Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Sport News
RC Arka rozbita w Łodzi! - poniedziałek, 16, wrzesień 2019 20:53
Do trzech razy sztuka! - wtorek, 17, wrzesień 2019 16:16
Arka wciąż na dnie! - sobota, 14, wrzesień 2019 18:55
Małgorzata Dydek w Hall of Fame FIBA!!! - poniedziałek, 09, wrzesień 2019 07:56
Nowe buty nie pomogły! Puchar Prezydenta nie dla Arki! - niedziela, 08, wrzesień 2019 18:02

REDAKCJA POLECA

44 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych już za dwa miesiące!

Szesnaście pełnometrażowych filmów fabularnych zakwalifikowało się do Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Będą one rywalizować o Złote Lwy i Srebrne Lwy oraz o pozostałe nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. 

W Konkursie Głównym są trzy pełnometrażowe debiuty reżyserskie. Dziesięć konkursowych filmów będzie miało polską premierę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 


Prezentujemy wyniki festiwalowej selekcji. 

KONKURS GŁÓWNY 44. FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH:

„Boże Ciało”, reżyseria: Jan Komasaproducenci: Aneta Hickinbotham, Leszek Bodzak (premiera) 

„Ciemno, prawie noc”, reżyseria: Borys Lankosz, producenci: Aneta Hickinbotham, Leszek Bodzak

„Czarny mercedes”, reżyseria: Janusz Majewski, producent: Włodzimierz Niderhaus (premiera)

„Dolina Bogów”, reżyseria: Lech Majewski, producent: Lech Majewski (premiera)

„Ikar. Legenda Mietka Kosza”, reżyseria: Maciej Pieprzyca, producenci: Renata Czarnkowska-Listoś, Maria Gołoś (premiera)

„Kurier”, reżyseria: Władysław Pasikowski, producenci: Klaudiusz Frydrych, Sylwia Wilkos, Jan Ołdakowski, Dariusz Gawin

„Legiony”, reżyseria: Dariusz Gajewski, producent: Maciej Pawlicki (premiera)

„Obywatel Jones”, reżyseria: Agnieszka Holland, producenci: Stanisław Dziedzic, Klaudia Śmieja-Rostworowska, Andrea Chalupa

„Pan T.”, reżyseria: Marcin Krzyształowicz, producent: Jarek Boliński (premiera)

„Piłsudski”, reżyseria: Michał Rosa, producent: Dariusz Sidor

„Proceder”, reżyseria: Michał Węgrzyn, producent: Janusz Iwanowski (premiera)

„Słodki koniec dnia”, reżyseria: Jacek Borcuch, producent: Marta Habior

„Solid Gold”, reżyseria: Jacek Bromski, producent: Michał Kwieciński

„Ukryta gra”, reżyseria: Łukasz Kośmicki, producenci: Piotr Woźniak-Starak, Krzysztof Terej, Daniel Baur (debiut, premiera)

„Wszystko dla mojej matki”, reżyseria: Małgorzata Imielska, producenci: Wojciech Kabarowski, Jerzy Kapuściński (debiut, premiera)

„Żelazny most”, reżyseria: Monika Jordan-Młodzianowska, producent: Anna Wereda (debiut, premiera)


Opisy filmów konkursowych: LINK

 
ERRATA!!!
 
Komitet Organizacyjny 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdecydował o włączeniu do Konkursu Głównego następujących filmów rekomendowanych przez Zespół Selekcyjny:

„Interior”, reżyseria: Marek Lechki, producenci: Anna Kępińska, Maciej Kubicki (premiera);

„Mowa ptaków”, reżyseria: Xawery Żuławski, producent: Marcin Wierzchosławski;

„Supernova”, reżyseria: Bartosz Kruhlik, producenci: Jacek Bromski, Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński (debiut, premiera);

„Żużel”, reżyseria: Dorota Kędzierzawska, producent: Artur Reinhart (premiera). - WYCOFANY PRZEZ PRODUCENTA!

Podejmując tę decyzję w trybie wyjątkowym, Komitet Organizacyjny 44. FPFF kierował się dobrem polskiego środowiska filmowego, a także Festiwalu, który jest najważniejszą doroczną prezentacją aktualnego dorobku polskiej kinematografii.

W związku z nieporozumieniami wokół interpretacji Regulaminu Festiwalu, Komitet Organizacyjny przychylił się do apeli przedstawicieli środowiska filmowego, w tym Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Gildii Reżyserów Polskich oraz PSC Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych.

Pełna lista dwudziestu filmów w Konkursie Głównym dostępna jest na stronie Festiwalu:LINK 

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.
 
