RC Arka rozbita w Łodzi! - poniedziałek, 16, wrzesień 2019 20:53
Do trzech razy sztuka! - wtorek, 17, wrzesień 2019 16:16
Arka wciąż na dnie! - sobota, 14, wrzesień 2019 18:55
Małgorzata Dydek w Hall of Fame FIBA!!! - poniedziałek, 09, wrzesień 2019 07:56
Nowe buty nie pomogły! Puchar Prezydenta nie dla Arki! - niedziela, 08, wrzesień 2019 18:02

Brązowy medal dla Arki! Nawiązujemy do tradycji! Wyróżniony

Brązowy medal dla Arki! Nawiązujemy do tradycji! Foto: Piotr Sukiennicki

Koszykarki Arki Gdyni zdobyły brązowy medal Mistrzostw Polski sezonu 2018/2019. Do wyłonienia zwycięzcy w serii do dwóch zwycięstw potrzebny był trzeci mecz. W pierwszym, w Gdyni górą były żołto-niebieskie. W drugim – na własnym parkiecie zdecydowanie dominowały wrocławianki.

Trzeba było zatem znów wracać do Gdyni, gdzie rywalizacja miała się już rozstrzygnąć. Arka rewelacyjnie otworzyła to spotkanie - po kolejnych trafieniach Sonji Greinacher prowadziła już 17:2. Ślęza miała spore problemy z organizowaniem akcji ofensywnych, chociaż starała się to zmieniać Sydney Colson. Po trójce Aldony Morawiec jednak po 10 minutach było już 24:9 dla gospodyń.

Druga kwarta była już zdecydowanie bardziej wyrównana, ale jedno się nie zmieniało - cały czas to drużyna Gundarsa Vetry była na prowadzeniu. Ważne trafienia notowały Nia Coffey oraz Anna Makurat, a przyjezdnym brakowało skuteczności. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 37:20.

Trzecia kwarta zmieniła trochę sytuację. Ślęza zaczęła odrabiać straty i to głównie poprawiając się w obronie. Miejscowe dostały zadyszki i ich przewaga zaczynała gwałtownie topnieć. Po rzucie wolnym Colson wrocławianki przegrywały zaledwie ośmioma punktami. Na szczęście w zespole Arki była Barbora Balintova. Wsparcie też dała Coffey. Po rzucie słowackiej rozgrywającej Arki po 30 minutach utrzymywała się jedenastopunktowa przewaga gdynianek 46:35.

W czwartej kwarcie ekipa trenera Arkadiusza Rusina nie zamierzała się poddawać. Ważne trafienia notowały Cierra Burdick i Taisiia Udodenko - dzięki niej przyjezdne przegrywały tylko pięcioma punktami! Balintova jednak dokonywała cudów, albo wchodziła pod kosz i kończyła lay-upami, albo była faulowana i skutecznie egzekwowała wolne. Pomyliła się tylko 2 razy na 14 prób w całym spotkaniu (w czwartej kwarcie trafiła 7 z 9). Gdy na 11 sekund przed syreną trafiła Marissa Kastanek przyjezdnym do remisu brakowało już tyko trzech punktów. Piłkę przejęła Słowaczka i natychmiast niemal została sfaulowana. Dwa bezbłędne rzuty ustaliły wynik meczu na 65:60 głównie dzięki temu to Arka wygrała 65:60.

Na parkiecie rozłożono czerwony dywan, na którym najpierw stanęły zwyciężone i odebrały puchar za czwarte miejsce. Po chwili ich miejsce zajęły wcześniej udekorowane brązowymi medalami koszykarki Arki. Puchary i medale wręczali: Radosław Piesiewicz, prezes Polskiego Związku Koszykówki, Grzegorz Bałkowiec, zastępca dyrektora Departamentu Marketingu i Komunikacji Energa SA oraz Marek Łucyk, wiceprezydent Miasta Gdyni. Anna Jurcenkova wzniosła w górę okazały puchar, a po chwili na głowy posypał się deszcz kolorowego konfetti. W całej wrzawie ledwo było słychać głos spikera obwieszczającego, że tytuł MVP otrzymała oczywiście Barbora Balintova.