Ile wart jest dla Asseco A.J. Walton mogliśmy się przekonać w meczu ze Śląskiem Wrocław. Kiedy w pierwszej połowie meczu Amerykanin nie punktował ani nie asystował gra gdynian nie kleiła się i tylko kiepskiej skuteczności rywali mogli oni zawdzięczać, że różnica punktowa dzieląca ich od wrocławian była tak niewielka.

Mecz zaczął się dla zawodników Davida Dedeka obiecująco, pierwsze 9 punktów to były trzy „trójki” Fiodora Dmitriewa. W pierwszej połowie 100 proc. skuteczność zaprezentował też Przemysław Frasunkiewicz (m.in. 4 na 4 za trzy punkty). Bezbłędny w rzutach z gry był również Piotr Szczotka. W obozie przeciwnika jednak tylko dwukrotnie na 9 prób pomylił się Dominique Johnson, a Robert Skibniewski dzielił i rządził pod koszem, co sprawiło, że tylko jednej asysty brakowało mu do skompletowania double-double jeszcze przed przerwą.

Po zmianie stron w gdynian jakby wstąpił nowy duch. Przebudził się Walton, który zdobył 15 punktów w 20 min. Rozkręcił się Szczotka, dorzucając 16 do 7 oczek zdobytych przed przerwą. Trzecią kwartę Asseco wygrało 19:11 i objęło prowadzenie 61:58, które w ostatniej fazie gry rosło. Na nieco ponad trzy minuty przed końcem przewaga żółto-niebieskich wynosiła 9 punktów i wydawało się, że nic się już gdynianom złego stać nie może. Niestety, dwa i trzy punkty Skibniewskiego, przekroczenie limitu 24 sekund, a potem dwa wolne i „trójka” Paula Millera i Śląsk objął prowadzenie. W ostatniej minucie za sprawą Waltona (dwukrotnie) i Johnsona zwycięstwo przechodziło z rąk do rąk i wydawało się, że wrocławianie nie zdążą. Mieli oni jednak w swych szeregach niezawodnego Skibniewskiego, który na 3,3 sekundy przed końcową syreną efektowną szarżą pod kosz zaskoczył gospodarzy i przechylił szalę na korzyść zawodników Jerzego Chudeusza. David Dedek wziął przerwę, podczas której dokładnie wyrysował akcję. Przy ogłuszającym dopingu Asseco zaatakowało, piłka po rzucie Szczotki i dobitce Frasunkiewicza zatańczyła na obręczy, ale… do kosza nie wpadła.

Śląsk wywiózł z Gdyni dwa punkty, które w końcowym rozrachunku mogą się okazać bardzo bezcenne. Nie ma już co rozpamiętywać co by było gdyby, przed Asseco kolejne mecze, które bezwzględnie trzeba wygrać, a Śląskowi będzie szansa zrewanżować się we Wrocławiu.

Po meczu powiedzieli:

Robert Skibniewski – Statystyki bardzo dobrze oddają to, co działo się na boisku. Spotkanie było bardzo wyrównane i myślę, że mogło się podobać kibicom. Uważam, że fani nie żałują tego, że zjawili się na tym meczu.  To był dla nas trzeci mecz w ciągu sześciu dni i bardzo cieszymy się z kolejnego zwycięstwa. Wracamy do Wrocławia „z tarczą” .

Piotr Szczotka – 89 punktów straconych we własnej hali to zdecydowanie za dużo. Nie ma szans, żeby wygrać takie spotkanie. Prawda jest taka, że skoro mistrza Polski potrafimy zatrzymać na 60-65 punktach, to tym bardziej powinniśmy to robić ze Śląskiem Wrocław. To było przyczyną naszej porażki. W każdym elemencie gry byliśmy gorsi od rywala – w zbiórkach, asystach, stratach.

W najbliższą sobotę, 5 kwietnia o godzinie 19.30 w Gdynia Arena żółto-niebiescy podejmą Stabill Jezioro Tarnobrzeg. Koszykarze z miasta siarki zdeklasowali w ostatniej kolejce Kotwicę Kołobrzeg 93:65 i nie będą łatwym przeciwnikiem.