Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Sport News

REDAKCJA POLECA

"Dziadek do Orzechów" w Gdynia Arena!

W wigilię Bożego Narodzenia po zaśnieżonych ulicach małego niemieckiego miasteczka do domu prezydenta Zilberhausa w pośpiechu biegną odświętnie ubrani goście.

Wśród przechodniów znajduje się Drosselmeyer - starszy radca sądu, wynalazca i mistrz zabawek, który przygotował wspaniałe bożonarodzeniowe prezenty dla dzieci Zilberhausa - swoich chrześniaków Maszy i Fritza. Jednak dla Drosselmeyera szczęśliwe oczekiwanie na Boże Narodzenie przytłoczone jest lękiem: w sposób tajemniczy zniknęła jeden z lalek - Król Myszy.

Tak zaczyna się jeden z najsłynniejszych baletów wszechczasów: "Dziadek do Orzechów" Piotra Czajkowskiego.

 

Akt I
W domu prezydenta goście z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie święta. Wreszcie pojawia się przed nimi błyszcząca światłami choinka noworoczna. W środku uroczystości pojawia tajemniczy gość w kostiumie czarodzieja. Opowiada on historię dzielnego księcia, który pokonał Króla Myszy. Obecni entuzjastycznie oglądają jego lalki taneczne, niezwykle podobne do prawdziwych ludzi - Arlekina, Arapa i Różową lalkę. Dzieci rozpoznają w nieznajomym Drosselmeyera. Masza z radością przyjmuje podarunek ojca chrzestnego - zabawnego i niezgrabnego dziadka do orzechów. To nie tylko lalka, jest on przeznaczony do rozłupywania orzechów. Zabawa z dziadkiem do orzechów coraz bardziej fascynuje Maszę, przez co wydaje się jej, że to w ogóle nie jest zabawka, ale żywy człowiek, chociaż brzydki, ale z delikatną i piękną duszą. Brat Marii, Fritz, swawolnik i kpiarz, niechcący łamie dziadka do orzechów. Maria czule pociesza swego okaleczonego ulubieńca i delikatnie go kołysze. Ostatni taniec - i goście wychodzą. Noc. Malutka Masza nie może spać. Przezwyciężając strach, dziewczynka przyszła do sali, aby odwiedzić dziadka do orzechów. Nagle w pokoju pojawia Drosselmeyer. To już nie jest tylko dobry ojciec chrzestny, a czarodziej. Po machnięciu przez niego ręką wszystko dookoła przeobraża się: ściany się rozsuwają, choinka zaczyna rosnąć. Wraz z nią ożywają i rosną zabawki. Nagle spod podłogi pojawiają się myszy pod wodzą Króla Myszy...

Co było dalej? Pokażą artyści Ukraińskiego Baletu Klasycznego z Kijowa.

 

Balet feeria w dwóch aktach z prologiem na motywach baśni Ernsta Hoffmanna "Dziadek do orzechów i król myszy".

Libretto: Marius Petipa w redakcji Władimira Troshchenko.
Wykorzystano fragmenty choreografii Mariusa Petipy, Lwa Iwanowa, Aleksandra Gorsky, zasłużonego artysty Rosji Wasilija Vainonena i Kawalera Orderu Diagilewa Anatolija Yemelyanova.

Poniedziałek, 16 grudnia, godz. 19.00

Hala Gdynia Arena, ul. K. Górskiego 8

Bilety

Zapraszamy!!!

Kibicujemy tym wydarzeniom:

 

  

 

 

NajnowszeOdwiedza nas

Odwiedza nas 216 gości oraz 0 użytkowników.

Najczęściej czytane