Arka krok bliżej do brązu - wtorek, 23, kwiecień 2019 20:31
Pierwsze śliwki robaczywe? Porażka Arki w Zabrzu! - poniedziałek, 22, kwiecień 2019 21:31
Arka Gdynia zwycięzcą fazy zasadniczej Energa Basket Ligi! - poniedziałek, 22, kwiecień 2019 19:58
Koszykarskie derby dla Arki!!! - środa, 17, kwiecień 2019 21:53

Czarna sobota gdyńskich drużyn!

• sobota, Kwi 13 2019
  • Napisał
Czarna sobota gdyńskich drużyn! Foto: basketligakobiet.pl, Sebastian Stankiewicz

Przegrały Buldogi, zremisowali piłkarze Arki, osuwając się na 15 miejsce w tabeli. Z nadzieją nasłuchiwali gdyńscy kibice wieści z Polkowic. Niestety, te także były hiobowe.

W pierwszym spotkaniu półfinałowym o mistrzostwo Energa Basket Ligi Kobiet koszykarki CCC Polkowice pokazały Arce siłę mistrza Polski, pokonując gdynianki 92:60.

Dzisiejsze otwierające półfinałową rywalizację starcie pomiędzy broniącymi tytułu mistrzowskiego polkowiczankami a Arką zapowiadało się emocjonująco. Na tym etapie rozgrywek nie ma już zespołów słabych, a zwycięstwo trzeba okupić wielkim zaangażowaniem i doskonałą grą. W sezonie zasadniczym polkowiczanki były dwukrotnie lepsze od rywalek, ale w kontekście dzisiejszej potyczki nie miało to żadnego znaczenia.

Mecz zaczął się od celnego rzutu z dystansu Temitope Fagbenle, która przed spotkaniem odebrała nagrodę dla najlepszej zawodniczki sezonu zasadniczego. Przez całą kwartę otwierającą rywalizację nieznaczną przewagę miały polkowiczanki. Zawdzięczały to wyższej skuteczności rzutowej, a także lepszej defensywie. Zawodniczki CCC były bardziej dynamiczne, szybciej rozgrywały akcje. Przyjezdne często nie nadążały z powrotem do obrony. Pierwsza kwarta zakończyła się wygraną gospodyń 22:16.

W drugiej kwarcie nadal to pomarańczowe nadawały ton wydarzeniom na parkiecie. Podopieczne trenera Marosa Kovacika utrzymywały wysoką skuteczność, a gdynianki miały spore problemy z rozgrywaniem akcji. Mnożyły straty, które były wynikiem tego, że nie potrafiły nadążyć w defensywie. Mistrzynie Polski zdobywały sporo punktów po szybkim ataku. Po 20 minutach gry ich przewaga wynosiła już 12 punktów.

Po zmianie stron Arka ciągle nie potrafiła znaleźć recepty na dobrze grający zespół gospodyń. Efekt był taki, że dystans się powiększał. Doskonałą partię rozgrywała Johannah Leedham. Była niemal bezbłędna. Do jej wysokiego poziomu dostroiły się także koleżanki i właściwie już w trzeciej kwarcie meczu kwestia zwycięstwa w dzisiejszym inaugurującym półfinałową rywalizację meczu, została rozstrzygnięta.

Do końcowej syreny mistrzynie Polski kontrolowały przebieg gry, a trener Kovacik rozsądnie gospodarował siłami zawodniczek często rotując składem. Miejscowe zdecydowane dominowały w każdym elemencie gry (zbiórki: 38:25, asysty: 29:10), Arka niestety – tylko tłem.

Najskuteczniejsza w gdyńskim zespole była Anna Makurat, 13 punktów . Emma Cannon zaprezentowała fatalną skuteczność (33 proc. za dwa punkty), Cała drużyna natomiast trafiła zaledwie 11 na 29 rzutów za dwa punkty i 11 na 20 wolnych (CCC odpowiednio 31 na 49 za dwa i 15 na 18 za jeden). Gdynianki ratowały jedynie trójki (9/16), w których okazały się lepsze od zwyciężczyń. Być może to jest recepta na jutrzejszy mecz.

Ostatecznie polkowiczanki wygrały 92:60 i w serii do trzech wygranych prowadzą 1:0. Aby awansować do wielkiego finału zawodniczki CCC potrzebują jeszcze dwóch zwycięstw. Mecz numer dwa jutro o 19.00, także w hali przy ulicy Dąbrowskiego w Polkowicach.

Po meczu powiedzieli:

Gundars Vetra – trener Arki Gdynia: - Gratuluję Polkowicom wygranej. Były dziś lepsze- w ofensywie, w defensywie, w każdym elemencie. Polkowice grały bardziej agresywnie. I wygrały pewnie. Jutro jest kolejny mecz i spróbujemy powalczyć o wygraną.

Anna Makurat – Arka Gdynia: - Gratulacje dla zespołu z Polkowic. Polkowiczanki były dziś zdecydowanie lepsze. My zagrałyśmy w sposób niegodny półfinału. Jutro mamy szansę na pokazanie się z lepszej strony. Postaramy się zagrać o wiele lepiej.

Maros Kovacik – trener CCC Polkowice: - Jestem bardzo zadowolony z wyniku i z gry. Zagraliśmy bardzo dobry mecz. W play-offach musisz jednak mieć krótką pamięć. Dziś wygraliśmy, ale jutro jest kolejny mecz. To będzie zupełnie inna historia. Zaczęliśmy serię półfinałową dobrze, ale ciągle potrzebujemy dwóch wygranych. Jutro powalczymy o drugie zwycięstwo.

Julia Tyszkiewicz – CCC Polkowice: - Wykonałyśmy swoje zadanie, ale to pierwszy mecz. Zrealizowaliśmy założenia taktyczne i prowadzimy w półfinale 1:0 . Jutro kolejny mecz i musimy zagrać różnie dobrze i skutecznie, aby wygrać po raz drugi.

CCC Polkowice – Arka Gdynia 92:60 (22:16, 23:17, 27:14, 20:13)

CCC: Leedham 15, Puss 13, Gajda 13, Kizer 11, Fagbenle 10, Thomas 10, Kaltsidou 9, Hayes 7, Owczarzak 4,Tyszkiewicz 0.

Trener: Maros Kovacik

Arka: Makurat 13, Cannon 11, Morawiec 11, Coffey 10, Stelmach 6, Balintova 5, Baltkojiene 4, Rembiszewska 0, Jurcenkova 0, Greinacher 0, Podgórna 0.

Trener: Gundars Vetra

Sędziowie: D. Lenczowski, T. Trojanowski, J. Piróg.