Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Sport News

niedziela, 09 czerwiec 2019 19:26

W regatach konsulów najszybszy konsul Malty! Wyróżniony

Napisał 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Sześć teamów rywalizowało na Zatoce Gdańskiej w niedzielę 9 czerwca w Morskich Regatach Konsulów. Jako pierwszy na metę dotarł Sławomir Kalicki, konsul honorowy Malty, z załogą.

Morskie Regaty Konsulów to nowa inicjatywa Pomorskiego Związku Żeglarskiego i Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce. Jej cel był prosty – pokazanie konsulom honorowym piękna żeglarstwa.

- Morskie Regaty Konsulów są świetnym pomysłem, bo to nie tylko integracja, ale też możliwość pokazania naszych krajów – mówi Magdalena Pramfelt, konsul honorowa Szwecji. – Pogoda jest świetna, wszystko nam służy, a fantastyczną opiekę sprawuje Pomorski Związek Żeglarski. Jesteśmy zachwyceni i cieszymy się z udziału – niezależnie, kto wygra!

Na zaproszenie PoZŻ odpowiedziało sześciu konsulów – Jan Zacharewicz, konsul honorowy Bangladeszu, Janusz Jarosiński, konsul honorowy Belgii, Józef Poltrok, konsul honorowy Litwy, Tomasz Kopoczyński, konsul honorowy Luksemburga, Sławomir Kalicki, konsul honorowy Malty i właśnie Magdalena Pramfelt.

- Po tych regatach spodziewam się przygody, przyjemności i miłego spędzenia czasu – tłumaczył Tomasz Kopoczyński przed startem. – To też dobry sposób promocji kraju. Luksemburg nie leży wprawdzie nad morzem, ale żywo współpracuje z firmami w zakresie logistyki. Ten kraj patrzy na morze i podobnie jak jego konsulowie ma dobre relacje z portami w Gdyni i Gdańsku.

Uczestnicy regat ścigali się na jachtach Balt 23 Olimpia o długości 6,76 metra, które dostarczył partner imprezy – Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk. Każdy z konsulów honorowych pływał z doświadczonym sternikiem. Bazą regat była gdyńska Marina Yacht Park.

Morskie Regaty Konsulów uroczyście otworzył Bogusław Witkowski, prezes PoZŻ, któremu towarzyszyli m.in. Krzysztof Czopek z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera i Roman Paszke, jeden z najlepszych polskich żeglarzy regatowych.

- Mam nadzieję, że wszystkie załogi będą wspominały ten dzień zarówno za sprawą sportowej adrenaliny i fajnej przygody pod żaglami, jak i możliwości zobaczenia naszego Trójmiasta od strony wody – mówił prezes Witkowski. – Pierwsze, historyczne Morskie Regaty Konsulów uważam za otwarte.

Sześć załóg popłynęło w jednym wyścigu, którego trasa rozpoczynała się i kończyła na wysokości wyjścia z gdyńskiego portu, a do opłynięcia była boja na wysokości redłowskiego klifu. Jej pokonanie zajęło żeglarzom dwie godziny.

Regaty spełniły moje wszelkie oczekiwania – przyznaje Józef Poltrok. – Jestem zbudowany pomysłem, atmosferą i samymi regatami. Myślę, że za parę lat będzie to kluczowa impreza służąca integracji konsulów. Za rok będę na pewno i postaram się, żeby ambasador też przyjechał.

Jako pierwszy na metę przypłynął Sławomir Kalicki, konsul honorowy Malty.

Czuję się wspaniale z tym zwycięstwem – przyznaje konsul Kalicki. – Trochę wypadało wygrać, bo jestem absolwentem Wyższej Szkoły Morskiej i reprezentuję najbardziej morski kraj Unii Europejskiej, który jednocześnie jest największą banderą w UE. – Pogoda była pełna wyzwań – raz wiało, raz nie i trzeba było szukać wiatru.

Pozostałe załogi zostały sklasyfikowane ex equo na drugim miejscu. Sprawiedliwie, bo regaty były zacięte i wszystkie teamy dopływały do mety w podobnym czasie.

Bardzo się cieszymy, że taka inicjatywa powstała i jestem przekonany, że za rok liczba konsulów, którzy wezmą udział, będzie większa – mówi Jan Zacharewicz. – Została kapitalnie zorganizowana.

Organizatorem Morskich Regat Konsulów był Pomorski Związek Żeglarski i Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce, a głównym partnerem Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku. Partnerami byli: Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, miasto Gdynia, firma VBW Engineering, firma Łączpol i Fundacja Aktywnie i Zdrowo. Partnerami medialnymi wydarzenia byli: portal Żeglarski.info, miesięcznik „Żagle”, magazyn „W Ślizgu” oraz Radio Gdańsk.

Galeria zdjęć, Foto: Tadeusz Lademann 

 • 0033_Morskie_Regaty_Konsulow_09_06_2019_LTF_21200033_Morskie_Regaty_Konsulow_09_06_2019_LTF_2120
 • 0038_Morskie_Regaty_Konsulow_09_06_2019_LTF_21410038_Morskie_Regaty_Konsulow_09_06_2019_LTF_2141
 • 0087_Morskie_Regaty_Konsulow_09_06_2019_LTF_22160087_Morskie_Regaty_Konsulow_09_06_2019_LTF_2216
 • Andrzej Mielicki. przedstawiciel konsula honorowego Belgii z zalogaAndrzej Mielicki. przedstawiciel konsula honorowego Belgii z zaloga
 • Jan Zacharewicz. konsul honorowy Bangladeszu z zalogaJan Zacharewicz. konsul honorowy Bangladeszu z zaloga
 • Jozef Poltrok. konsul honorowy Litwy z zalogaJozef Poltrok. konsul honorowy Litwy z zaloga
 • LTF_2151LTF_2151
 • LTF_2188LTF_2188
 • Magdalena Pramfelt. konsul honorowa Szwecji z zalogaMagdalena Pramfelt. konsul honorowa Szwecji z zaloga
 • Slawomir Kalicki konsul honorowy Malty z zalogaSlawomir Kalicki konsul honorowy Malty z zaloga
 • Sławomir Kalicki. konsul honorowy Malty. zwyciezca w Morskich Regatach KonsulowSławomir Kalicki. konsul honorowy Malty. zwyciezca w Morskich Regatach Konsulow
 • Tomasz Kopoczyński. konsul honorowy Luksemburga z zalogaTomasz Kopoczyński. konsul honorowy Luksemburga z zaloga

 

 

----------------------------------------------------

Źródło: materiał prasowy organizatora

Tekst: Jędrzej Szerle/ www.zeglarski.info

Foto: Tadeusz Lademann/ www.zeglarski.info

Czytany 2344 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 09 czerwiec 2019 22:32
Redakcja

tel. 606 924 771

Kibicujemy tym wydarzeniom:

  

 

 

NajnowszeInfoGaleria

 
29 maja 2020 roku, na posiedzeniu plenarnym Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN rozpatrzyła wnioski:
Deklaracja prezydenta Wojciecha Szczurka z początku maja, stała się faktem. Miasto Gdynia znów pełni rolę...
Gdy Szymon Marciniak sędziuje mecz Arki trudno oprzeć się spiskowej teorii dziejów. W samym tylko obecnym sezonie...
Dwa razy po 1:4 i koniec marzeń o pierwszej czwórce. Arka Gdynia ponosząc dwie wysokie porażki odpadła z Canal +...

Odwiedza nas

Odwiedza nas 213 gości oraz 0 użytkowników.

Najczęściej czytane