Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Sport News
Witamy na pokładzie Arki! - środa, 29, lipiec 2020 18:46
W Pucharze Polski - z K.S. Górnik Polkowice! - wtorek, 28, lipiec 2020 10:40
Druga minimalna porażka Zdunek Wybrzeża! - sobota, 25, lipiec 2020 18:24
Porażka o błysk szprychy - sobota, 11, lipiec 2020 19:34

Żeglarskie Mistrzostwa Świata Juniorów rozpoczęte! Wyróżniony

  • wtorek, Lip 16 2019
  • Napisał 
Żeglarskie Mistrzostwa Świata Juniorów rozpoczęte! Foto: www.gdyniasport.pl

Początek Hempel Młodzieżowych Mistrzostw Świata nastąpił w niedzielę, chwilę po godzinie 18. Zainaugurował je uroczysty przemarsz wszystkich uczestników: z wioski żeglarskiej położonej na końcu skweru Kościuszki na plażę w Gdyni Śródmieściu, gdzie odbyła się ceremonia otwarcia imprezy, przeszło 409 zawodników z 66 państw.

Kraje ustawione były w kolejności alfabetycznej, a barwny korowód pod narodowymi flagami otworzył startujący w klasie Laser Radial Darius Berenos z Antyli Holenderskich. Jak każe tradycja, pochód zamknęli gospodarze regat, czyli Polacy.

 W imieniu prezydenta Wojciecha Szczurka, tysięcy mieszkańców i swoim własnym witam w przyjaznej Gdyni, o której mówi się „miasto z morza i marzeń”. To określenie idealnie współgra z wydarzeniem, które inaugurujemy. Na gdyńskich wodach spełniać się będą sny i marzenia młodych żeglarzy. Jesteście tu, bo macie wspaniały talent – powiedział pełniący obowiązki gospodarza regat wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk.

Uczestników mistrzostw przywitał także prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera
Tradycją tych zawodów jest to, że biorą w nich udział przyszli medaliści olimpijscy i uczestnicy regat o Puchar Ameryki. Życzę wszystkim dobrych wiatrów, wspaniałych przyjaźni, udanych zawodów i wielu sukcesów – mówił uśmiechnięty prezes Chamera.

Pierwsze młodzieżowe mistrzostwa odbyły się w 1971 roku w Szwecji, a wzięło w nich udział 16 krajów. Do Gdyni przyjechało 409 żeglarzy z 66 państw, którzy rywalizować będą w dziewięciu klasach. To pokazuje jak rozwinęła się ta impreza, która jest podstawą egzystencji żeglarstwa.
 Gdynia ma bogatą regatową historię i to idealne miejsce do rozegrania Młodzieżowych Mistrzostw Świata. Jestem przekonany, że będziemy świadkami emocjonujących i wspaniałych zawodów. To pokazuje jak rozwinęła się ta impreza, która jest podstawą egzystencji żeglarstwa – zauważył prezydent Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing Kim Andersen.

W niedzielę przed ceremonią otwarcia mistrzostw żeglarze mieli okazję, podczas wyścigów treningowych, zapoznać się z tym trudnym akwenem. Prawdziwe ściganie rozpocznie się natomiast w poniedziałek. Pierwsi, o godzinie 11, na wodę zejdą zawodnicy w klasach 420 i 29er. Medaliści wyłonieni zostaną w piątek – w klasach 420 oraz Laser Radial po rozegraniu dziewięciu, natomiast w klasach 29er, Nacra 15 i RS:X po 13 wyścigach.

Biało-czerwoni wystawili pełną reprezentację. W klasie 29er wystartują Karolina Żurek i Agata Wilczewska oraz Sławomir Kapałka (wszyscy YKP Gdynia) i Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława), w klasie 420 Amelia Linowska i Julia Chmiela (obie Baza Mrągowo) oraz Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice) i Tomasz Lewandowski (OKŻ Olsztyn), w klasie Laser Radial Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa) i Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk), w klasie RS:X Karina Filip i Kamil Manowiecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot), a w klasie Nacra 15 Maja i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot).

Poza tym ostatnim, który w 2017 roku razem z Tymoteuszem Cierzanem zajął w chińskiej miejscowości Sanya w klasie Nacra 15 dziewiątą pozycję, a rok wcześniej ten duet uplasował się w Auckland w Nowej Zelandii na 11. miejscu, pozostali reprezentanci biało-czerwonych debiutują w tej imprezie.

W ubiegłym roku biało-czerwoni z Corpus Christi w Stanach Zjednoczonych przywieźli jeden medal – na trzecim stopniu podium w klasie 420 stanęli Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn).

Hempel Młodzieżowe Mistrzostwa Świata 2019 to największe regaty globu, które w jednym miejscu zgromadzą czołowych młodych zawodników. W tym roku gospodarzem wydarzenia jest Miasto Gdynia – żeglarska stolica Polski. Już 13 lipca na pełne wody Zatoki Gdańskiej wypłyną głodni sukcesów adepci tego rzemiosła!

