• środa, Wrz 04 2019
  • Napisał
Koniec piłki ręcznej w Gdyni! Foto: sport.tvp.pl

Ostrzegaliśmy, alarmowaliśmy, apelowaliśmy... Nic nie pomogło. Po dwóch sezonach w PGNiG Superlidze i spadku do I ligi drużyna piłkarzy ręcznych Arki Gdynia przestała istnieć.

- Przygoda piłki ręcznej w Gdyni dobiegła końca. Po ośmiu latach Arka Gdynia upadła z powodu braku wystarczającego budżetu do startu w nowym sezonie. Wycofujemy zespół ze wszelkich rozgrywek i rozwiązujemy klub - oświadczył Lech Ramczykowski, prezes szczypiornistów Arki Gdynia.

Wcześniej prezes klubu mówił, że jedyną nadzieją dla klubu jest pomoc z miasta. - Jeżeli miasto wesprze nas, to zaczniemy przygotowania do nowego sezonu. Jeśli nie, to będziemy musieli rozwiązać klub i piłki ręcznej w Gdyni nie będzie. Połowę potrzebnego budżetu jesteśmy w stanie zebrać, jednak to będzie zdecydowanie za mało, by wystartować w I lidze.

Chociaż decyzję miasta Gdynia odwlekano z każdym tygodniem, to przyszłość Arki zdawała się być nieunikniona. Zawodnicy na miesiąc przed startem rozgrywek nie wznawiali treningów, sami żyjąc w niewiedzy, co do przyszłości klubu.

Klub został utworzony w 2011 roku i początkowo funkcjonował pod nazwą Spójnia Kar-Do. Zespół czynił postępy, czego efektem był awans do I ligi, a następnie w 2017 do Superligi. Pierwszy sezon w najwyższej klasie rozgrywkowym gdynianie skończyli na ostatnim miejscu w tabeli, ale wówczas w sezonie 2017/18 nie było spadków z ligi. W kolejnym sezonie, który okazał się być dla Arki ostatnim bardzo niewiele brakowało, by żółto-niebiescy utrzymali się w krajowej elicie.

Po sezonie zasadniczym zajmowali co prawda ostatnie miejsce, ale w rundzie finałowej, w której punkty liczono od nowa zawodnicy Dawida Nilssona nieoczekiwanie dla wszystkich, a chyba najbardziej dla samych siebie wygrali trzy kolejne mecze i z 9 punktami liderowali grupie spadkowej. Niestety, to było wszystko, na co stać było ten zespół. Chociaż prawdę mówiąc w domowych spotkaniach z GKS Wybrzeżem i z MKS Energą Kalisz zabrakło odrobiny szczęścia. Podobnie zresztą jak w decydującym, ostatnim meczu rozgrywek w gdańskiej hali AWF. Siedem sekund brakowało do tego, by gdynianie zagrali w barażach, ale zawodnicy Wybrzeża błyskawicznie doprowadzili do wyrównania, a potem w rzutach karnych strącili rywala zza między w otchłań.

Od razu pojawiły się głosy, że degradacja oznacza koniec ligowego szczypiorniaka pod szyldem Arki. Prezes Ramczykowski zapewniał jednak, że nie zamierza się poddawać.

- Zajęło nam trochę żeby dojść do siebie po ostatnim meczu. To było smutne patrzeć na płaczących zawodników. Sami jednak jesteśmy sobie winni, ten sezon przegraliśmy wcześniej niż w meczu z Wybrzeżem. Nie chcę jednak likwidować klubu. Celem jest start w I lidze i walka o powrót do Superligi – mówił jeszcze niedawno włodarz gdyńskiego klubu.

Kluczowa w całej sytuacji miała być pomoc ze strony miasta, które miało uzupełnić połowę budżetu potrzebnego do startu w I lidze.

- Jeżeli miasto wesprze nas, to zaczniemy przygotowania do nowego sezonu. Jeśli nie, to będziemy musieli rozwiązać klub i piłki ręcznej w Gdyni nie będzie. Połowę potrzebnego budżetu jesteśmy w stanie zebrać, jednak to będzie zdecydowanie za mało, by wystartować w I lidze - powtarzał prezes Ramczykowski.

Oprócz kibiców na decyzję czekali przede wszystkim zawodnicy. Gdyby zespół wystartował w kolejnym sezonie, nie doszłoby do wielu zmian personalnych. Niemalże każdy, kto reprezentował Arkę w minionych rozgrywkach chciał nadal grać w żółtej koszulce. O razu po spadku z klubem pożegnało się trzech zawodników. Robert Kamyszek przeszedł do Energi Kalisz, a Dawid PrzysiekRafał Jamioł będą grać w Chrobrym Głógów.

