Zwycięskie "Mikołajki" Arki w Kielcach! - piątek, 06, grudzień 2019 20:07
Ważne zwycięstwo koszykarek Arki w Lyonie! - czwartek, 05, grudzień 2019 23:19
Dwa skalpy Trefla po śląskim tourze! - środa, 04, grudzień 2019 20:26

Francja rozbita! Autostrada do Tokio (prawie) otwarta! Wyróżniony

• sobota, Sie 10 2019
  • Napisał
Francja na kolanach! Francja na kolanach! Foto: Antoine Floue

Już tylko mały kroczek, jeden wygrany set dzieli polskich siatkarzy od wyjazdu na igrzyska olimpijskie do Japonii. W drugim meczu turnieju kwalifikacyjnego wręcz Polacy zmietli z parkietu reprezentację Francji. Wynik 3:0 (25:21, 25:19, 25:20) mówi sam za siebie.

- Jeśli chcemy wygrywać z takimi drużynami jak Francja, musimy wspiąć się na wyżyny umiejętności i zagrać naszą najlepszą siatkówkę. Mam nadzieję, że praca, którą wykonaliśmy podczas przygotowań teraz wyda swoje owoce i to my będziemy najbardziej cieszyć się po tym turnieju - powiedział Paweł Zatorski, libero reprezentacji Polski po piątkowym meczu z Tunezją.

Francja, która na otwarcie turnieju w Gdańsku pokonała Słowenię początkowo sprawiała wrażenie, że nie ma zamiaru tanio sprzedać skóry. Choć Trójkolorowi nie mieli dużo czasu na odpoczynek, to do sobotniej rywalizacji przystąpili maksymalnie skupieni. - Na mecz z Polską nie mieliśmy żadnego planu. Obejrzeliśmy parę nagrań, przeanalizowaliśmy różne sytuacje i zobaczymy, co będzie - wyznał Trevor Clevenot, przyjmujący reprezentacji Francji.

Vital Heynen znów zaskoczył. W pierwszej szóstce jako atakujący wystąpił Maciej Muzaj, który jeszcze niedawno brylował na parkiecie ERGO Areny w barwach Trefla Gdańsk. Pierwsza partia spotkania rozpoczęła się od skutecznego ataku Mateusza Bieńka ze środka 1:0. Chwilę później równie dobrym atakiem po bloku odpowiedział Earvin Ngapeth 1:1. W kolejnych akcjach biało-czerwoni dobrze czytali grę rywali i ustawiali szczelny blok 5:2. Jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną Francuzi doprowadzili do remisu 7:7, dzięki zagrywce Kevina Tillie. Jednak na krótką przerwę po udanym ataku wspomnianego Muzaja schodzili Polacy, prowadząc 8:7. Po wznowieniu gry mistrzowie świata odskoczyli na trzy oczka 10:7. Z czasem podopieczni Laurenta Tillie zaczęli popełniać proste błędy w ataku 9:13. Po kolejnym udanym ataku Wilfredo Leona na drugi czas, nasz zespół schodził prowadząc 16:12. Francuskim siatkarzom nie można było odmówić walki. Końcówka premierowej odsłony meczu była wyrównana, ale ostatnie słowo należało do Polski. Ostatni punkt z lewego skrzydła zdobył Leon 25:21.

Drugi set zaczął się od ataku po bloku Ngapetha 0:1. W kolejnej akcji świetnym atakiem z szóstej strefy popisał się Michał Kubiak 1:1. Francuzi dzięki dobrej serii serwisowej Le Roux odskoczyli na dwa oczka 4:6. Biało-czerwoni jeszcze przed przerwą techniczną odrobili straty 7:7. Po ataku Barthélémy Chinenyeze ze środka, „Les Bleus” na pierwszej przerwie prowadzili jednym oczkiem (7:8). Po wznowieniu gry Polacy zaczęli dużo mocnej zagrywać oraz świetnie spisywać się w obronie 10:8 i 12:8. Zawodnicy z Francji ani myśleli się poddać. Nowy impuls do gry dała im podwójna zamian Antoine Brizard - Jean Patry za parę Toniutti - Boyer 11:13. W kolejnych akcjach na duże brawa zasługiwała gra biało-czerwonych w bloku. Raz za razem od naszego bloku, jak od ściany odbijał się Ngapeth 11:16. W drugiej części tej odsłony podopieczni trenera Heynena w pełni przejęli kontrolę na parkiecie. Dominowali na parkiecie w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła 21:12. Co prawda w końcówce Francuzi odrobili kilka punktów straty 19:23, ale ostatnie słowo należało do Polski, a dokładnie Kubiaka, który posłał na stronę rywali asa serwisowego 25:19.

Partia trzecia, jak się miało okazać, ostatnia rozpoczęła się od równej gry punkt za punkt 5:5. Po autowej zagrywce Tillie, Polska schodziła na przerwę techniczną prowadząc 8:7. Do stanu 11:11 zespoły grały równo. Następnie mistrzowie świata odjechali rywalom na 16:12. Ręki w ataku nie zwalniali Leon i Muzaj. Reprezentacja Polski do końca utrzymała koncentrację i nie dała żadnych szans rywalom 19:15. Gra trójkolorowych całkowicie się posypała. Siatkarzom z Francji nie można było odmówić walki i zaangażowania o każdy punkt, ale zderzenie z polską ścianą okazało się dla nich zabójcze. Końcówka seta należała już bezspornie do Polaków, którzy pewnie zmierzali po zwycięstwo. Wygraną skutecznym atakiem z lewego skrzydła przypieczętował, jak na kapitana przystało, Kubiak 25:20.

Reprezentacja Polski ma na swoim koncie już dwa zwycięstwa. Wystarczy, że w niedzielę biało-czerwoni urwą tylko seta Słowenii i będą mogli bukować bilety do Tokio na igrzyska, które odbędą się w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2020 roku.