Jakie nowe miejsca warto odwiedzić na festiwalowej mapie Gdyni? Dokąd wybrać się na seanse? Piechotą czy autobusem? Wszystkim, którzy we wrześniu będą uczestniczyć w 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, już teraz polecamy krótki film – spot prezentujący festiwalowe obiekty.

Najważniejszym miejscem Festiwalu niezmiennie jest Teatr Muzyczny w Gdyni wraz z położonym obok Gdyńskim Centrum Filmowym. Tutaj będą się odbywać pokazy filmów z Konkursu Głównego, spotkania z twórcami i konferencje prasowe. Również tutaj widzowie zobaczą filmy uczestniczące w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

W tym roku funkcję głównego Kina Festiwalowego dla szerokiej publiczności przejmuje Helioswielosalowe kino działające w CH Riviera. Tam także spotkają się z widzami twórcy filmów z Konkursu Głównego.

Sieć festiwalowych lokalizacji uzupełniają: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza przy ulicy Bema, Muzeum Marynarki Wojennej przy Plaży Śródmieście oraz Konsulat Kultury przy ul. Jana z Kolna. Szczegółowy harmonogram projekcji ogłosimy 5 września 2019, kiedy rozpocznie się sprzedaż indywidualnych biletów na seanse.

Obejrzyj film: LINK 
 
Uroczysty pokaz filmu Agnieszki Holland „Obywatel Jones”, zakwalifikowanego do Konkursu Głównego, otworzy 16 września 2019 roku 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Uczestnicy ceremonii w Teatrze Muzycznym w Gdyni premierowo zobaczą również „Powrót birbanta”, czyli rekonstrukcję obrazu uznawanego za pierwszy polski film fabularny.

„Obywatel Jones” 

Najnowszy film Agnieszki Holland przywołuje historyczną postać Garetha Jonesa, walijskiego dziennikarza, który informował o wielkim głodzie na Ukrainie. Jako jeden z nielicznych obcokrajowców osobiście obserwował klęskę, która według różnych szacunków pochłonęła od trzech do sześciu milionów ofiar. Publikacje bohatera filmu są jednak wyciszane, a ich wiarygodność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod presją Kremla. Nie zważając na kierowane pod jego adresem pogróżki, Jones nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem, George’em Orwellem. Film, do którego scenariusz napisała Andrea Chalupa, jest polsko-angielsko-ukraińską koprodukcją. Tytułową rolę zagrał James Norton, brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. 
 


„Powrót birbanta” 

Dzień, fragment ulicy (…) Z prawej strony nadjeżdża dorożka konna, zatrzymuje się przed bramą. W dorożce rozwalony na siedzeniu młody człowiek w cylindrze i fraku widocznym spod czarnej narzutki lub peleryny (…), wyraźnie wstawiony… Znany tylko z przekazów pisemnych, zrealizowany w 1902 roku przez Polaka, pioniera światowej kinematografii Kazimierza Prószyńskiego kilkunastosekundowy obraz jest uznawany za pierwszy polski film fabularny. Niestety, taśma zaginęła podczas wojny; biopleograf, którym film został zarejestrowany, uległ zniszczeniu w Powstaniu Warszawskim, a Kazimierz Prószyński zmarł w obozie Mauthausen-Gusen. Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi podjęło się rekonstrukcji biopleografu i odtworzenia „Powrotu Birbanta” z jego użyciem. W roli tytułowej, oryginalnie odtworzonej przez początkującego wówczas aktora teatralnego Kazimierza Junoszę-Stępowskiego wystąpił Jakub Gierszał. Film wyreżyserował Piotr Szczepański. 
 
Prezentujemy aktualny program Panoramy Kina Polskiego na 44. FPFF:

„Adwokat”, reżyseria: Piotr P. Gołębiowski, producent: Piotr P. Gołębiowski (debiut, premiera); 

„Całe szczęście”, reżyseria: Tomasz Konecki, producenci: Tomasz Blachnicki, Anna Waśniewska-Gill; 

„Dariusz”, reżyseria: Jerzy Gruza, producent: Jerzy Gruza (premiera); 

„Eastern”, reżyseria: Piotr Adamski, producenci: Jacek Bromski, Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński (debiut); 

„Fighter”, reżyseria: Konrad Maximilian, producenci: Małgorzata Domin, Dominika Mandla (debiut); 

„Na bank się uda”, reżyseria: Szymon Jakubowski, producenci: Tomasz Mandes, Ewa Lewandowska; 

„Nic nie ginie”, reżyseria: Kalina Alabrudzińska, producent: Agata Golańska (debiut); 

„(Nie)znajomi”, reżyseria: Tadeusz Śliwa, producenci: Katarzyna Sarnowska, Kuba Kosma (debiut, premiera); 

„Sługi wojny”, reżyseria: Mariusz Gawryś, producent: Włodzimierz Niderhaus; 

„Władcy przygód. Stąd do Oblivio”, reżyseria: Tomasz Szafrański, producenci: Marcin Ksobiech, Paweł Jadczak; 

„Zgniłe uszy”, reżyseria: Piotr Dylewski, producent: Piotr Dylewski (debiut). 

