimo to Olasz w ogóle nie sprawiała wrażenia zmęczonej, w przeciwieństwie do reprezentantki USA, która po wyjściu z wody długo dochodziła do siebie.

Organizowane już po raz czwarty zawody w tym roku po raz pierwszy odbyły się na dłuższej, liczącej 20,5 km trasie. Tym samym osiągnięte przez Annę Olasz i Krzysztofa Pielowskiego czasy należy uznać za rekordy nowej trasy. W ubiegłym roku, na krótszym o kilometr, liczącym 19,5 km dystansie Alexander Meyer z USA uzyskał czas 3 godziny, 53 minuty i 32 sekundy, a pierwsza w kategorii pań Christine Jennings z USA przypłynęła po 4 godzinach, 13 minutach i 57 sekundach.

Dekoracji zwycięzców maratonu Hel-Gdynia oraz wręczenia nagród dokonał prezes BCT Krzysztof Szymborski.

W niedzielę 3 sierpnia odbędą się wyścigi OPEN oraz sztafety, które zostaną rozegrane między 12:00 a 15:30. 150 zawodników oraz amatorów pływania na wodach otwartych, zmierzy się w dwóch seriach z dystansem 2950 m oraz w wyścigu sztafetowym 4 x 200 m. Trasa wyścigu przebiegać będzie wzdłuż plaży w Gdyni. 

 

BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy, to największy, najlepiej wyposażony i najstarszy terminal kontenerowy w Polsce. Od 2003 roku jest częścią filipińskiej grupy ICTSI, światowego operatora terminali kontenerowych. Jako spółka nierozerwalnie związana z Gdynią włącza się w organizacje różnego rodzaju wydarzeń specjalnych wychodzących poza podstawową działalność firmy. W 2011 roku BCT był współorganizatorem „Obywatelskiego Kontenera Kultury”, gdzie w kontenerze przekształconym w galerię sztuki zbierano podpisy dla „Paktu dla Kultury”. Od 2011 r. Bałtycki Terminal Kontenerowy jest partnerem regat ShipCup oraz organizatorem maratonów pływackich na Zatoce Gdańskiej. 

 

Ziemowit BUJKO

——————————

źródło: obserwacja własna i materiał prasowy organizatorów,

foto: Ziemowit BUJKO

By kkorpas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *