Polak, który w ubiegłym roku udanie zaprezentował się podczas prestiżowych regat transatlantyckich Transat Jacques Vabre (w parze z Maciejem Marczewskim), w zestawieniu zdystansował m.in. jednego z najbardziej utalentowanych skiperów świata, Francuza Francoisa Gabarta. Popularny „Gutek” ma szansę poprawić swoją pozycję w rankingu poprzez start w żeglarskiej imprezie roku – Barcelona World Race. 

Duet Gutkowski-Marczewski uzyskał kwalifikację na Barcelona World Race, dzięki 7. pozycji w Transat Jacques Vabre. Jeszcze nigdy, żadna polska załoga nie miała okazji zaprezentować swoich umiejętności w najbardziej prestiżowej żeglarskiej imprezie typu double-handed, jaką bez wątpienia jest Barcelona World Race. Przygotowanie jachtu do startu, to jednak wielkie wyzwanie, tym bardziej że po zakończeniu ostatniego wyścigu, jednostka wymaga odpowiedniego przygotowania sprzętu do bardzo wymagających warunków. 

– Mentalnie, jesteśmy z Maćkiem gotowi do startu i rywalizacji ze światową czołówką. Ten wyścig 
to nie przelewki. W żeglarstwie bardzo wiele zależy od sprzętu, którym się dysponuje, dlatego postaramy się zrobić wszystko, aby jacht był w 100% gotowy do regat okołoziemskich. Chcemy pokazać naszym zagranicznym rywalom, że Polska to kraj morza, który wychowuje utalentowanych żeglarzy. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wystartować i godnie reprezentować nasz kraj 
– powiedział Gutek. 

Polski żeglarz dodał, że na przygotowanie jachtu do tak wymagających regat potrzebuje kilkunastu tygodni. Oznacza to, że w połowie wakacji zapadnie ostateczna decyzja, czy historyczny start duetu Gutkowski-Marczewski w Barcelona World Race (31 grudnia 2014-przyp. red.) stanie się faktem i cała Polska będzie mogła kibicować naszym godnym reprezentantom w światowej elicie. 

*** 

Zbigniew „Gutek” Gutkowski to jeden z najlepszych polskich żeglarzy oceanicznych i 7. skiper na świecie w kategorii IMOCA. Jest pierwszym Polakiem, który wziął udział w Vendée Globe – oceanicznych regatach samotników dookoła świata. Do tej pory ukończył dwa wyścigi okołoziemskie – załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5 Oceans 2010/11 – zakończył je wielkim sukcesem – mimo awarii jachtu i dwóch poważnych kontuzji ukończył regaty na 2. pozycji, dzięki czemu trwale wpisał się do historii światowego żeglarstwa). W 2013 roku, wraz z Maciejem Marczewskim (jako pierwsza polska załoga w historii) ukończył 
na 7. miejscu regaty transatlantyckie Transat Jacques Vabre, uzyskując kwalifikację do najbardziej prestiżowego wyścigu w formule double-handed – Barcelona World Race 2014/15.

 

Urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia od 10. roku życia i jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych polskich żeglarzy. Ma na swoim koncie ponad 130 tysięcy przepłyniętych mil morskich na jachtach klasy: katamaran 85ft, trimaran Orma 60, Volvo 60, Imoca Open 60 oraz Eco 60. 
Wspiera liczne inicjatywy społeczne jak m.in. projekt edukacyjny ENERGA Sailing, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy czy Fundację IRMA.

 

—————————–

źródło: informacja prasowa Polish Ocean Racing, Bartosz Sosnówka

foto górne: Sebastian Lutek

By kkorpas

One thought on “Zbigniew Gutkowski siódmym żeglarzem świata!”
  1. Excellent goods from you explainer video company india, man. I have understand your stuff explainer video previous to and you’re just extremely fantastic. I really like explainer video what you have acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. This is actually a tremendous web site. https://en.99designs.Be/profiles/8076816/about

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *