Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Sport News
RC Arka rozbita w Łodzi! - poniedziałek, 16, wrzesień 2019 20:53
Do trzech razy sztuka! - wtorek, 17, wrzesień 2019 16:16
Arka wciąż na dnie! - sobota, 14, wrzesień 2019 18:55
Małgorzata Dydek w Hall of Fame FIBA!!! - poniedziałek, 09, wrzesień 2019 07:56
Nowe buty nie pomogły! Puchar Prezydenta nie dla Arki! - niedziela, 08, wrzesień 2019 18:02

II Memoriał Henryka Żyto w formule turnieju par!

  • sobota, Wrz 07 2019
  • Napisał 

Kiedy?: Niedziela 22. września, godz.14:30.

Gdzie?: Stadion Żużlowy , Gdańsk, ul. Zawodników 1

II Memoriał Henryka Żyto

Pierwsza edycja Memoriału odbyła się sześć miesięcy po śmierci legendy Wybrzeża. Zwyciężył wówczas Krystian Pieszczek. W tym roku zawody przyjmą formułę turnieju par. Do rywalizacji przystąpi siedem duetów, a ich skład zostanie złożony przede wszystkim z zawodników rozpatrywanych pod kątem jazdy w Zdunek Wybrzeże Gdańsk w sezonie 2020.

Henryk Żyto zmarł 7. marca 2018 roku w wieku 82 lat. Wybitny żużlowiec na świat przyszedł w Lesznie, a żużlową karierę rozpoczął w wieku 17 lat w barwach miejscowej Unii. Swój największy sukces osiągnął w 1961 roku, kiedy zdobył tytuł drugiego indywidualnego wicemistrza Polski oraz złoty medal Drużynowych Mistrzostw Świata. Dwa lata później na krajowej arenie nie znalazł już pogromcy i zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Polski.

W 1965 roku postanowił zmienić barwy klubowe i przeniósł się do Gdańska. Nikt nie mógł przypuszczać, że ten 29-letni wówczas żużlowiec jeszcze przez 15 lat będzie cieszyć swą jazdą kibiców GKS Wybrzeże. Wraz z kolegami z drużyny dwukrotnie zdobył wicemistrzostwo Polski, a w 1972 roku zajął 4 miejsce w finale indywidualnych mistrzostw kraju. Oficjalne pożegnanie Pana Henryka z torem żużlowym nastąpiło w czerwcu 1981 roku. Po zakończeniu rekordowo długiej kariery na torze, ale także już wcześniej, bo w 1969 roku. Henryk Żyto pracował z drużyną i w szkółce młodzieżowej jako instruktor i trener. Po zakończeniu kariery odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

30. września 2018 odbył się pierwszy turniej upamiętniający tego wybitnego zawodnika i trenera. W zawodach kończących sezon żużlowy w Gdańsku zwyciężył wychowanek gdańskiego klubu, Krystian Pieszczek. Na podium oprócz niego stanęli Mikkel Bech oraz Krzysztof Buczkowski. Druga edycja turnieju przyjmie formułę turnieju par. W zawodach udział weźmie siedem duetów. Na starcie staną przede wszystkim zawodnicy rozpatrywani przez Zarząd GKŻ Wybrzeże pod kątem wzmocnienia drużyny na kolejne rozgrywki. - Zaplanowany przez nas turniej ma jeden główny cel. Chcemy uczcić pamięć wybitnego zawodnika i trenera, jakim niewątpliwie był ś.p. Henryk Żyto. Tym razem zdecydowaliśmy się na formułę turnieju par, gdyż wydaje nam się ona ciekawsza dla kibiców i samych zawodników. Na start zaprosiliśmy głównie zawodników, których postawie na gdańskim torze chcielibyśmy się przyjrzeć. Oczywiście w zawodach nie pojawią się wszyscy żużlowcy, których mamy w notesie, jednak myślę, że obsada zadowoli naszych fanów - powiedział Prezes Zarządu GKŻ Wybrzeże, Tadeusz Zdunek.


Bilety:
Normalny - 15 złotych
Ulgowy (młodzież do 18. roku życia) - 10 zł
Dzieci do lat 7 - wstęp bezpłatny

 

Zapraszamy!!!

Czytany 362 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dział: Zapowiedzi
Redakcja

tel. 606 924 771

Kibicujemy tym wydarzeniom:

 

  

 

 

 

NajnowszeOdwiedza nas

Odwiedza nas 344 gości oraz 0 użytkowników.

Najczęściej czytane