Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Prezes gasi światło! Seahawks Gdynia wycofany z rozgrywek LFA1! Wyróżniony

  • środa, Lut 12 2020
  • Napisał 

W ubiegłym roku informowaliśmy o odejściu trenera oraz czołowego gracza Seahawks Gdynia Jakuba Mazana. Jesienią zespół objął nowy trener główny, zmienił się także (a raczej miał się zmienić) prezes.

Wydawało się, że odejście Macieja Cetnerowskiego uzdrowi sytuację w jednym z najbardziej zasłużonych klubów polskiego futbolu amerykańskiego. Wygląda jednak na to, że założyciel Seahawks, jego wieloletni prezes i trener, twórca największych sukcesów klubu, zostanie, co wynika z oświadczenia zawodników, także jego grabarzem. 

Niejasności finansowe, brak sponsorów, brak nowych zawodników liczne odejścia obecnych sprawiły, że Seahawks Gdynia, trzykrotny mistrz Polski i czterokrotny wicemistrz, po 14 sezonach zakończy swój żywot i nie przystąpi do tegorocznych rozgrywek Ligi Futbolu Amerykańskiego. 

Morskie Jastrzębie są jedną z czterech drużyn, które wystąpiły w inauguracyjnych rozgrywkach ligowych w Polsce w październiku 2006 roku, kończąc je z tytułem wicemistrzowskim. Pierwsze treningi Seahawks odbyły się w październiku 2005 roku na stadionie MOSiR w Redzie. W marcu 2006 zespół przeniósł się na stadion w Gdańsku i w Sopocie. Od marca 2008 drużyna grała i trenowała na boisku Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej w Gdańsku przy ul. Grunwaldzkiej 244. W 2011 roku klub zmienił lokalizację na Gdynię, gdzie zadomowił się na Narodowym Stadionie Rugby przy ul. Kazimierza Górskiego. Wówczas drużyna została przemianowana z Pomorze Seahawks na Seahawks Gdynia.

Największe sukcesy zespołu to mistrzostwo Polski w 2012, 2014 i 2015 roku. Wicemistrzostwo – w 2006, 2008, 2016 i 2017 roku oraz wicemistrzostwo CEFL Cup w roku 2018.

Od roku 2018 Jastrzębie rywalizowały w Lidze Futbolu Amerykańskiego, premierowy sezon kończąc na etapie półfinału, przegranego z późniejszym mistrzem Polski, Lowlanders Białystok 16:33. Kolejny sezon również zakończyli na półfinale ulegając - a jakże późniejszym mistrzom – Panthers Wrocław 6:52.

10 lutego br na facebooku Seahawks Gdynia ukazało się oświadczenie następującej treści (pisownia oryginalna): 

Szanowni Państwo,
Z przykrością informujemy, że Zawodnicy Seahawks Gdynia w dniu 08/02/020 przekazali przedstawicielom Stowarzyszenia informacje o rezygnacji z uczestnictwie w rozgrywkach LFA1 organizowanych przez Ligę Futbolu Amerykańskiego ze względów organizacyjno-sportowych.

Żałujemy takiego obrotu sprawy i przykro nam, że nie rozegramy 15. sezonu na polskich boiskach.

Dziś, tj. 10.02.2020 rozpoczynamy reorganizację działalności Stowarzyszenia. O dalszych krokach będziemy informować.

Dziękujemy wszystkim Zawodnikom i Wszystkim osobom zaangażowanym w rozwój i budowę futbolu amerykańskiego w Polsce.

Dziękujemy Wszystkim, którzy poświęcali swój wolny czas i energię na działalność w naszym Klubie przez te 14 lat.

Szczególne podziękowania przekazujemy też naszym dotychczasowym Partnerom, Sponsorom i Darczyńczom. To dzięki Waszej hojności i przychylności mogliśmy funkcjonować.

Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy mieli jeszcze okazję spotkać się na futbolowych boiskach.

Ze sportowym pozdrowieniem,

Zarząd Stowarzyszenia Pomorski Klub Futbolu Amerykańskiego

 

 Jak się okazało, była to reakcja Zarządu na złożone dzień wcześniej oświadczenie zawodników Seahawks, które publikujemy poniżej:

 


Daniel Piechnik- Obejmując w listopadzie 2019 r. stanowisko trenera głównego wiedziałem, że drużynę opuszczą jej dotychczasowi liderzy
(Śladem Mazana podążył także Hubert Chudy, Piotr Rudnicki wzmocnił Bydgoszcz Archers, a Warsaw Nets - Arkadiusz Cieślok - przyp. red.), ale wierzyłem, że zarówno nowe osoby w Zarządzie, jak i młodzi zawodnicy godnie ich zastąpią - oświadczył główny trener Daniel Piechnik. Zdawałem sobie sprawę, że będziemy potrzebowali czasu i rok 2020 będzie okresem przebudowy i zbieraniem sił. Byłe przekonany, że dzięki ciężkiej pracy i dobremu przygotowaniu uda nam się powrócić na szczyt w perspektywie kilku lat. 

Niestety, żeby wystąpić w lidze zespół poza trenerem musi mieć również zabezpieczenie finansowe i zawodników. Wielokrotnie deklarowałem zarówno Zarządowi, jak i Zawodnikom, że będę walczył do końca żebyśmy wystąpili w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, nawet jeśli będę dysponował wąskim składem, a zawodnicy zagraniczni (lub w ostateczności tylko rozgrywający) pojawią się pod koniec lutego. Moje wynagrodzenie i termin jego wypłaty również uzależniłem od sytuacji finansowej klubu. Od momentu objęcia posady trenera głównego starałem się być mediatorem pomiędzy Zarządem, a Zawodnikami. Niestety, z tygodnia na tydzień było to coraz trudniejsze, ponieważ konflikt narastał w efekcie czego na 8 tygodni przed sezonem nie tylko nie mamy zabezpieczonego budżetu, ale też frekwencja na treningach nie pozwala na realizacje planu, który przygotowałem.

Znaleźliśmy się obecnie w punkcie, w którym nigdy nie chcieliśmy się znaleźć. Nie chciałbym, żeby historia tak zasłużonego dla polskiego futbolu klubu, jak Seahawks Gdynia zakończyła się w ten sposób. Nie widzę jednak wyjścia z tej patowej sytuacji.

 

- Do ostatniej chwili wierzyłam, że uda nam się przezwyciężyć trudności i ciężką pracą doprowadzić do startu rozgrywek. Wiedziałam, że jeśli przetrwamy ten sezon, z każdym kolejnym będzie nam łatwiej. Niestety, nie wszystko jest zależne od nas. Czasami, mimo najszczerszych chęci nie jesteśmy w stanie zrobić więcej ponad to, co już zrobiliśmy. Bez zawodników nie jesteśmy w stanie rozegrać tego sezonu –oświadczyła Agata Lipińska, która miała przejąć obowiązki prezesa klubu.

Czytany 11241 razy
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dział: Seahawks Gdynia
Redakcja

tel. 606 924 771

Kibicujemy tym wydarzeniom:

  

 

 

NajnowszeInfoGaleria

 
Nowy sezon Energa Basket Ligi Kobiet 2020/2021 będzie wyjątkowy pod wieloma względami. Nie będzie krakowskiej...
Znany jest już system rozgrywek oraz terminarz na sezon 2020/21 Energa Basket Ligi. Rozgrywki rozpoczynamy już 27...
Piłkarze Arki Gdynia wyjechali dzisiaj, 3 sierpnia na zgrupowanie do Gniewina, które potrwa do 8 sierpnia. Ośrodek...
Po spadku z Ekstraklasy w Arce Gdynia wielkie „wietrzenie szatni”. Jedni odchodzą, drudzy zostają, jeszcze inni...

Odwiedza nas

Odwiedza nas 298 gości oraz 0 użytkowników.

Najczęściej czytane