Młodzieżowe mistrzostwa świata w żeglarstwie po raz pierwszy odbyły się w Angelholm w Szwecji w 1971 roku, kiedy to 16 narodów rywalizowało o tytuły mistrzowskie, startując na dwuosobowych jachtach klasy 420 i Flipper. Wraz z rozwojem regat dodano kolejne klasy, aby połączyć w jednym miejscu najlepsze młode talenty żeglarskie z całego świata.

Regaty te porównuje się często do igrzysk olimpijskich z powodu regulaminu, który dopuszcza start wyłącznie jednego reprezentanta lub załogi z danego kraju w każdej z dyscyplin. W programie imprezy są trzy konkurencje, które znajdują się również w programie dorosłych igrzysk: RS:X chłopców i dziewcząt oraz Laser Radial dziewcząt. Ponadto rywalizacja odbędzie się w klasach: 29er chłopców i dziewcząt, 420 w dwuosobowych łódkach chłopców idziewcząt oraz dwuosobowe załogi mieszane katamaranów Nacra 15. A to wszystko na trzech trasach, które będzie można obserwować z Bulwaru Nadmorskiego.

Jestem dumny, że udało się nam pozyskać kolejną imprezę światowego formatu. Równocześnie jestem przekonany, że staniemy na wysokości zadania – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Staramy się patrzeć na życie żeglarskie w taki sposób, że nie ma trudnych spraw, tylko wyzwania, którym niewątpliwie jest zorganizowanie tych regat. Już pobiliśmy rekord liczby zawodników i wielkość regat można niemalże porównać do żeglarskich zawodów na igrzyskach olimpijskich – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. I dodaje: – W kwestii organizacyjnej opieramy się na doskonałej, wieloletniej współpracy z miastem Gdynia. Nasza pozycja w Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej od lat jest bardzo mocna i pozyskiwanie takich imprez jest coraz łatwiejsze.

To wielki sukces Gdyni, która dzięki wspólnemu staraniu z Polskim Związkiem Żeglarskim otrzymała prawa do organizacji największego młodzieżowego wydarzenia żeglarskiego już po raz drugi (wcześniej w 2004 roku). W poprzedniej edycji złoto zdobyła choćby późniejsza medalistka olimpijska Zofia Klepacka.

– Świetna baza w połączeniu z lokalizacją i warunkami pogodowymi pozwolą stworzyć fantastyczne mistrzostwa świata. Chcemy potwierdzić, że możemy stanowić wzorzec w organizacji takich imprez – przyznaje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Czeka nas kolejne wspaniałe wyzwanie. Organizacja tak dużego wydarzenia to dla nas zaszczyt – mówi Rafał Klajnert, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Organizowanie zawodów tej rangi to prestiż i ogromne wyróżnienie, którym pochwalić się mogą takie żeglarskie potęgi jak Wielka Brytania (1975, 1984, 1991, 2006), Nowa Zelandia (1983, 2016) czy Stany Zjednoczone (1980, 1984, 1996, 2018).

Mistrzostwa świata w żeglarstwie młodzieżowym przyciągnęły tysiące młodych zawodników od czasu ich powstania. Wprowadzenie Athlete Participation Programme (APP) sprawiło, że młodzieżowe wydarzenia rozwinęły się jeszcze bardziej i przyciągają wiele nowych krajów do organizacji imprez rangi mistrzowskiej. Do tej pory 105 państw wzięło udział w organizacji konkurencji młodzieżowych, a ostatnim debiutantem był Mozambik podczas edycji w 2013 roku.

Dlaczego Gdynia? O przyznaniu organizacji mistrzostw miastu z morza i marzeń zadecydowało doświadczenie, infrastruktura i dynamiczny rozwój projektów żeglarskich. Proces aplikacji trwał kilkanaście miesięcy, a jego zwieńczeniem była prezentacja miasta, która odbyła się 8 lutego w Southampton. Do ostatniego etapu negocjacji wybrano Szanghaj (Chiny), Lelystad (Holandia) i Gdynię (Polska).

Z tak bogatym doświadczeniem Gdynia jest doskonale przygotowana do organizacji najważniejszych wydarzeń żeglarskich. Cieszę się na współpracę z Polskim Związkiem Żeglarskim i miastem Gdynia – mówi Alistar Dickson, dyrektor World Sailing Events.

Hempel Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie wystartują 13 lipca i potrwają osiem dni. Szczegółowe informacje na stronie worldsailingywc.org.---------------------------------------

Źródło i foto: gdyniasport.pl

Czytany 3680 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dział: Pozostałe
Redakcja

tel. 606 924 771

Kibicujemy tym wydarzeniom:

  

 

 

NajnowszeInfoGaleria

 
Po spadku z Ekstraklasy w Arce Gdynia wielkie „wietrzenie szatni”. Jedni odchodzą, drudzy zostają, jeszcze inni...
27 lipca br. w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej odbyło się losowanie 1/32 finału Totolotek Pucharu...
To miała być jego ostatnia jazda. i... była. Tylko nie takiego jej zakończenia oczekiwał. Motocykl, na którym...
Puchar i medale za zdobycie tytułu Mistrzyń Polski w sezonie 2019/20 dotarły wreszcie do Gdyni. Z powodu pandemii...

Odwiedza nas

Odwiedza nas 340 gości oraz 0 użytkowników.

Najczęściej czytane