Niestety, odwlekana decyzja władz miasta w końcu zapadła. Miasto Gdynia odmówiło pomocy finansowej klubowi, pieczętując jego los.
Jak na ironię przed startem poprzedniego sezonu, drużyna piłkarzy ręcznych Spójnia dołączyła do projektu "Wielka Arka" i pod tą nazwą występowała w PGNiG Superlidze. Podobnie, jak wcześniej wielokrotny mistrz i zdobywca Pucharu Polski wśród kobiet – GTPR (wcześniej Vistal), który został zlikwidowany jesienią 2018 roku. Rok później ten sam los podzielił zespół piłkarzy ręcznych.

Taką Arkę chcemy oglądać!

Piłkarze Arki Gdynia wygrali po raz pierwszy w tym sezonie dwa spotkania z rzędu. W ostatnim meczu roku rozgrywanym na Stadionie Miejskim w Gdyni pokonali Zagłębie Lubin 2:1(1:1).

środa, Gru 11 2019 0 komentarz
Przespana kwarta! Porażka z

9 punktów przewagi do przerwy mieli koszykarze Arki Gdynia nad włoskim rywalem. Niestety, przespana trzecia kwarta spowodowała, że Włosi odwrócili losy tego meczu.

sobota, Mar 16 2019 0 komentarz
Po falstarcie Bałtyk wygrywa!

niedziela, Lis 17 2019 0 komentarz
Z Lublina na tarczy!

W Lublinie spotkały się zespoły z dwóch ostatnich miejsc w tabeli. Dla gospodarzy zwycięstwo było priorytetem. Już po pierwszej połowie było z ich punktu widzenia nieźle – Budowlani wygrywali 17:0.

poniedziałek, Sty 15 2018 0 komentarz
Worek medali strzelców Floty!

Strzelcy WKS Floty Gdynia w Mistrzostwach Polski Kobiet i Mężczyzn w strzelaniach pneumatycznych - Wrocław 11-14.01.2018 pokazali, że wciąż należą do krajowej czołówki.

środa, Mar 06 2019 0 komentarz
Koniec pięknego snu... MH

niedziela, Cze 16 2019 0 komentarz
Pantery rozszarpały Jastrzębie!

Półfinałowe spotkanie Ligi Futbolu Amerykańskiego okazało się meczem bez historii. Panthers Wrocław zdeklasowali na Stadionie Olimpijskim Seahawks Gdynia, wygrywając aż 52:6.

Thriller w hali gier GSC. Porażka

Na zegarze dwie sekundy do końca meczu. Rezultat 78:78. Arka Gdynia przeprowadza szybki atak. Piłka trafia do Barbory Balintowej, która wbiega w „pomalowane”. Niestety, Słowaczka nie opanowuje piłki,

czwartek, Lis 01 2018 0 komentarz
To już koniec żeńskiej piłki

czwartek, Kwi 20 2017 0 komentarz
Koniec żeńskiej siatkówki w

Atom Trefl Sopot znika z siatkarskiej mapy Polski na szczeblu seniorek. Będzie jedynie kontynuować szkolenie w grupach młodzieżowych.

Przełamanie sopocian z przytupem!

Po przełamanie do stolicy dawali się koszykarze Trefla Sopot i w meczu z Legią to przełamanie nastąpiło. Sopocianie wygrali 92:71, dominując zdecydowanie w całym spotkaniu.

Tradycji stało się zadość. Od momentu objęcia trenerskiego steru przez Sebastiana Letniowskiego, Bałtyknie wygrał pierwszego meczu rundy. Porażka w Środzie Wielkopolskiej była dotkliwa, ale to już było.

Dwa gole w pierwszej tercji, stracone przez gdańszczan w osłabieniu zadecydowały o ich odpadnięciu z rywalizacji w play-off. Piękny sen się zakończył. Do półfinału awansował broniący tytułu mistrza Polski GKS Tychy.

Na zegarze dwie sekundy do końca meczu. Rezultat 78:78. Arka Gdynia przeprowadza szybki atak. Piłka trafia do Barbory Balintowej, która wbiega w „pomalowane”. Niestety, Słowaczka nie opanowuje piłki, która zatrzymuje się na wyciągniętej dłoni zawodniczki Dynama. Koniec meczu. Dogrywka! A w niej błyskawiczne prowadzenie przyjezdnych 9:0!

Jeszcze nieco ponad rok temu świętowały zdobycie mistrzostwa Polski. W ich blasku grzali się liczni lokalni, biznesmeni i politycy. Upadek klubu zaczął się wraz z problemami ekonomicznym głównego sponsora, firmy Vistal.

41 minut, 9 zmarnowanych setboli przez siatkarzy Trefla i 4 obronione. Wynik 34:36, jeden z najdłuższych setów w historii rozegranych przez gdańską drużynę. Gdyby gdańszczanie wygrali... różnie mogłoby być...

Podobnie, jak rok temu w II Memoriale Henryka Żyto zwyciężył Krystian Pieszczek. Tym razem jednak wygraną podzielił z kolegą z pary Rasmusem Jensenem. Team Avides, zdobył 25 punktów i wygrał gdańskie zawody.