W pozakonkursowej sekcji Panorama Kina Polskiego znalazły się filmy wybrane przez Komitet Organizacyjny spośród tych, które zostały zgłoszone do Konkursu Głównego, ale się do niego nie zakwalifikowały. W programie Festiwalu przewidziano projekcje filmowe, a także spotkania z twórcami. 
 
 
KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH 44. FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH: 

„Bajka na niespokojny sen”, reżyseria: Nawojka Wierzbowska, produkcja: Uniwersytet Śląski w Katowicach - Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego 

„Brzuch straszliwiej maszyny, wykrwawiającej się na śmierć”, reżyseria: Marek Ułan - Szymański, produkcja: Warszawska Szkoła Filmowa 

„Dog Days”, reżyseria: Zuzanna Grajcewicz, produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi

„Egzamin”, reżyseria: Bartosz Paduch, produkcja: Studio Munka - Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Furia Film, TVN Film, Non Stop Film Service

„Fikołek”, reżyseria: Milena Dutkowska, produkcja: Uniwersytet Śląski w Katowicach - Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego 

„Głosy”, reżyseria: Tomasz Cichoń, produkcja: Discovery TVN

„Grzesznica”, reżyseria: Karolina Porcari, produkcja: Iron Film

„Home Sweet Home”, reżyseria: Agata Puszcz, produkcja: Studio Munka - Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Tito Productions, TVN Film, Coloroffon, Dreamsound

„Jaskinia Żółwi”, reżyseria: Klaudia Folga, produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi

„Jestem tutaj”, reżyseria: Agata Minowska, produkcja: Gdyńska Szkoła Filmowa

„Krzyżówka”, reżyseria: Jan Bujnowski, produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi

„Marcel”, reżyseria: Marcin Mikulski, produkcja: Studio Munka - Stowarzyszenie Filmowców Polskich, 34Film!, TVN Film, Coloroffon, Dreamsound

„Me Voy”, reżyseria: Sara Bustamante - Drozdek, produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi

„Miłość”, reżyseria: Michał Ciechomski, produkcja: Uniwersytet Śląski w Katowicach - Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego 

„Moje serce”, reżyseria: Damian Kocur, produkcja: Studio Munka - Stowarzyszenie Filmowców Polskich, TVN Film, 5. Element

„Nie moja bajka”, reżyseria: Zuzanna Karpińska, produkcja: Uniwersytet Śląski w Katowicach - Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego 

„Nie zmieniaj tematu”, reżyseria: Hubert Patynowski, produkcja: Centrum Filmowe Ama

„Okno z widokiem na ścianę”, reżyseria: Kobas Laksa, produkcja: Studio Munka - Stowarzyszenie Filmowców Polskich 

„Piołun”, reżyseria: Maria Ornaf, produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi

„Pustostan”, reżyseria: Agata Trzebuchowska, produkcja: Studio Munka - Stowarzyszenie Filmowców Polskich 

„Restart”, reżyseria: Julian Tałandziewicz, produkcja: Uniwersytet Śląski w Katowicach - Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego 

„Rykoszety”, reżyseria: Jakub Radej, produkcja: Stowarzyszenie Lubińska Grupa Filmowa, Uisel Studio

„Skóra”, reżyseria: Mateusz Znaniecki, produkcja: Uniwersytet Śląski w Katowicach - Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego 

„Tak jest dobrze”, reżyseria: Marcin Sauter, produkcja: Studio Munka - Stowarzyszenie Filmowców Polskich 

„Ticket”, reżyseria: Nikita Tanadzhy, produkcja: Warszawska Szkoła Filmowa

„Ukąszenie”, reżyseria: Helena Oborska, produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi

„We mnie”, reżyseria: Maria Wider, produkcja: Gdyńska Szkoła Filmowa


Opisy filmów: LINK 
 
 

Kibicujemy tym wydarzeniom:

 

  

 

 

 

NajnowszeOdwiedza nas

Odwiedza nas 309 gości oraz 0 użytkowników.

Najczęściej czytane