Sborna dominowała praktycznie cały czas, z wyjątkiem końcówki trzeciego seta, w której udało się Włochom wywalczyć kilkupunktową przewagę i dowieźć ją do końca tej partii.

Trzy pozostałe sety to potwornie silna zagrywka Rosjan, dająca możliwość kontrataków i atomowe uderzenia Spiridonova, Sivozheleza i Pavlova. Znakomicie rozdzielał piłki Siergiej Grankin, dobrze też funkcjonował rosyjski blok. Italia nie była w stanie sprostać rywalom więcej, jak tylko w jednym secie, za który zresztą podopieczni Andreja Voronkova zemścili się gromiąc przeciwników w czwartej, decydującej partii 25:17.

Dzięki temu Rosja w ciągu dwóch lat sięgnęła po czwarte po Pucharze Świata, Igrzyskach Olimpijskich i Lidze Światowej zwycięstwo w dużej międzynarodowej imprezie.

Rosja – Włochy 3:1 (25:20, 25:22, 22:25, 25:17)

Rosja: Grankin,  Apalikov,  Muserskiy,  Spiridonov, Sivozhelez, Pavlov,  Verbov (libero),  Ilnykh, Michailov.

Włochy: Travica,  Vettori, Zaitsev, Berreta, Parodi, Birarelli, Rossini (libero), Savani.

Przyznano również nagrody indywidualne w poszczególnych kategoriach:

Najlepszy rozgrywający: Siergiej Grankin (Rosja)

Najlepszy punktujący: Aleksandar Atanasijević (Serbia)

Najlepszy atakujący: Luca Vettori (Włochy)

Najlepszy blokujący: Srecko Lisinac (Serbia)

Najlepszy przyjmujący: Todor Aleksiev (Bułgaria)

Najlepszy zagrywający: Iwan Zaitsev (Włochy)

Najlepszy libero: Aleksiej Verbov (Rosja)

Największe odkrycie: Nikola Jovović (Serbia)

Najważniejszą nagrodę, tytuł  Najlepszego Zawodnika (MVP) mistrzostw Europy otrzymał  Rosjanin Dmitrij Muserskiy (na zdjęciu).

Czterech spośród wyróżnionych mieliśmy okazję podziwiać w Gdyni.

Nie udało się niestety zdobyć medalu drugiej z drużyn, która rozpoczynała rozgrywki od występów w hsw Gdynia. Po bardziej, niż wskazuje wynik, wyrównanym spotkaniu Bułgaria, która wcześniej wyeliminowała m.in. Polskę i Niemcy, uległa Serbii 0:3. Bułgarzy wykazali przede wszystkim mniejszą odporność nerwową w końcówkach setów i to zadecydowało o ich porażce. Tak więc była to czwarta kolejna impreza, którą ekipa Junaków kończy na czwartym miejscu.

Serbia – Bułgaria 3:0 (25:22, 32:30, 27:25)

Serbia: Jovović, Podrascanin, N. Kovacevic, Atanasijević, Lisinac, Nikić, Rosić (libero) Petric, Stanković.

Bułgaria: G. Bratoev, Yosifov, Aleksiev, Sokolov, Nikolov, Skrimov, Salparov (libero), W. Bratoev, Todorov, Penchev, Milushev.