Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Falstart organizacyjny Grand Prix Gdyni. Tragedia na mecie Wyróżniony

Zwycięzcy biegu urodzinowego: Aleksandra Brzezińska i Arkadiusz Gardzielewski Zwycięzcy biegu urodzinowego: Aleksandra Brzezińska i Arkadiusz Gardzielewski Foto: Ziemowit BUJKO

Trudne warunki, wiatr, który je dyktował, nowy organizator, nowa trasa, na starcie wielu biegaczy ze ścisłej krajowej czołówki. Organizator, firma Sport Evolution zapraszając najlepszych polskich biegaczy chciał podnieść poziom sportowy zawodów.

Jak się jednak okazało, w opinii wielu uczestników, zdecydowanie obniżył poziom organizacyjny. A w dodatku jeden z biegaczy zasłabł po minięciu mety. Pomoc lekarska, której udzielono natychmiast okazała się jednak daremna i zawodnik zmarł.

Zanim jednak doszło do tragedii rozstrzygnęły się losy biegu. Nową trasę w trudnych, wietrznych warunkach, jako pierwszy pokonał Arkadiusz Gardzielewski, któremu zmierzono czas poniżej 30 minut (29:52). Jako drugi linię mety minął Emil Dobrowolski (30:38), a na najniższym stopniu podium uplasował się Artur Kozłowski (30:51).

- Dzisiaj warunki rozdawały karty. Były bardzo ciężkie. Pierwsze 5 km biegliśmy bardzo wolno, bo trasa wiodła pod górkę i pod bardzo silny wiatr. Co kilometr zmienialiśmy się z kolegami na prowadzeniu. Ja na trzecim kilometrze dość mocno szarpnąłem, zerwałem się. Wiedziałem, że powinienem to wygrać, dlatego skupiłem się na walce o dobry czas – oświadczył po przekroczeniu linii mety jego triumfator Arkadiusz Gardzielewski.

Pierwszą finiszującą w biegu kobietą była Aleksandra Brzezińska, gorsza od zwycięzcy zaledwie o 3,5 minuty (33:35). Cztery sekundy później linię mety minęła Aleksandra Lisowska (33:39). Trzecią w klasyfikacji pań okazała się Anna Gosk (34:06). 

- Gdynia przyciąga najlepszych zawodników. Ja zawsze powtarzałam, że uwielbiam tu biegać. Dzisiaj pogoda nie sprzyjała szybkiemu bieganiu, ale jestem prawie w 100 proc. pewna, że pobiłam swój rekord życiowy – powiedziała na mecie Aleksandra Brzezińska, najlepsza spośród kobiet.

Bieg na dystansie o połowę krótszym od głównego, 5 km zakończył się wygraną Wiktora Kujawy, który uzyskał czas 15.54, a rywalizację nordic walking wygrał reprezentant Rosji Dmitrij Jankowskij (28:38).a najlepszą kobietą okazała się Aleksandra Duda (33:09). 



Uczestnicy biegu urodzinowego rywalizowali na nowej trasie wytyczonej w samym centrum Gdyni ze startem i metą na Alei Jana Pawła II, na wysokości ORP Błyskawica. Oczywiście, obie trasy zarówno na 10, jak i na km są atestowane przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. 

Zwycięzcy dzisiejszego biegu objęli naturalnie prowadzenie w klasyfikacji generalnej Grand Prix Gdyni, do której, co jest nowością liczy się suma czasów z trzech najlepszych biegów cyklu.

Po dekoracji zwycięzców biegu głównego, krótko po godzinie 12.00 organizator biegu przekazał smutną wiadomość.

-„Informujemy, że podczas rozegranego w dniu 16 lutego 2020 roku Biegu Urodzinowego w Gdyni, zmarł uczestnik zawodów. Do zdarzenia doszło na mecie. Zawodnikowi została udzielona natychmiastowa pomoc przez służby ratownicze i medyczne. Niestety, nie udało się przywrócić funkcji życiowych. Niezwłocznie po otrzymaniu tej tragicznej informacji skontaktowaliśmy się z rodziną zmarłego, z którą łączymy się w tych trudnych chwilach.

Jako organizatorzy zawodów zobowiązujemy się również do pełnej współpracy z odpowiednimi służbami, w celu wyjaśnienia wszelkich okoliczności zdarzenia. W związku z zaistniałą sytuacją, biegi dziecięce zostały odwołane”.

 

Organizatorzy zrobili naprawdę bardzo wiele, by zapewnić wysoki poziom sportowy imprezy. Niestety, nie poradzili sobie z poziomem organizacyjnym. Zdaniem wielu uczestników w namiocie depozytowym i na starcie panował bałagan, na mecie dla wielu finiszerów zabrakło medali (organizator obiecał przesłać je pocztą), ale przede wszystkim na trasie brakowało biegaczom... wody, na co uskarżała się większość uczestników. 

 

 

Z trasy Biegu Urodzinowego:

Ziemowit BUJKO,

Foto: autor

 

Czytany 463 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dział: Sport masowy
Ziemowit Bujko

tel. 606 924 771  

Kibicujemy tym wydarzeniom:

  

 

 

Najnowsze



InfoGaleria

 
Ze względu na aktualną sytuację związaną z rozprzestrzeniającym się koronawirusem SARS-CoV-2 i wprowadzeniem...
- Zwracaliśmy uwagę, że do rozegrania sezonu do końca, konieczne było nie tylko przesunięcie EURO, ale także...
Europejska federacja rugby zawiesiła wszystkie rozgrywki do 15 kwietnia. Powodem jest koronawirus. W związku z tym...
12 marca jeszcze wydawało się, że to tylko przejściowy kłopot, że minie i że uda się dokończyć rozgrywki, w...

Odwiedza nas

Odwiedza nas 243 gości oraz 0 użytkowników.

Najczęściej czytane